Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Upgrade komputera socket 775 - co wybrać?

01 Wrz 2014 17:14 960 6
  • Poziom 2  
    Witajcie. Planuję dokupić graty do starego komputera (odpada przesiadka na 1150 czy inny nowszy socket ponieważ chce się zamknąć w max 1000zł, za tą cenę nie złożę kompletnego sprzętu na przykładowo 1150 nadającego się pod gry czy dalszą rozbudowę - zwykle dwa banki pamięci, mało slotów PCI oraz masa podobnych detali bo zaczynając od płyty głównej, na pamięciach czy procesorze kończąc trzeba ciąć koszta żeby zmieścić się w takiej kwocie).
    Komputer będzie stosowany pod gry - rozdzielczości 1280x1024, detale jestem w stanie przycinać do średnich. Głównie zależy mi na World Of Tanks, ale chętnie sprawdzę inne, dość świeże produkcje (nie koniecznie na maxymalnych ustawieniach).

Posiadam:
    Asus P5Q-E
    Intel Pentium Dual Core E5200
    2GB Hynix 667Mhz DDR2 (2x1GB) (można zastosować na czas "polowania" na lepsze pamięci)
    GeForce 8400GS 256MB (można zastosować na czas "polowania" na nową kartę)
    Dyski SATA 320GB + ATA 250GB (w zupełności wystarczy, w dalszej przyszłości może inwestycja w SSD dla systemu)
    Zasilacz Fortron 350W (bez o/c może wystarczy jednak wolałbym wymienić na coś o wystarczającej mocy).

Co chciałbym zakupić w kwocie 600-700 zł (max w 1000 muszę sie zamknąć po sprzedaży E5200 i reszty gratów które mi zostaną).

-CPU Quad Core, najbardziej skłaniam się w stronę Intel Xeon E5450 3Ghz/12M/1333Mhz
    (jak jest z jego wydajnością w grach? Posiadał ktoś? Bo w testach 3DMark i tym podobnych radzi sobie bardzo zacnie, jednakże mnie interesują konkrety tzn wydajność w grach komputerowych bo przyznać trzeba, że cena atrakcyjna w stosunku do najmocniejszych C2Q na S775).
    -RAM, 1066Mhz bo w przyszłości myślę o delikatnym kręceniu tego procesora gdyż płyta całkiem solidna, ale pamięci 800Mhz czy tym bardziej moje 667Mhz się nie nadają. 4GB w zupełności wystarczy
    -GPU, myślałem o:
    a) HD5850 1GB/256bit/GDDR5
    b) GeForce GTX460 1GB/256bit/DDR5
    c) Wasze propozycje w kwocie max 400zł (które poradzą sobie w przyzwoitych detalach w 1280x1024 w produkcjach typu BF3, World Of Tanks itd).
    -PSU (ponieważ obecny Fortron 350W raczej nie uciągnie takiego zestawu, biorąc pod uwagę chęć o/c w przyszłości).

Przede wszystkim zależy mi na:
    -Informacjach na temat tego procesora - najchętniej od osób które mają / miały styczność i okazję na takich procesorach zagrać.
    -Pomocy w dobraniu karty graficznej (aby procesor nie ograniczał za bardzo karty oraz karta procesora, a zarazem żeby dało się sensownie zagrać - w grę wchodzą karty używane)
    -Pomocy w doborze zasilacza, zapewne ten Fortron by to uciągnął aczkolwiek lubię mieć zapas mocy.

Całą resztę albo już posiadam, albo bez problemu dokupię sam, najbardziej potrzebuję pomocy w trzech powyższych podpunktach gdyż od dłuższego czasu nie jestem na bieżąco w temacie i nie wiem co się najzwyczajniej opłaca w danej kwocie.

P.S zdaję sobie sprawę z opłacalności inwestowania w tą platformę - jednak jestem zdecydowany, gdyż ogromnych wymagań do pełni szczęścia nie mam, a za 3-4 lata jak będę składał całkiem nową platformę to ten sprzęt trafi do dzieciaczków brata, w jakieś proste gierki zagrają, obsługi komputera się nauczą. Za pomoc z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 31  
    No jeśli nie planujesz tej karty przenieść do kolejnego kompa, żeby dokonał żywota razem z nim, to może HD6850? Co do Xeona patrzaj na rewizję, zresztą najpopularniejsze były E5420.

1000 PLN pakowanie w to wszystko... równie dobrze każdy kolejny kolega poleci coś innego i też będzie dobrze albo źle dla ciebie, w zależności od punktu widzenia...
  • Poziom 34  
    Moim zdaniem Twoje zastrzeżenia co do nowej platformy są nieuzasadnione i na ich podstawie chcesz podejmować błędne decyzje. W podanych 600-700 zł. zmieści się płyta LGA1150 full-ATX z wystarczająca ilością slotów na karty rozszerzeń a 2 banki pamięci długo nie będą przeszkadzały w rozbudowie (zaczynasz od 1x4GB, potem 2x4 GB, później sprzedajesz i kupujesz 2x8 GB). Dostaniesz jeszcze USB 3.0 z wyjściem na przedni panel, SATA3 czy wyjście zintegrowanej grafiki, na której można pracować w razie awarii czy sprzedaży dedykowanej. Do tego Pentium i wspomniane 4 GB RAM. Posiadane graty sprzedajesz i szukasz grafiki.
  • Poziom 2  
    bolekis napisał:
    W podanych 600-700 zł. zmieści się płyta LGA1150 full-ATX z wystarczająca ilością slotów na karty rozszerzeń

Ale rozmawiamy o komputerze ze zintegrowaną kartą graficzną, dwoma bankami pamięci którą chcąc wymienić (muszę ją wyciągnąć, sprzedać i kupić 2x większej pojemności = w tym czasie komputer jest unieruchomiony). Ponadto płyty te będą z dolnej półki, ze słabą sekcją zasilania więc o/c procesora również odpada więc chcąc nie chcąc musiałbym rozbudowywać to o kartę graficzną itp aby jakoś nadało się to do zagrania.

