Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz silnika prądu stałego 24v - wyprostowanie prądu

01 Wrz 2014 22:22 1614 4
  • Poziom 9  
    Witam
    Buduję szlifierkę oscylacyjną mimośrodową.
    Do układu obrotu wałka postanowiłem użyć silnika od skutera 24v 200w, ponieważ jest stosunkowo mały lekki i unikam kłopotów z przeniesieniem napędu.
    Jego pobór prądu jest dość duży z tego co pamiętam około 12A.
    Chciał bym zastosować do zasilania transformator ochronny 24V/160VA.

I teraz rodzą się pytania, jaki zastosować mostek i kondensator? Czy to wystarczy?? Czy trzeba robić filtrowanie?? A przede wszystkim czy ten transformator nie będzie za słaby??

Proszę o tolerancję nie jestem ani elektrykiem ani elektronikiem.

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Mostek daj koło 20A albo więcej a kondensator odpuść. Te 12A to chyba maksymalnie. Spraw sobie mocniejszy albo drugi taki sam transformator.
  • Poziom 9  
    O... wielkie dzięki ;-)
    O tym żeby łączyć transformatory nie pomyślałem.
    Poszukam czegoś podobnego na wiadomym portalu. Jeszcze jedno pytanko a w zasadzie 2.
    Wiadomo że mostek podbija napięcie o około 1,41 czyli po wyprostowaniu powinno wyjść jakieś 27-29 v, czy to nie będzie miało wpływu?? Nie powinno sie tego zbić jakimś rezystorem?? I w jaki sposób albo inaczej co wpiąć żeby móc regulować obroty tego silnika?

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Tylko jak je łączysz to weź dwie diody z mostka tylko, tzn zrób prostownik dwupołówkowy lub też dwa mostki kup i połącz dopiero wyjścia.
    Mostek nie podbija napięcia a jedynie sprawia, że prąd płynie w jednym kierunku "za nim". Kondensator utrzymuje je blisko amplitudy, maksymalnej wartości napięcia.