Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba satellite A300 - Vista - Jak odzyskać dostęp do System Recovery z HDD?

01 Wrz 2014 22:59 4038 10
  • Poziom 6  
    Witam wszystkich

Mój dysk podzielony jest na dwie partycje "c" i "d". Na "d" sa pliki do System Recovery Windows Vista.
    Mój problem polega na tym, że wywołałem funkcję "Napraw komputer" klawiszem F8 i tam spośród podanych mi opcji wybrałem "wiersz poleceń", w którym to wpisałem komendę format c: (partycja systemowa).
    Niestety po restarcie laptopa wyskoczyła informacja: "Brak BOOTMGR Naciśnij CTRL+ALT+DEL, aby zrestartować".
    Kompletnie nie mam pojęcia jak mogę przywrócić Vistę z tego HDD.
    Od razu zaznaczam, że nie nagrałem płyty w Toshiba Disc Creator z tym systemem.

Próbowałem jeszcze sięgnąć po starsze wersje Windows (98 i XP), które mam na cd, żeby przywrócić ten laptop do stanu jakiejś używalności, jednak nie mogę ruszyć z instalacją. Poniżej screeny z prób ich instalacji.

Mam obawy co do tej opcji z usuwaniem plików. Nie wiem czy instalator nie usunie mi przypadkiem tej Visty z HDD.

a tutaj XP:

Czytałem na forum, że może być to kwestia odpowiednich sterowników dla XP bo laptop niby jest przystosowany pod Vistę. Ale zupełnie się na tym nie znam.

Czy ktoś widzi tutaj szansę dostania się do tej partycji z Vistą i jej reinstalacji?
    Dodam tylko, że laptop nie reaguje już na klawisz F8 podobnie jest z klawiszem "0". Wciąż działają F2 i F12 by dostać się do Biosu/ by zmienić żródło bootowania.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Laptop Toshiba A300-15K
    Model NO. PSAJ4E - 01U00KPL
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Powinieneś tam mieć małą pierwszą partycję ~ 1,5 GiB z WinRE - wystartuj z niej np. przez Plop czy Super Grub2 Disk dostępne na UBCD

adsalk napisał:
    laptop nie reaguje już na klawisz F8
    Skoro sformatowałeś... Trzeba było zacząć od szóstej opcji jak tutaj

• Poziom 6  
    RADU23 napisał:
    adsalk napisał:
    Czytałem na forum, że może być to kwestia odpowiednich sterowników dla XP

Pomocne
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1861092.html

Po długiej walce instalator win xp wyświetlał mi taką wiadomość:

Jest też możliwe, że dopasowałem złe sterowniki do instalatora. Jeśli tak jest to nie wiem jak dalej to ruszyć bo scalałem zgodnie z tym poradnikiem z podanego linku.

Są jakieś sterowniki do xp na stronie centrum pomocy technicznej Toshiba:

Nie wiem czy to się w ogóle do tego nadaje.

Dodano po 5 [minuty]:

WojtasJD napisał:
    Powinieneś tam mieć małą pierwszą partycję ~ 1,5 GiB z WinRE - wystartuj z niej np. przez Plop czy Super Grub2 Disk dostępne na UBCD

To dla mnie już czarna magia. Chociaż spróbowałem z tym Plopem, ale partycji nie da się wywołać.
    SuperGrub2 w ogóle nie chciał mi się odpalić z pendrive.
    Czyli jest menu po starcie z UBCD, wybierasz HDD -> Boot Management -> PLoP Boot Manager... albo Super Grub2 Disk... i co się dzieje? (fotki)

W głównym menu jest Parted Magic - załaduj, uruchom GParted i wrzuć widok okna, wejdź też na partycje na HDD i zobacz co się dzieje (np. czy na pierwszej jest dalej WinRE bo jak ją sformatowałeś to będzie trudniej).
    Laptopa najlepiej podłączyć do np. routera i powinien być dostęp do internetu.
  • Poziom 6  
    WojtasJD napisał:
    Czyli jest menu po starcie z UBCD, wybierasz HDD -> Boot Management -> PLoP Boot Manager... albo Super Grub2 Disk... i co się dzieje? (fotki)

Plop pokazuje mi 4 partycje, z których 1 nie chce się załadować, a po próbie wejścia do 3 pozostałych wyskakuje ponownie komunikat "Brak BOOTMGR Naciśnij CTRL+ALT+DEL, aby zrestartować".

