Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrzewający się ogranicznik przepięciowy.

02 Wrz 2014 10:52 1827 8
  • Poziom 1  
    Witam.
    Nowa instalacja typowa domku jednorodzinnego (kocioł gazowy, żadnej rozbudowanej i nietypowej elektroniki, nietypowych urządzeń, itp).
    Jakiś czas temu spaleniu (całkowitemu - cały czarny) uległ na fazie L1 ogranicznik przepięć (brak fazy L1) - zgłoszenie w Energa poskutkowało przyjazdem i wymianą bezpiecznika w ZK na granicy działki. Wcześniej miałem ograniczniki (OBO, typowe, B+C) na L1,2,3 oraz na N.
    Teraz przełożyłem z N na L1 (w miejsce spalonego) i ... no właśnie ... dotykając palcem każdego z nich na L2i3 są zimne, na L1 jest minimalnie ciepły.
    Na fazie L1 mam kocioł i gniazdka (głównie używane do zasilania poprzez listwę dekodera DVBT i TV).
    Czy Ktoś z Państwa mógłby coś podpowiedzieć?
    Dziękuje z góry.
  • Specjalista AGD
    Jakie są wartości napięcia poszczególnych fazach?
  • Warunkowo odblokowany
    michael4321 napisał:
    Teraz przelozylem z N na L1 (w miejsce spalonego) i ... no wlasnie ... dotykajac palcem kazdego z nich na L2i3 sa zimne, na L1 jest minimalnie cieply.

Dla sprawdzenia zamień miejscami L1 z L3. Będziesz wiedział czy grzeje się dany ogranicznik czy grzeje się w danym miejscu.
  • Poziom 15  
    Ochronnik dla przewodu N jest pewnie na znacznie mniejsze napięcie. Zwykle miedzy przewodem N i PE wynosi ono max. kilka woltów. Stąd grzanie się warystora wewnątrz. Ochronniki fazowe mają wyższe napięcie zadziałania ponieważ miedzy L a PE jest 230V.

Proponuje przełożyć ochronnik N na swoje miejsce a dla fazy L1 dokupić brakujący wkład.
  • Poziom 21  
    K219 napisał:
    Ochronnik dla przewodu N jest pewnie na znacznie mniejsze napięcie. Zwykle miedzy przewodem N i PE wynosi ono max. kilka woltów. Stąd grzanie się warystora wewnątrz. Ochronniki fazowe mają wyższe napięcie zadziałania ponieważ miedzy L a PE jest 230V.

Pierwszy raz słyszę, by ogranicznik przepięć toru N różnił się od tego na torach fazowych.

K219 napisał:
    Zwykle miedzy przewodem N i PE wynosi ono max. kilka woltów.

Nawet w sieci TN-C-S gdzie miejsce rozdziału przewodu PEN na PE i N ma ten sam potencjał?

Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest niedokręcony styk L1 ogranicznika przepięć.
  • Poziom 15  
    kSmuk napisał:
    Pierwszy raz słyszę, by ogranicznik przepięć toru N różnił się od tego na torach fazowych.

Nie wszyscy producenci rozróżniają L od N, ale są takie przypadki przykład: Phoenix Contact.

kSmuk napisał:
    Nawet w sieci TN-C-S gdzie miejsce rozdziału przewodu PEN na PE i N ma ten sam potencjał?

Ten sam potencjał to tylko teoria, praktyka pokazuje co innego, zwłaszcza daleko od punku rozdziału w sieciach obciążonych niesymetrycznie.

Przepraszam za "Off topic".
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    michael4321 napisał:

Teraz przełożyłem z N na L1 (w miejsce spalonego) i ... no właśnie ... dotykając palcem każdego z nich na L2i3 są zimne, na L1 jest minimalnie ciepły.
    Na fazie L1 mam kocioł i gniazdka (głównie używane do zasilania poprzez listwę dekodera DVBT i TV).
    Czy Ktoś z Państwa mógłby coś podpowiedzieć?
    Dziękuje z góry.

Warystory w wyniku przyjętych udarów ulega degradacji, objawia się to między innymi grzaniem się jego struktury.Obniżenie się progu przewodzenia U=f(I) powoduje , że przez warystor płynie prąd.
  • Poziom 28  
    Najprawdopodobniej ten z "N" też dostał "strzała" i podlega wymianie.