Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablica bezpiecznikowa i dostęp do niej

02 Wrz 2014 09:04 2340 8
  • Poziom 9  
    Witam! Drodzy Koledzy i Koleżanki intryguje mnie sprawa obsługi tablicy bezpiecznikowej przez osoby bez kwalifikacji SEP. Mówimy tu tylko o załączeniu es-a czy różnicówki (nie mówimy o rozdzielnicach starszego typu z wkręcanymi bezpiecznikami topikowymi).
    Może naświetlę temat bardziej: pracuje w zakładzie w którym mamy kilkanaście tablic bezpiecznikowych, oraz całodobowy dyżur elektryczny, jednakże ze względu na czas reakcji lub samodzielność innych pracowników często otwierają taką tablicę i włączają bezpiecznik sami. Czy jakaś norma bądź ustawa mówi w jasny sposób czy mogą czy nie mogą tego robić?

Jak by na to nie patrzyć tablica jest zabudowana w 100% nie ma dostępu do żadnych elementów czynnych.

Proszę o pomoc w temacie i pozdrawiam
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Moderator Elektrycy
    Kolego, wszystkie informacje powinna zawierać wewnątrzzakładowa instrukcja postępowania oraz instrukcja BHP. Dodatkowo, wszystko powinno być wyszczególnione w umowie z pracownikiem (w tym w poleceniu na pracę).

Co w przypadku, gdy zabezpieczenie wyłączy ze względu na uszkodzenie a osoba nieuprawniona i nieupoważniona załączy zabezpieczenie i kogoś porazi?

Większość twoich pytań reguluje:
    Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci
  • Poziom 14  
    Tak na logikę, to jeśli zabezpieczenie jest wyłączone lub "wybiło" to manipulowanie nim nawet jeśli nie występuje możliwość porażenia "manipulanta ;)" może spowodować porażenie elektryka na drugim końcu obwodu lub głębsze uszkodzenie instalacji. Zwykła osoba nie zastanowi się zwykle nad tym jakie moga być konsekwencje takiego działania, a mogą być nie ciekawe.
    Wiem że podałem tu trochę skrajny przypadek, chodzi o to by pokazać całą naturę zagadnienia.

No i na koniec życzę miłego czytania
    https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=...T5z1n5uA2hydFlxoQ&sig2=DyzLaOl_YrmumcZ-EDj-Wg
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 9  
    Co do instrukcji eksploatacji obiektu znalazłem zapis:
    "Czynności związane z eksploatacją rozdzielnicy/tablicy, w tym przestawianie (otwieranie lub zamykanie w stanie bez napięciowym) wyłączników, rozłączników, odłączników i mogą być wykonywane jednoosobowo, wyłącznie przez osoby upoważnione."

Co do linku powyżej nie znalazłem aktu odnoszącego się do takiej sytuacji.

Wnioskuję że jeżeli posiadamy takiego elektryka który jest upoważniony i posiada wymagane uprawnienia najlepiej będzie po prostu zamknąć rozdzielnie na klucz i poinformować innych pracowników że dostęp do tablic jest tylko dla elektryka.

Co o tym sądzicie?
  • Poziom 19  
    U nas w zakładzie niezależnie czy jest to załączenie bezpiecznika oświetlenia w tablicy rozdzielczej, czy zresetowanie zabezpieczenia silnika 6kV w rozdzielni elektrycznej wykonuje wyłącznie elektryk dyżurny wg swoich instrukcji.
  • Moderator Elektrycy
    SzatanJohny napisał:
    Co do instrukcji eksploatacji obiektu znalazłem zapis:
    "Czynności związane z eksploatacją rozdzielnicy/tablicy, w tym przestawianie (otwieranie lub zamykanie w stanie bez napięciowym) wyłączników, rozłączników, odłączników i mogą być wykonywane jednoosobowo, wyłącznie przez osoby upoważnione."

Wszystko to, co najważniejsze w tym temacie.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    SzatanJohny napisał:
    Mówimy tu tylko o załączeniu es-a czy różnicówki (nie mówimy o rozdzielnicach starszego typu z wkręcanymi bezpiecznikami topikowymi).

Np. jeśli na rozdzielnicy znajdować się będzie naklejka: "Nie dotykać, urządzenie elektryczne" to sprawa staje się oczywista. :)
  • Moderator Elektrotechnika
    Należało by dodać wykaz osób upoważnionych do wykonywania czynności obsługi w /w rozdzielniach i wtedy jeśli ktoś grzebie w tej rozdzielni naraża się na naruszenie przepisów . A po za tym jaki jest problem zamknąć na zamki te rozdzielnie .
  • Poziom 9  
    Dziękuje za tak liczne odpowiedzi.

-Co do zamknięcia to problemu nie ma, bo wyposażone są w zamki,
    -lista osób upoważnionych do czynności łączeniowych także znajduje się w instrukcji eksploatacji
    -naklejki "nie dotykać urządzenie elektryczne" też są

Czyli najprościej zamykamy tablice, klucze do elektryka i informacja do pracowników że nie tykać pod żadnym pozorem bo mogą zrobić więcej problemów niż pomóc (jak pisał kolega dannyblack).

Dziękuje bardzo i pozdrawiam