Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcie na obudowie silnika kosiarki 125V

pmitus 03 Sep 2014 08:30 3348 23
  • #1
    pmitus
    Level 12  
    Spalił mi się silnik w kosiarce, z racji tej,że posiadałem sprawny silnik od innej kosiarki, której obudowa się uszkodziła postanowiłem go przełożyć. Po zamontowaniu do obudowy i podłączeniu sprawdziłem próbnikiem napięcia i okazało się,że jest napięcie na obudowie silnika. Zmierzyłem miernikiem wskazuje 125V, w sieci w tym momencie było 247V. Nie chcę jej używać,żeby przy eksploatacji nie pojawiło się napięcie na obudowie i rączce, gdyż obudowa i rączka są metalowe. Co prawda silnik jest zamontowany na plastikowym pierścieniu,ale w razie poluzowania jest możliwość,że będzie dotykał metalowej obudowy.Dodam,że nie zmieniałem żadnych połączeń tylko tak jak było w starej kosiarce zostało podłączone pod dwa kable:0,230V. Być może w starej kosiarce ten problem występował,ale tego nie sprawdziłem. Jeszcze ważna informacja, jeżeli obrócę zasilanie (zamienię kabel 0 z 230V) niepięcia nie ma na obudowie Proszę o pomoc w wyeliminowaniu problemu, gdyż póki co nie chcę,żeby ktokolwiek używał tej kosiarki.
  • #2
    fuutro
    Level 43  
    Sprawdź izolację silnika, weź omomierz i przyłóż jedną końcówkę do metalowego rdzenia/wirnika a drugą do wyprowadzeń silnika, potem jedną do metalowych części obudowy a drugą do żył przewodów (tam gdzie są odsłonięte połączenia). Kabel zasilajacy nie ma 3 żył czasem? M, L i PE :?:
  • #3
    pmitus
    Level 12  
    Dobrze, dziś po pracy zrobię pomiary izolacji i później napiszę co udało się zmierzyć. Jeśli chodzi o zasilanie jest dwie żyły, nie ma przewodu ochronnego.
  • #4
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Kol. fuutro -> rezystancję izolacji sprawdza się np. induktorem a nie multimetrem!
    Napięcie pomiarowe 500V, czas pomiaru 15- 30 sekund.
    Niemniej jednak, ciekawy jestem jak kolega zinterpretuje wyniki i co doradzi w kwestii II klasy ochronności i napięciu ok. 125V mierzone przez laika ... :|
  • #5
    pmitus
    Level 12  
    No i mamy wyniki pomiarów :)...wskazania miernika we wszystkich przypadkach OL, żadnej rezystancji nie pokazało, a napięcie nadal jest 125V. Nadal kosiarka rozebrana i nie chcę jej używać. Proszę o dalszą pomoc.
  • #6
    pawem1
    Level 25  
    pmitus wrote:
    ...Po zamontowaniu do obudowy i podłączeniu sprawdziłem próbnikiem napięcia i okazało się,że jest napięcie na obudowie silnika. Zmierzyłem miernikiem wskazuje 125V, w sieci w tym momencie było 247V...


    Jakim próbnikiem napięcia, wkrętak z lampą neonową?
    Miernikiem jak i jakim? jedna końcówka przewodu miernika do obudowy silnika a druga gdzie?

    Co to za kosiarka model?
    Możesz dodać zdjęcie tego silnika?
  • #7
    pmitus
    Level 12  
    Tak wstępnie sprawdziłem napięcie próbnikiem z lampą neonową, zobaczyłem że jest jakieś napięcie i zmierzyłem miernikiem escort 97 multimetr (stary miernik,ale do majsterkowania domowego wystarczy). Pomiaru dokonałem w taki sposób:
    po włączeniu sprawdziłem czy na obudowie jest napięcie wskaźnikiem neonowym,żeby upewnić się,że jest jakiś potencjał i jeden kabelek od miernika do obudowy silnika kosiarki, a drugi do zera w gniazdku sieci 230V i wskazało 125V. Kosiarka no name,kupiona w OBI w 2006 roku, silnik 1000V. Jutro mogę zrobić zdjęcia jeżeli jest taka potrzeba. Z silnika wychodzą cztery druty, jest podpięty kondensator i dalej dwa kabelki do wyłącznika z wtyczką. Dziś jeszcze przeglądałem izolację od uzwojenia do tych drucików wszystkie cztery są w porządku i nie ma mowy o ich dotykaniu do obudowy.
  • #9
    Anonymous
    Level 1  
  • #10
    pmitus
    Level 12  
    Czyli odłączyć całkiem kondensator od silnika? kondensator jest przymocowany do obudowy,kondensator z tworzywa, tylko podłączony dwoma kabelkami.
  • #11
    pawem1
    Level 25  
    Jeśli masz w multimetrze pomiar pojemności kondensatorów to zmierz między obudową silnika a przewodami silnika. To może być napięcie pojemnościowe, ale lepiej daj do serwisu, bo może przebijać przy wyższym napięciu a przy pomiarze omomierzem niskim napięciem nie.
  • #12
    Anonymous
    Level 1  
  • #13
    pmitus
    Level 12  
    Dzięki za konstruktywne porady :(, jakbym miał i znał fachowca to bym Was nie prosił. Ma ktoś jeszcze jakieś sensowne pomysły na naprawę lub diagnozę uszkodzenia?
  • #14
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    pmitus wrote:
    Ma ktoś jeszcze jakieś sensowne pomysły na naprawę lub diagnozę uszkodzenia?

    Mojej rady jakoś nie zastosowałeś:
    Akrzy74 wrote:
    rezystancję izolacji sprawdza się np. induktorem a nie multimetrem!
    Napięcie pomiarowe 500V, czas pomiaru 15- 30 sekund.
    - a to najważniejszy pomiar w tym przypadku.
    Powtarzałem wielokrotnie, że do pomiaru rezystancji izolacji silnika małej mocy służy urządzenie, którego napięcie pomiarowe wynosi 500V (IMI 31, MIC..), multimetr ma inne przeznaczenie- to po pierwsze.
    Po drugie- jeśli wynik pomiaru rezystancji izolacji (wykonany miernikiem rezystancji izolacji) ma wartość "do przyjęcia", wykonaj ten sam pomiar (napięcia)- ale miernikiem analogowym i porównaj z miernikiem z wskazaniami cyfrowymi- lub z równolegle przyłączoną żarówką 230V do końcówek pomiarowych.
    Po trzecie- tak z ciekawości- podłącz kosiarkę przez dodatkowy przedłużacz i ponów pomiar napięcia między stojanem silnika a przewodem fazowym- bo jak sądzę tak właśnie mierzyłeś.
    Po czwarte- skoro jedna końcówka pomiarowa miernika przyłączona była do obudowy silnika, to gdzie przystawiłeś drugą?- do gniazdka, czy w inne miejsce?

    Żeby coś mierzyć, trzeba wiedzieć jak to robić i po co się to robi, inaczej pomiary nie mają sensu, dlatego koledzy słusznie proponują kontakt z osobą kompetentną, a fachowca nie trzeba ani mieć ani znać- może to być obcy człowiek- z właściwymi kompetencjami.
    Nie każdy musi zostać bohaterem we własnym domu, a zaimponować (dziewczynie, żonie, córce, kochance :) ) można w inny sposób...
  • #15
    pmitus
    Level 12  
    Twojej rady nie zastosowałem, bo nie mam induktora, spróbuję wykonać pomiary o których piszesz.
    Drugi przewód podłączałem do gniazdka, a kosiarkę na przedłużaczu.
  • #16
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Już widzę zdziwienie na Twojej twarzy...
    Mam przeczucie graniczące niemal z pewnością, że to prąd pojemnościowy. Tak to jest, jak bawimy się w pomiary bez minimum wiedzy w tym zakresie...
  • #17
    fuutro
    Level 43  
    I wiesz dlaczego interesowały mnie wstępne pomiary omomierzem. Z racji znacznej rezystancji wejściowej woltomierza oraz z tego, że silnik stanowi nawet mały złożony kondensator to jego metalowy rdzeń i reszta okazały się być na potencjale gdzieś około połowy napięcia zasilania. Jak w przypadku z chwilowo do niczego nie podłączonym przewodem w gąszczu innych - niby nie ma połączenia galwanicznego ale pojemności swoje robią (i nawet na większą skalę). Fakt, badania induktorem czy czymś bardziej zaawansowanym nie zasugerowałem.
  • #18
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Wstępne- jak to nazwałeś pomiary multimetrem niczego nie dowodziły. Nie będę kolegi osądzał, ale proponuję dodać temat (nie tylko Tobie zresztą) do ulubionych. :lol:
  • #19
    ^ToM^
    Level 41  
    Bardzo możliwe, że wszystko jest sprawne, natomiast pojawianie się napięcia na obudowie wywołuje niepodłączony do uziemienia przewód środkowy kondensatora przeciwzakłóceniowego. Tam w środku jego obudowy są właściwie 2 kondensatory połączone w szereg a całość jest włączona równolegle w przewody zasilające silnik. W tej sytuacji kondensatory tworzą dzielnik napięcia i 1/2 napięcia odkłada się na obudowie kosiarki, do której jest przykręcony żółtozielony przewód środkowy kondensatora. Zatem starczy kosiarkę wyposażyć w przewód 3-żyłowy a obudowę połączyć z przewodem uziemiającym. Problem będzie rozwiązany.
    Oto zdjęcie takowego kondensatora:
    Napięcie na obudowie silnika kosiarki 125V

    No i gratuluję autorowi wątku czujności, że prawidłowo po naprawie zajął się sprawdzeniem, przez co wykrył problem.

    Pozdrawiam i powodzenia!
  • #20
    jack63
    Level 43  
    ^ToM^ wrote:
    Tam w środku jego obudowy są właściwie 2 kondensatory połączone w szereg a całość jest włączona równolegle w przewody zasilające silnik.

    Nie spotkałem kosiarki z kondensatorem przeciwzakłóceniowym. Z reszta jego montaż w sytuacji gdy nie ma bolca PE ani przedłużacz nie ma trzech żył jest proszeniem się o problemy a kondensator nie będzie nic odkłócał bo nie ma jak!
    Poza tym kondensatory (nawet jak są dwa) NIE są połączone szeregowo!
    Tak jak wspomniała część dyskutantów napięcie mierzone jest wynikiem przepływu malutkiego prądu pojemnościowego wynikającego z długości przedłużacza. Olbrzymia impedancja miernika (10 mega om) nie powoduje zwarcia tej pojemności i pomiar wykazuje tyle ile faktycznie jest. Nawet neonówka przyłożona do pustej żyły kabla przedłużacza zaświeci gdy druga żyła jest wpięta do L ("fazy"). Jednak to źródło napięcia ma też bardzo dużą impedancję wewnętrzną a przez to nie jest groźne dla człowieka.
    pmitus wrote:
    Czyli odłączyć całkiem kondensator od silnika?

    Jeżeli jest to kondensator rozruchowy, to grozi spalenie silnika! Rada szkodliwa!
    Natomiast wysyłanie do fachowca jest ryzykowne. 80 % elektryków nie ma pojęcia o pomiarach i prądach pojemnościowych. :cry:
    15kVmaciej wrote:
    kosić w gumniakach.
    Sam to robię kosząc nawet kosiarką spalinową a w niej występują dużo wyższe napięcia. Jednak ze względu na izolację od .... sypiącej się trawy, która ma brzydki zwyczaj wbijania się w spodnie i brudzenia butów. O uderzeniu jakimś przedmiotem wylatującym z pod kosiarki lepiej nie wspominać.
  • #21
    Wawrzyniec
    Level 38  
    jack63 wrote:
    Tak jak wspomniała część dyskutantów napięcie mierzone jest wynikiem przepływu malutkiego prądu pojemnościowego wynikającego z długości przedłużacza

    I pojemności między uzwojeniem a korpusem silnika.
    jack63 wrote:
    Nie spotkałem kosiarki z kondensatorem przeciwzakłóceniowym

    Chyba, że ktoś do niej założył silnik komutatorowy, co jest mało prawdopodobne, chociaż możliwe.
  • #22
    ^ToM^
    Level 41  
    jack63 wrote:

    Nie spotkałem kosiarki z kondensatorem przeciwzakłóceniowym. Z reszta jego montaż w sytuacji gdy nie ma bolca PE ani przedłużacz nie ma trzech żył jest proszeniem się o problemy a kondensator nie będzie nic odkłócał bo nie ma jak!
    Poza tym kondensatory (nawet jak są dwa) NIE są połączone szeregowo!


    No widzisz. Ty się nie spotkałeś a ja się spotkałem. To że czegoś nie widziałeś, nie znaczy zaraz, że czegoś takiego nie ma.
    W obudowie kondensatora przeciwzakłóceniowego jak pisałem są dwa połączone wewnątrz obudowy szeregowo kondensatory. Zastanawia się, jak to możliwe, że nie znasz budowy tak prostego elementu jak kondensator przeciwzakłóceniowy.
    W takim razie na początek zwróć proszę uwagę na rysunek pozycja KP-1 ukazujący schemat wewnętrzny takiego kondensatora. Jeżeli całość podłączona równolegle do silnika a środkowy zacisk kondensatora jest połączony z obudową, która jest nieuziemiona to pojawi się na niej napięcie równe 1/2 sieciowego.
    Napięcie na obudowie silnika kosiarki 125V

    jack63 wrote:

    Natomiast wysyłanie do fachowca jest ryzykowne. 80 % elektryków nie ma pojęcia o pomiarach i prądach pojemnościowych.


    Natomiast bardzo ciekawą jest teoria, że zawodowi elektrycy nie mają pojęcia o pomiarach. Miło mi poznać kogoś kto ma tak unikalną wiedzę, że 80% elektryków o niej nie ma pojęcia.

    Pozdrawiam serdecznie!
  • #23
    jack63
    Level 43  
    ^ToM^ wrote:
    Natomiast bardzo ciekawą jest teoria, że zawodowi elektrycy nie mają pojęcia o pomiarach.

    To nie jest teoria tylko przykre doświadczenie. Może mam pecha lub stawiam zbyt wysokie wymagania. Z resztą trzeba by określić kogo nazywasz elektrykiem.
    Z resztą to osobny temat.
    W kwestii kondensatora przeciwzakłóceniowego.
    Taka dygresja. Ostatnio widziałem świeżo zamontowany grzejnik płytowy (kaloryfer) zasilany rurami PEX i.... Podłączony linką 6 mm2 w kolorach zółto-zielonych do czegoś - linka skryła się w ścianie. Domyślam się ze było to połączenie wyrównawcze.
    Co o tym sądzisz? Podobnie jest z tym "naszym" kondensatorem. Mało że nie pomaga to może stwarzać zagrożenie. Jaki jest sens montowanie kondensatora, gdy nie ma PE.
    Jakie zakłócenia "wygeneruje" silnik indukcyjny poza solidnym przesunięciem fazowym prąd-napięcie?
    Poza tym zmierz sobie pojemność między-żyłową kabla przedłużacza (typowe 20 m) i porównaj z pojemnością tego kondensatora przeciwzakłóceniowego.

    PS. Bezpodstawna ocenę mojej wiedzy zostawię bez komentarza.
  • #24
    pmitus
    Level 12  
    Temat nie rozwiązany.Kupiłem nową kosiarkę dla własnego bezpieczeństwa.Stara zezłomowana.