Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy da sie przerobić wzmacniacz mono na stereo??

27 Apr 2005 20:20 2661 6
  • Level 14  
    Czy da sie przerobić wzmacniacz mono na stereo?? nie chodzi mi o konkretny model pytamn ogólnie czy isdtnieje taka mozliwość?
  • Level 18  
    Witam
    Dokup sobie drugi taki sam i będziesz miał stereo.
    Pozdrawiam
  • Level 23  
    MOżna zrobić pseudostereo, którwe polega na minimalnym opóżnieniu dźwieku w drugim kanale.
  • Level 14  
    a jak to można wykonać to pseudo stereo?
  • Level 26  
    Zrób replike pierwszego i będzie stereo.
  • Helpful post
    Level 18  
    Wzmacniacz mono - jedna końcówka mocy,
    Wzmacniacz stereo - dwie końcówki mocy.
    Stąd prosty wniosek, że musisz dokupić/dorobić drugą identyczną końcówkę mocy, by mieć wzmacniacz stereo. W sumie zabawa w dorobienie końcówki może być i ciekawa, ale do obudowy z oryginalną końcówką Ci to raczej nie wlezie. Lepiej dokupić drugi, taki sam fabryczny wzmacniacz, a jeszcze lepiej jakiś gotowy stereofoniczny amplituner (np. Tosca AWS 303) - zawet jak będzie uszkodzony (a taki za grosze kupisz), to na Elce są tony materiałów nt. naprawy tych sprzętów.

Pseudostereo sobie daruj, bo... co to za stereo? Takie pierdoły pasują do jamników "made in china", ew. można je zastosować jako dodatkowy bajer, ale efekty te zwykle i tak potrzebują 2-kanałowego wzmacniacza, więc nie rozwiązują w żadnym wypadku Twojego problemu.

-Pozdrawiam,
    -Piquś

EDIT>>>
    A może pokusiłbyś się się na własnoręczne zbudowanie wzmacniacza stereo? Na początek może być na jakichś scalakach, np. TDA2030 lub 2040. Aplikacja tychże jest bardzo prosta, koszt umiarkowany, a jakość dźwięku i moc całkowicie akceptowalna (15W dla 2030 i 25W dla 2040). Dodatkowo układy te są ze sobą zamienne, więc można łatwo przerobić wzmak na mocniejszy - wystarczy podmienić scalak i ew. trafo, jeśli byłoby za słabe.
    Pomyśl nad tym. Ściągnij PDFy tych układów i "prześpij się" z tym pomysłem - na prawdę warto. Mnóstwo ludzi zaczynało od tych scalaków (ja też :) ), a uciechy z samodzielnie wykonanego wzmacniacza co nie miara! :)
    EDIT<<<