Miałem na myśli kompletny zestaw w tej kwocie, wiadomo - po zamontowaniu tych gratów możliwości rozbudowy się skończą - platforma ta już wymarła, aczkolwiek chcę to złożyć i generalnie zapomnieć, do wymagań jak podałem powyżej (np. niska rozdzielczość 1280x1024) na dwa, do trzech lat mi to wystarczy, a na zmianę platformy przyjdzie jeszcze czas. Cenię sobie porządne produkty z wyższej półki takie jak np. swego czasu ten Asus P5Q stąd taka moja decyzja.

Ponawiam pytanie:
    -Jaką kartę zastosować do jednego z najmocniejszych quadów na s775 aby nie ograniczał jej procesor i na odwrót (może być używana)
    -Jaki zastosować zasilacz (tu skłaniałbym się w kierunku nowego)
    -Jest konkretny model pamięci 1066Mhz DDR2, który pozwalałby swobodnie podkręcać procesor? Czy raczej nie ma to większego znaczenia czy będzie to Crosair czy Goodram powiedzmy?

Zdaje sobie sprawę, że dla niektórych inwestowanie takiej kwoty w wymarłą platformę może wydać się nieporozumieniem, ale podjąłem taką a nie inną decyzję - lubię sprzęt z wyższej pólki, więc na zmianę platformy przyjdzie też czas - obecnie nic z wyższej pólki w tej kwocie nie dostanę.
  • Poziom 31  
    AMD90 napisał:
    Jaką kartę zastosować do jednego z najmocniejszych quadów na s775 aby nie ograniczał jej procesor i na odwrót

Zamiast używać oklepanych frazesów o ograniczaniu, lepiej podaj dziesięć tytułów gier w które chcesz grać, będzie szybciej.

AMD90 napisał:
    Jaki zastosować zasilacz

np. OCZ StealthXStream 2 500W.

AMD90 napisał:
    Jest konkretny model pamięci 1066Mhz DDR2

Patriot, G.Skill. Generalnie dla kogoś kto zna angielski dużo testów jest dostępnych dzięki Google.

AMD90 napisał:
    więc na zmianę platformy przyjdzie też czas - obecnie nic z wyższej pólki w tej kwocie nie dostanę

Warto zacząc od https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html
  • Poziom 2  
    kuferekczasu napisał:
    Zamiast używać oklepanych frazesów o ograniczaniu, lepiej podaj dziesięć tytułów gier w które chcesz grać, będzie szybciej.

Przedewszytkim World Of Tanks. Swego czasu na origin dopadłem BF3 oraz Dead Space 2 - fajnie byłoby spróbować zagrać. Ponadto x czasu temu zakupiłem GTA 4, niestety chodzi słabo pomimo wszystkich łat i metod optymalizacji tejże gry z internetu, przy minimalnych ustawieniach i rozdzielczości mam mniej więcej 20 klatek, dałoby się grać gdyby nie fakt że przy większych akcjach spada do nawet 13-15.

AMD90 napisał:

Tu jest problem ponieważ:
    speedy9 napisał:
    - Płyta główna Gigabyte GA-F2A88XM-DS2
    - Procesor AMD APU A4-6300

AMD odpada + problem opisany powyżej.

speedy9 napisał:
    - Płyta główna Asrock H81M Intel H81 LGA1150 BOX
    - Procesor Intel Celeron G1820 LGA1150 BOX

I tu również problem o którym pisałem. Dwa złącza pamięci, mało złącz PCI więc po dołożeniu np. lepszej karty dźwiękowej, będzie w przyszłości problem z kartą WiFi (swego czasu chce się pozbyć kabla i korzystać bezprzewodowo). Ponadto jest to typowy produkt niskobudżetowy, a zależy mi na czymś mimo że starszym z wyższej pólki, dobre sekcje zasilania, możliwości o/c, dużo złącz w razie potrzeby dołożenia np. jakiejś karty PCI itp.
    Ponadto w wyżej wymienionych zestawach nie wliczono żadnej karty graficznej - zestawy na karcie zintegrowanej uniemożliwią grę przypuszczam w cokolwiek nowszego niż 2002-2003 rok.

AMD90 napisał:
    HD6850

Wydaje się być dość przyzwoitą kartą, jakieś ewentualnie alternatywy pod w/w procesor w podobnych kwotach?

Proszę mnie zrozumieć, że tutaj posiadam już płytę, nie muszę od razu dokupować pamięci ponieważ posiadam 2GB tych DDR2 a komputer jak już mówiłem, za x czasu trafi do maluchów żeby nauczyły się obsługi komputera, pograły w proste gry dla dzieciaków a ja w tym czasie będę już myślał o porządnej gotówce (3-3,5k) na zmianę całej platformy na podzespołach z górnej / średniej półki.