Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwarcie Instalacji - Jak znależć zwarcie instalacji elektrycznej w mieszkaniu

03 Wrz 2014 05:47 19107 15
  • Poziom 1  
    Mam problem z instalacją elektryczną, jeżeli chodzi o gniazda to wszystko jest ok, natomiast przy włączeniu eski od światła wywala bezpieczniki. Gdy odłączałem poszczególne przewody z eski dowiedziałem się, że zwarcie robi się w kuchni, łazience lub toalecie. Natomiast mam do Was pytanie, jak znaleźć przewód który powoduje zwarcie? Dziękuję za odpowiedzi.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 26  
    Sprawdziłeś oprawy oświetleniowe?
  • Moderator - Elektryka
    tomek003533 napisał:
    jak znaleźć przewód który powoduje zwarcie?

Może za pomocą omomierza?
    A najlepiej za pomocą elektryka z omomierzem.
  • Poziom 26  
    zbich70 napisał:
    Dobry żart :)
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 18  
    stonefree napisał:
    zbich70 napisał:

To czym?
    Amperomierzem?
  • Moderator - Elektryka
    stonefree napisał:
    zbich70 napisał:

Może kolega doprecyzuje co go tak rozbawiło.
    Bo zwarcie z reguły charakteryzuje się niską rezystancją. A do pomiaru rezystancji służy omomierz.
  • Poziom 26  
    Na pewno nie za pomocą omomierza z multimetru.

Moderowany przez Łukasz-O:

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Moja cierpliwość zaczyna się kończyć.

• Moderator - Elektryka
    lukiiiii napisał:
    Na pewno nie za pomocą omomierza z multimetru.

A dlaczego nie?
    Trzeba tylko umieć interpretować wartości, które pokazuje.
  • Poziom 26  
    Chodziło mi o miernik rezystancji i izolacji przy odpowiednio wysokim napięciu.

Co tu jest do interpretowania jeśli omomierz z multimetru nic nie wykaże? No chyba, że jest to metaliczne zwarcie, ale to już wiemy m.in. przez wybijanie eski.

A tak na marginesie to po co te pomiary? Wiemy na jakim obwodzie jest zwarcie, kwestia znalezienia jego, czyli przejrzenia puszek, lamp, uszkodzeń przewodów.
  • Poziom 29  
    tomek003533 napisał:
    Gdy odłączałem poszczególne pzewody z eski

To ile tych przewodów przychodzi do tej "eski"?
    Ile odchodzi?

Skąd wiesz, że ten który trzymasz w ręku jest od:
    tomek003533 napisał:
    że zwarcie robi się w kuchni, łazience lub toalecie.

I dlaczego wogóle wszystkie te pomieszczenia na jednym zabezpieczeniu?
    To "tylko" światło?
    Jaka instalacja?
    Czy ta "eska" ma jakieś oznaczenia na sobie? A ma na pewno.

Czy te instalacje są zabezpieczone przez RCD?
  • Poziom 26  
    zbich70 napisał:
    Może kolega doprecyzuje co go tak rozbawiło
    Oczywiśćie - lokalizacja miejsca zwarcia bez otwierania puszek i odpinania opraw oświetleniowych za pomocą omomierza mnie rozbawiła. Raczej odłączyłbym przewód neutralny i fazerem szukał, w którym miejscu ściana zaczyna "brumić" na większej powierzchni, a gdzie przestaje :)

Moderowany przez Łukasz-O:

Sugerowanie odłączenia N przy załączonym L zasługuje na ostrzeżenie. Zatem ostrzegam ustnie, jeszcze jedna porada szkodliwa, w dowolnym temacie tego działu poskutkuje bolesną nagrodą.
    Odnośnie pierwszej części postu. Kolega zbich70 polecił jedynie metodę pomiaru. Wyraźnie wspominał o umiejętności interpretacji wyniku pomiaru. Odłączenie źródeł światła, czy rozłączanie części obwodu jest chyba oczywiste. Jeśli ktoś tego nie wie, lub jest laikiem w tej dziedzinie, powinien wezwać fachowca.

3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

• Specjalista elektryk
    stonefree napisał:
    Oczywiśćie - lokalizacja miejsca zwarcia bez otwierania puszek i odpinania opraw oświetleniowych za pomocą omomierza mnie rozbawiła. Raczej odłączyłbym przewód neutralny i fazerem szukał, w którym miejscu ściana zaczyna "brumić" na większej powierzchni, a gdzie przestaje :)

Super pomysł. Już pomijając fakt, że jeżeli przewód w ścianie nie był narażony na uszkodzenia mechaniczne (np. wiercenie) to prawdopodobieństwo jego uszkodzenia jest praktycznie równe zero. To jeszcze nie znając rodzaju uszkodzenia i zwarcia sugerujesz żeby załączyć fazę i niech pierdyknie gdzieś prąd autora.

gromleon napisał:
    Jeśli masz wyłączone oświetlenie (wyłacznikami w ścianie) to awaria jest przed pomieszczeniami, o których piszesz. Zapewne są jeszcze puszki gdzie obwody się rozdzielają, więc rozłączaj tam i szukaj dalej.

Nie jest to prawda. Nic nie wiemy na temat instalacji.

Natomiast autorowi w pierwszej kolejności należy zadać pytanie. Czy w niedługim okresie czasu poprzedzającym awarię, były robione jakieś przeróbki/podłączenia w instalacji (np. wymiana łącznika, wymiana oprawy oświetleniowej) lub czy były gdzieś w lokalu wiercone/kute ściany, albo cokolwiek innego co mogłoby spowodować naruszenie stanu instalacji?
  • Poziom 26  
    Kolejne pytanie do autora: czy wszystkie włączniki działają prawidłowo, czy nie nastąpiło zlepienie styków przy zwarciu spowodowanym przepaloną żarówką (łuk), która przy okazji spowodowała zwarcie w swojej plastikowej oprawie?

Czy żarówki przez wkręcenie nie robią zwarcia? (tanie plastikowe oprawki od lamp)
  • Moderator - Elektryka
    lukiiiii napisał:
    Kolejne pytanie do autora

Tu już nie potrzeba więcej pytań.
    A już na pewno nie potrzeba porad informatyków "specjalizujących się" w branży elektycznej.

Autor jest laikiem w tej dziedzinie (podobnie jak niektórzy doradzający), więc sugestia aby wezwać fachowca jest jedyną jakiej można udzielić i temat zamknąć.