Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

unitra wg-417 stereo lux - niedziałające głośniki wymiana wkładki

02 Wrz 2014 10:34 2109 2
  • Poziom 1  
    Witam,
    znalazłem niedawno w swojej piwnicy gramofon unitra fonica wg 417. Gramofon jest w stanie dobrym+. Nie mam oryginalnych głośników, dlatego podłączyłem inne, nowsze (podobnej wielkości, odrobinę większe)i niestety nie chcą współpracować ze sobą. Gdy przekręcałem gałką od lewego jak i od prawego głośnika to oba trzeszczały. W innym temacie wyczytałem, że może to być uszkodzony potencjometr, tylko nie wiem czy to na pewno to. Czytałem jeszcze na forum, że w tym gramofonie jest wkładka piezoelektryczna, która to uszkadza płyty. Czy jest sens wymiany jej na wkładkę magnetyczną w tym gramofonie, czy też jest to niewykonalne lub będzie to wyglądać prowizorycznie :D
    Z góry dziękuję za jakiekolwiek rady i pomoc
  • Pomocny post
    Moderator
    Tu masz schemat z napięciami.

Pomierz i będzie wiadomo. Możesz do gniazda DIN, podłączyć inny sygnał m.cz i sprawdzić, czy wzmacniacz jest sprawny. Jeśli głośniki są ok, to powinien być prawidłowy dźwięk. Możliwości sprawdzenia jest kilka, ale trzeba pomyśleć. Samej wkładki piezoelektrycznej sprawnej już chyba nie kupisz, dawno zaprzestano produkcji. Jeśli wzmacniacz będzie ok, samo zainstalowanie wkładki magnetycznej to nie wszystko. Trzeba na wejściu wzmacniacza dorobić korekcję RIAA, co to jest, wszystko na ten temat jest w sieci łącznie ze schematem.
  • Poziom 34  
    Wkładki UF-50 się nie kupi, ale podobno pasuje do tych gramofonów wkładka (też piezoelektryczna) UF-70 (jeszcze gdzieś do nabycia). Ponoć ma zapewniać lepszy dźwięk.