Z Super Grub2 jest lepiej (musiałem źle to wypalić). Wchodzę w "List devices/partitions" i pokazuje mi się to:

a tak wygląda screen po załadowaniu Parted Magic:

Widać że WinRE pojawia się na tych dwóch fotkach.
    I są pliki pod WinRE:
    adsalk napisał:
    [...] po próbie wejścia do 3 pozostałych wyskakuje ponownie komunikat "Brak BOOTMGR Naciśnij CTRL+ALT+DEL, aby zrestartować".

Aha, nie byłem pewny z tym WinRE - faktycznie ma 1,46 GiB ale z tej partycji nie da się wystartować, trzeba zrobić małe modyfikacje.
    W katalogu głównym woluminu WinRE (czyli w media/WinRE) stwórz folder /Boot
    PPM na /media/WinRE/sources/boot.wim -> Open: Archive Manager
    i wejdź do /1/Windows/Boot/PCAT i wypakuj (Extract...) plik bootmgr do /media/WinRE (czyli do katalogu głównego woluminu WinRE) a całą resztę (jak memtest.exe i foldery z plikami MUI) do /media/WinRE/Boot
    Do folderu media/WinRE/Boot skopiuj plik BCD z załącznika po rozpakowaniu (też można za pomocą Archive Manager :wink:)
    Możesz jeszcze wypakować folder Fonts z /1/Windows/Boot/PCAT do /media/WinRE/Boot

Na koniec Plop - start z pierwszej partycji a jak dalej nie chce to SG2D i zobacz czy wystartuje i dojdziesz do Toshibowego kreatora przywracania.
    Załączniki:
  • Poziom 6  
    WojtasJD napisał:
    [...]Na koniec Plop - start z pierwszej partycji a jak dalej nie chce to SG2D i zobacz czy wystartuje i dojdziesz do Toshibowego kreatora przywracania.

Po wypakowaniu wszystkiego zgodnie z instrukcją (włącznie z folderem Fonts) i załadowaniu BCD z załącznika, startuję Plop-em z pierwszej partycji i Windows zaczyna ładować pliki, ale później pojawia się to:

Startując z partycji drugiej i trzeciej wyskakuje komunikat "Brak BOOTMGR Naciśnij CTRL+ALT+DEL, aby zrestartować". Czwarta partycja to pendrive z UBCD.

Super Grub2 widzi system operacyjny Windows Vista, ale po uruchomieniu to samo co z Plop-em.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolega adsalk podesłał mi boot.wim i go poprawiłem tak aby zamiast tego błędu uruchamiał się Toshibowy kreator. Z tego co na szybko poszukałem to nie jest odosobniony przypadek (i często się przewijają osoby z Toshibami :)) i on się pojawia tylko jak uruchomisz WinRE niestandardowo czyli tak jak tutaj robimy.

Teraz powinieneś mieć coś takiego:

Aby to zrobić porządnie trzeba by było zmodyfikować pierwszy obraz w D:\HDDRecovery\SWImg\*.swm bo po przywracaniu, jak kiedyś znowu sformatujesz drugą partycję będzie znowu problem.
    Drugim obrazem też można by było się zająć bo pewnie jest stary - jak przywrócisz to uaktualnienie Visty do SP1 a później SP2 - to kilka godzin...
  • Poziom 6  
    Instalacja zakończona pomyślnie.
    Dziękuję bardzo za pomoc :)