Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć wyświetlacz ?...

27 Kwi 2005 20:02 6979 17
  • Poziom 13  
    Jak podłączyć wyświetlacz ?...

Mam taki piękny wyświetlacz, niestety nie potrafię dociec, jak go podłączyć, czyli np. jak wypisać na nim liczbę 45?

Jeżeli na podstawie tych fotek da się to określić, to bardzo proszę o odpowiedź.

Poozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Spróbuj starą dobrą metodą zasilanie ok 9V rezystor 1kΩ i poszukaj wspolnej katody lub anody, a potem poszczególnych segmentów. jak je rozpoznasz to metodą laczenia rónoleglego ( kazdy segment ze swoim rezystorem możesz zapalić potrzebne segmenty. Inny sposób tozastosowanie układów dekoderów kodów cyfrowych na kod siedmiosegmentowy ale to już inna bajka.
    pozdr.J.
  • Poziom 13  
    czyli po prostu + do jednej nóżki, a - po kolei do pozostałych, aż znajdę minus?
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    tak plus do jednej nozki a minusem po koleji az cos sie zaswieci nie zapominaj o wpieciu rezystora w szereg jak kolega wyzej napisal bo zniszczysz jeden segment i wyswietlacz juz nie bedzie rowno swiecil lub calkiem przepalisz
    na pewno jest to wyswietlacz o wspolnej anodzie
  • Poziom 13  
    możesz testować "na oko" ale lepiej sprawdzić wyprowadzenie (link powyżej trafia w sedno) bo możesz się pożegnać z wyświetlaczem :)
  • Poziom 13  
    Dziękuję wszytkim za pomoc. Już rozwiązałem "zagadkę".

Z kolei teraz zrodziło mi się w głowie pytanie, JAK w praktyce wykorzystać taki wyśietlacz.

Problem: 2 cyfry = 18 nóżek. Jakikolwiek LCD: szereg liter, np 2x16 = 14 nóżek.

Otóż chciałbym zrobic np. lottomat (używając mikrokontrolera) właśnie na tym wyświetlaczu.

Pozdrawiam, "joł" :)
  • Poziom 13  
    wyświetlacze siedmiesegmentowe stosuje się np. w zegarach bo emitują światło święcące i są bardziej widoczne od LCD!
    :)
  • Poziom 13  
    oczywiście, to jest logiczny wniosek :)

Ale ciągle pozostaje pytanie: jak obsłużyć 18 nóżek (dla 2 cyfr) ?
  • Poziom 40  
    Wyświetlacze LCD steruje się inaczej niż takie - w LCD jest dodatkowy mikroprocesor, który obsługuje transmisję, więc możesz wprowadzać po jednym znaku, zmieniać linie etc.
    Natomiast takie LED jest prostsze w sterowaniu, bo każda nóżka odpowiada jednemu segmentowi (razem z "kropką") oraz, w twoim wypadku, ma dwa wyprowadzenia od wspólnego... no właśnie, nie napisałeś czy wspólnyu jest "plus" (anoda) czy "minus" (katoda).
    Tak czy inaczej, do ich obsługi można albo zaprząc mikrokontroler, albo - zakładam że to drugie bierzesz pod uwagę - specjalny układ scalony, np. z rodziny CMOS. Ja osobiście polecam CD 40110 - jest to licznik w górę/w dół z wbudowaną obsługą wyświetlacza LED. Wpisz w wyszukiwarce elektrody 40110 - znajdziesz tam m.in. mój post w którym już komuś dokładnie opisałem jego działanie + PDF.
    W przeciwnym wypadku musisz używać dwóch rodzajów układów - jedne, dekodery, zamieniają kod np. BCD na kod wyświetlacza LED (np. układy CD 4055, 4056, 4511, 4543), tyle że do nich potrzebne są dodatkowo liczniki w kodzie BCD (np. 4522).
    Układ 40110 ma to połączone, oprócz niego możesz zastosować np. 4026 lub 4033 -są to liczniki dziesiętne, czyli od 0 do 9 - przy czym one iczą tylko w górę - szczegółów poszukaj w dokumentacji PDF.
    Musisz też zwrócić uwagę czy dany układ pracuje z wyświetlaczami ze wspólną anodą czy katodą - większość układów (jeśli nie wszystkie) są przeznaczone do wyświetlaczy ze wspólnym "minusem" (katodą).
    Do mikroprocesorów z kolei używa się wyświetlaczy ze wspólnym "plusem" (anodą), co jest związane z wydajnością prądową wyjść mikrokontrolera w stanie niskim i wysokim.
    Mam nadzieję że nigdzie się nie pomyliłem bo pisałem na szybko.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Pomocny dla użytkowników
    Możesz obsłużyć na dwa sposoby: multipleksowy i bezpośredni.

W multipleksowym łączysz ze sobą odpowiednie katody obu pól wyświetlacza:

dla LA5642-11 (wyświetlacz pomarańczowy, wspólna anoda):

segment A - 16 i 11
    segment B - 15 i 10
    segment C - 3 i 8
    segment D - 2 i 6
    segment E - 1 i 5
    segment F - 18 i 12
    segment G - 17 i 7
    (pomijam punkty dziesiętne)

i z tego masz potrzebne 7 linii do sterowania segmentów
    2 dodatkowe linie potrzebne są do sterowania tranzystorów PNP włączających oddzielnie napięcie do anod sekcji wyświetlacza
    tj. lewa cyfra pin 14, prawa cyfra pin 13

(liczenie nóżek - patrząc z przedu, punkty dziesiętne u dołu - dolny rząd
    od lewej do prawej 1 do 9, górny rząd od PRAWEJ do lewej 10 do 18).

