Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH SGV33E03EU - czy pasuje pompa myjąca od SRV53M03EU?

SanceS 01 Wrz 2014 10:00 3501 1
  • #1 01 Wrz 2014 10:00
    SanceS
    Poziom 22  

Witam!

Zmywarka jak w temacie, po zakończonym jednym cyklu programu po uruchomieniu pompy spustowej nie wyłącza jej przez następne 30min - 1h.
    Nie mogę nigdzie znaleźć od czego zależy czas uruchomienia pompy spustowej w zmywarkach z przepływomierzem, nie widzę tutaj pływakowego czujnika poziomu.

Sprawdzone:

Przepływomierz -> miernik piszczy w sposób przerywany podczas dmuchania w niego.

Pompa spustowa -> nie jest zablokowana, chodzi lekko

Grzybek awaryjny i jego mikrowyłącznik -> OK

Wiązka kabli od modułu na dół zmywarki -> OK

i wreszcie moduł: bez zimnych lutów, delikatnie wygrzany w okolicach ULN2003A (drobne wygrzanie, widoczne po stronie elementów)

Pytania:

1)Czy ULN2003A można zamienić na ULN2003 (bez A)

- odpowiedziałem sobie sam na pytania:
    Można to to samo - przynajmniej w przypadku zmywarki

2)Gdzie jeszcze szukać usterki?

- na przykład w pompie myjącej

3)Jak prawidłowo ustawić położenie tarcz w rozdzielaczu który decyduje, czy woda leje się na górne/dolne ramie myjące? (nie potrzebnie go rozkręciłem, nie zaznaczyłem i teraz nie mam pewności w jakiej pozycji powinien być na starcie.)

- Jeden z zębów na obu zębatkach jest szerszy, zębatki należy ustawić tymi zębami do siebie.

Pozdrawiam
    DC

Ze względu na brak odpowiedzi podbiłem posta i zmieniłem opis usterki.
    ............
    EDIT:

Sprawdziłem dokładnie. Wygląda na to, że pompa spustowa nie zatrzymuje się i to w sposób znaczący wydłuża cykl. Pompa nie jest w żaden sposób zablokowana. Zmywarka bardzo długo wypompowuje wodę, chodzi pompa, a woda nie wylatuje już ze zmywarki.
    ...........

Zawodowo zajmuję się naprawą automatyki i kserokopiarek. Podjąłem się ostatnio naprawy własnej zmywarki która wydawała się dla mnie urządzeniem bardzo prostym, ale chyba jednak nie do końca. Do rzeczy

Zmywarka BOSCH SGV33E03EU. Usterka raz występuje raz nie stąd też trudno zlokalizować jej przyczynę. Programy mycia zaczęły trwać po 6 godzin. Od czasu do czasu nie grzała wody. Zmywarka na początku programu wylewa wodę, pobiera rozpoczyna mycie, po płukaniu wypuszcza wodę i wypuszcza wodę i wypuszcza wodę (nawet kiedy już wodą się skończy pompa dalej idzie) po długiej chwili (czasami 10, czasami 20 minut) pobiera znowu wodę. Dalej słychać ciągle pompę myjącą, ale nic więcej się nie dzieje, po czasie program idzie dalej.

Co zrobiłem:

Pierwsza ścieżka naprawy zmywarka długo wypuszcza wodę,

Wyczyściłem filtry, sprawdziłem wąż odpływowy, nie znalazłem usterki.
    Zmywarka podłączona jest do odpływu przy zlewie, więc jest dużo niżej niż odpływ, to mogłoby trochę tłumaczyć długą pracę pompy. Zostawiłem tą ścieżkę naprawy.

Druga ścieżka naprawy - czasami nie grzeje wody.

Moduł podaje napięcie na grzałkę, nie ma zimnych lutów, żadnych śladów wypaleń.
    Kable połączeniowe -> drzwi do dołu zmywarki nie wydają się poprzecierane.
    Grzałka nie grzeje -> nie jest wciśnięty mikrowyłącznik obecności wody na grzałce. Sprawdziłem od czasu do czasu mikrowyłącznik się uruchamia, a później jest luźny. Czyli zmywarka raz grzeje raz nie pomimo podawania napięcia na grzałkę przez moduł.

Padła diagnoza - za mało wody w ogrzewaczu wody, lub za niskie ciśnienie wody.

Wyczyściłem płaszcz wodny (piękne przezroczyste rurki po lewej stronie zmywarki), nie był bardzo brudny.

Sprawdziłem elektrozawór. W tym modelu jest jeden po lewej stronie. Nie do końca wiem do czego on służy w tej zmywarce i czy mógłby mieć wpływ na usterkę, ale był na wierzchu więc popatrzyłem na niego. Nie wiem jak powinien wyglądać nowy, ale ten nie jest w żaden sposób zanieczyszczony i wydaje się pracować (klika), gumowe uszczelki trzpienia nie są sparciałe.

Sprawdziłem pompę myjącą -> organoleptycznie, wiatraczek kręci się swobodnie podczas biegu silnika oś wydaje się nie bić na boki.

Nie znalazłem przyczyny usterki. Wiem tylko dwie rzeczy :

Zmywarka nie wciska czujnika obecności ciśnienia na grzałce i
    długo wylewa wodę.

Gdzie szukać kolejnych usterek, jak zawęzić krąg poszukiwań?

Pozdrawiam
    Darek

W załączniku rysunek budowy tej zmywarki

P.S. Przypadkowo zobaczyłem że w zmywarce trzymając reset przy włączaniu można włączyć coś w rodzaju trybu serwisowego, zaczynają inaczej mrugać diody i można ją uruchomić z panelu pomimo niezamkniętych drzwiczek. Czy ktoś wie, jak poruszać się po tym trybie?

Tez odpowiem sobie sam:
    Tryb serwisowy jest szeroko opisany w materiałach szkoleniowych bosch, które dodałem do zbiorów elektrody:

Link

0 1
  • Relpol
  • #2 25 Wrz 2014 14:19
    SanceS
    Poziom 22  

Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Pojawiło się zatem inne pytanie.
    Czy do tego modelu zmywarki można zastosować pompę myjącą ze zmywarki
    SRV53M03EU ?

Serdecznie pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów