Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SIRIO SILVER 90 MAG - Strojenie bez magnesu .

03 Wrz 2014 08:33 2988 23
  • Poziom 31  
    Witam

Dotychczasowa antena "k120" (nie wiem jakiej firmy, kupiona na początku lat 90) była za długa i musiałem wymienić ją na krótszą, w sklepie kupiłem antenkę SILVER 90 MAG, kupiłem z wystawy, powinna być z magnesem ale sprzedawca nie mógł go znaleźć a mi jest on nie potrzebny więc przykręciłem anteną do uchwytu który zamontowany jest na dachu kabiny ciężarówki.

Bez regulacji na wszystkich kanałach SWR=3 , wydłużyłem więc ją jakieś 2 cm i SWR skoczył jeszcze wyżej. Wywnioskowałem że trzeba ją skrócić, skracam, skracam ale poniżej SWR=2 nie mogę zejść . Poprzednia antena stroiła się na 1.3 .
    Na odległość jakiś 2km mam łączność . Wyczytałem że anteny magnetyczne mają odpowiednio dobraną długość kabla, czy to prawda ? kabel powinien mieć 3,6mb jeśli przedłużę mój kabel do tej długość to poprawi mi się SWR ?
  • Moderator
    Czytałeś ale niewiele zrozumiałeś.
    Podstawa magnetyczna jest integralną częścią anteny. Podstawa stanowi jedną z części kondensatora który wraz z promiennikiem tworzy jakiś element rezonansowy. Drugą częścią tego kondensatora jest karoseria (dach) samochodu.
    Promiennik wraz z tak utworzonym kondensatorem jest zazwyczaj dopasowywany do impedancji nadajnika poprzez transformację impedancji uzyskiwaną przez ODPOWIEDNIĄ długość linii zasilającej.
    Tak więc:
    - Nie mocuje się anteny (zwłaszcza skróconej fizycznie do minimum) przeznaczonej do podstawy magnetycznej w inny sposób niż za pomocą odpowiedniej podstawy.
    - Nie docina się anteny gdy jest ona nieprawidłowo zainstalowana.
    - Linia zasilająca (przewód antenowy) w tym wypadku musi być takiej długości jaką przewidział konstruktor anteny bo jest on elementem dopasowującym impedancję.
    Jeżeli masz pociętą antenę bez oryginalnej podstawy i do tego chcesz jeszcze zmieniać długość przewodu to czarno to widzę...
  • Poziom 31  
    Pożyczyłem magnes, antenkę wydłużyłem do pierwotnej długości , SWR na skrajnych kanałach w okolicach 3 na 20 około 2-2,5 , regulacja góra dół nic nie daje tzn. daje tylko tyle że SWR wyrównuje się na wszystkich kanałach trochę ponad 2 . (czyli tak samo jak bez magnesu).
    Co ciekawe poprzednia długa antena k120 na magnesie bez strojenia na wszystkich kanałach ma SWR 1.8 .
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Miałem kilka przypadków z kombinowanymi antenami magnesowymi i pomogło zastosowanie podkładki pod magnes np. z cienkiej gumy, albo dla celów sprawdzenia wystarczy postawić magnes na kartce lub kilka kartek z bloku wtedy zmienia się pojemność i może dasz radę zejść do np. 1,5 lub mniej. Warto zrobić taki eksperyment.
  • Poziom 31  
    Magnes już oddałem, miał on gumę pod spodem.
  • Poziom 10  
    c2h5oh napisał:

Promiennik wraz z tak utworzonym kondensatorem jest zazwyczaj dopasowywany do impedancji nadajnika poprzez transformację impedancji uzyskiwaną przez ODPOWIEDNIĄ długość linii zasilającej.

Ale nadal SWR w linii zasilającej pozostaje bez zmian. Ze strojeniem to ma niewiele wspólnego. Będziesz sie Waść kręcił w kółko po wykresie Smitha, ale w "punkt" to raczej nie trafisz.
    Ale faktycznie - w antenach magnesowych przy projektowaniu dopasowania bierze się pod uwagę dodatkową pojemność podstawa-karoseria.
  • Poziom 31  
    Ok, to może jednak dam sobie spokój z tą anteną , czy możecie polecić jakąś krótką antenkę (nie więcej jak 80-90cm) która przeznaczona jest do montażu na blachę i łatwo się stroi ?

edit..

W między czasie napisałem do producenta zapytanie czy można montować tę antenę "na blachę", zobaczymy co odpiszą . Polski przedstawiciel stwierdził że można ale chcę się jeszcze upewnić.
  • Moderator
    sp3uqe napisał:
    c2h5oh napisał:

Ale nadal SWR w linii zasilającej pozostaje bez zmian. Ze strojeniem to ma niewiele wspólnego. Będziesz sie Waść kręcił w kółko po wykresie Smitha, ale w "punkt" to raczej nie trafisz.