Tranzystory są potrzebne, bo przy zapalonych 7 segmentach popłynie prad średni 70 mA (przyjmuję 10 mA średnio na segment).
    Ponieważ jednak wyświetlacze zapalane są na przemian to prąd segmentu musi być dwa razy większy (20mA) by uzyskać średnią 10mA.

segmenty włączamy przez rezystory ograniczające prąd

R=(Ucc-2.5V)/20mA

2.5V to sumaryczny spadek napięcia na świecącym segmencie i tranzystorze właczającym anodę.

Ucc - napięcie zasilania wyświetlacza\

Cyfry uzyskujesz włączając stan niski na odpowiednie segmenty

0 - A,B,C,D,E,F
    1 - B,C
    2 - A,B,G,E,D
    itd.

No i zapalasz je naprzemiennie tak często aby jedno pole było włączone co najmniej 25 razy na sekunde by uniknąć migotania.

W tym systemie sterowania potrzeba tylko 9 linii mpsora. W systemie bezpośrednim trzeba ich 14 (na segmenty), 14 rezystorów ograniczających prąd segmentów do 10 mA (dwa razy większa wartość niż przy multipleksowaniu). Anody łączysza bezpośrednio do plusa zasilania.
  • Poziom 13  
    wspólny jest plus.

//Dzięki za odpowiedzi. pokombinuję.
  • Poziom 38  
    ja proponuje multipleksowanie za pomoca 2*74hc595 wykorzystujesz tylko trzy piny procesora
    zegar dane zatrzask anody sterujesz przez tranzystorki
  • Poziom 29  
    Po przeczytaniu postów kolegi _emes wnioskuję, że jest początkującym elektronikiem, dla początkującycg w cyfrówce proponuję zrobic w ten sposób:
    Podłączyc obie cyfry pod dwa dekodery kodu BCD na kod wyswietlacza siedmiosegmentowego CMOS 4543 (np CD4543) , podłaczenie według schematu w nocie katalogowej (www.gogle.pl).

Bedziesz miał wtedy dwa wejscia na kod BCD dla kazdej cyfry.

Podajesz wtedy np 0100 0101 i otrzymujesz na wyswietlaczach 45 :)

Za pomoca tych dekoderów (a własciwie transkoderów) mozna równie łatwo sterowac za pomocą mikrokontrolera, zuzywasz wtedy 8 linii, lub 5 lini gdy zapisujesz pojedynczo sterując (przełaczajac dekodery 4543) wejsciami od zatrzasków + negator na tranzystorze na linii zezwalającej na zapis do zatzrasku w układzie 4543 :)

Pozdrawiam :)
  • Poziom 13  
    heh, tyle że ja mam tylko mikrokontroler i ten wyświetlacz. No i pare bramek loggicznych.

Nie wiem co to jest BCD ani kod wyświetlacza (jak on może mieć kod?).

Chcialbym, aby na wyświetlaczu byly "Świadome" liczby, tj. generowane przez urządzenie, a nie przez użytkownika - np. Lottomat. Dedukuję, iz takie cuś osiagnąć można stosując tylko uC.

Albo inaczej, od tyłu: mając 2 pełne porty uC (8 i 7 pinowy bodajże) da się sterować iloma cyframi maksymalnie ?? ?? ??
  • Poziom 32  
    Za pomocą rejestrów przesównych tj 74164 mozesz nawet i kilkanascie segmentów wykorzystujac tylko 2 linie z procesora.
  • Pomocny dla użytkowników
    Sterowanie bezpośrednie 14 linii segmentów
    Sterowanie multipleksowe 7 linii segmentów + dwie linie anod
    Sterowanie z dodatkowym dekoderem 4 linie BCD + 2 linie anod.

0 - segment świeci
    1- segment zgaszony.
    Code:

Cyfra  BCD           7-segm
                        abcdefg
    0     0000          0000001
    1     0001          1001111
    2     0010          0010010
    3     0011          0000110
    4     0100          1001100
    5     0101          0100100
    6     0110          0100000
    7     0111          0001111
    8     1000          0000000
    9     1001          0000100

Jeżeli używasz dekodera np 74ls247

http://sipi.usc.edu/~weber/ee459/datasheets/74LS247.pdf

to podłączasz 4 linie z mpsora na wejścia abcd dekodera a wyjścia dekodera przez rezystory 150Ω do katod wyświetlaczy, anody włączasz przez klucze tranzystorowe (PNP) sterowane przez 2 następne linie.
    Jeżeli nie zastosujesz dekodera to musisz w procesorze przekodowywać cyfry liczby totolotka na kod 7 segmentowy i dopiero ten kod wysyłać na porty. Do tego trzeba dać jakieś wzmacniacze (ULN2803, 7407) bo nie każdy procek wydoli tyle prądu na portach.
  • Poziom 13  
    klucze tranzystorowe - co to jest??

A jak używać takiego wyświetlacza: najtaniej (koszt elementow i ich dostepność) i najłatwiej?