Myślisz, że po pozbawieniu anteny oryginalnej podstawy magnetycznej, pocięciu (skróceniu) promiennika i po znacznej zmianie długości linii zasilającej SWR nie ulegnie zmianie?
  • Poziom 31  
    Otrzymałem wiadomość z SIRIO :

Thank you for your interest in our products.
    Silver 90 MAG is a complete antenna SET that includes the magnetic mount for
    the temporary installation on the vehicle
    Silver 90 PL is only the radiator with UHF Connection on the bottom and you
    can also install it directly on the car but you need a SO239+Cable that
    will allow you to install the antenna directly on the roof (By drilling a
    hole) or a Gutter mount or any other bracket

Zrobiłem sobie na szybko wskaźnik pola elektromagnetycznego i zacząłem znowu kombinować . Wyczytałem w necie że nie stroi się anten podczas deszczy i ogólnie jak jest mokro a właśnie tak było u mnie przez ostatnie dwa dni (deszcz i mgły). Dzisiaj jest ładna słoneczna pogoda, udało mi się zejść z SWR-em na kanale 20 do 1.7 , na 40 też 1.7 a na pierwszym ponad 2 , czyli jest za krótka ale wydłużanie powoduje jedynie że na wszystkich kanałach mam SWR=2 i więcej . W porównaniu z wczorajszymi pomiarami jest dużo lepiej ale nie idealnie, myślę że nie będę dalej kombinował.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
  • Poziom 33  
    seba_x napisał:
    Poprzednia antena stroiła się na 1.3 .
    a potem
    seba_x napisał:
    Co ciekawe poprzednia długa antena k120 na magnesie bez strojenia na wszystkich kanałach ma SWR 1.8

Oczywiście że podstawa i to ta właściwa jest tu niezbędna, bo tracimy jedną z "okładzin kondensatora powietrznego" tą na magnesem a tym samym brak kondensatora w układzie RLC , zatem nie ma szans na zestrojenie.Można kombinować i dodać regulowaną pojemność, ale nie mamy pewności, że utrafimy z nią. Poza tym cięcie promiennika to OSTATECZNA OSTATECZNOŚĆ.Zawsze dziwię się tym "stroicielom", co zaczynają od tego, bo zawsze to kończy się tak samo, czyli źle.
    Co do porady, szukaj kolego anteny w której jest tylko cewka centralna , bez dodatkowych pojemności typu IC-100 i podobnych gdzie są dodawane dodatkowe kondensatory czy ceweczki . Bo te elementy , zwykle elektroniczne i przewidziane do pracy w stabilnych temperaturach najczęściej potem sprawiają problemy. Można rozpatrzyć zakup SIRO MINI SNAKE 27 ma 65cm. Jednak strojenie jej polecam dać komuś, kto się trochę zna na tym, bo jest strojona i długością promiennika i pierścieniami. Zasięg na niej realny jaki ja osiągam to 10-12km. Oczywiście jest ona tępa w porówaniu do ML145 czy Presidenta Alaska, ja akurat takiej potrzebuję lokalnie.Poza "masto" mam Lemma AT1200.
  • Poziom 31  
    CB radio miałem przez kilka lat na "bazie" ale to było na początku lat 90 , fakt doświadczenia ze strojeniem anten mobilnych nie mam zbyt wielkiego ale wiem mniej więcej o co chodzi.
    MINI SNAKE 27 używałem kiedyś na terenówce. Było trochę zabawy z tymi pierścieniami :-)
    Na razie zostanę przy SILVER-że , jeżdżę ciężarówką na stałej trasie "w koło komina" wiem gdzie i czego się spodziewać więc zasięg 2-3 km powinien mi wystarczyć.
  • Poziom 10  
    c2h5oh
    Nie, wiesz dobrze że postawa ma wpływ na impedancję w punkcie zasilania anteny, co do tego obaj nie mamy chyba najmniejszych wątpliwości. Niemniej moim zdaniem długość kabla nie będzie miała najmniejszego wpływu na SWR - SWR wynika tylko i wyłącznie z różnicy miedzy impedancją w punkcie zasilania anteny a impedancją charakterystyczną kabla (pomijam straty). Jak będziesz ciął kabel przy niedopasowanej antenie, zmieniać się będzie impedancja wejściowa od strony TRX'a (to co pisałem, kółko na wykresie Smitha), ale nie SWR. Ta zmiana impedancji wynika właśnie z tego, że w linii mamy falę stojącą.
    Oczywiście mówimy o kablu o znormalizowanej impedancji charakterystycznej.
  • Moderator
    :arrow: sp3uqe Teoria i logika kończy się tam gdzie zaczynają się chińskie "anteny" CB mające 60-70 cm promiennik.
    Szkoda marnować czas na jałowe dyskusje :).
  • Poziom 10  
    To znaczy że chińskie anteny podlegają innym prawom fizyki? Fakt, ich 50-mowe kable rzadko są 50 omowe, co prowadzi czasem do błędnych wniosków, ale podstawy teoretyczne są ciągle te same.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

sp3uqe napisał:
    To znaczy że chińskie anteny podlegają innym prawom fizyki?

Chyba TAK. :D

Tu nie ma się za co obrażać. :cry:

Cytat:
    Fakt, ich 50-mowe kable rzadko są 50 omowe, co prowadzi czasem do błędnych wniosków, ale podstawy teoretyczne są ciągle te same.

Przeanalizuj lepiej czy sama antena mierzona u podstawy złącza ma te 50Ω i długość kabla dlaczego jest taka a nie inna (a jest ½λk) i dlaczego folia aluminiowa powiększająca pojemność sprzężenia pojemnościowego jest taka ważna.. :?:
    _____

Dawno temu bawiąc się antenami skracanymi (a miałem ich około 20 sztuk do regeneracji/naprawy) na CB i wykorzystując dzielnik mocy 20W gdzie jego zasadą było stałe wejście 50Ω a wyjścia przełączane od 25Ω do 300Ω - natychmiast doszedłem do tego, że anteny skracane (mające długość linii transmisyjnej ½λk - a więc przenosząc ) mają impedancje w przedziale 100Ω do 260Ω a jedna z firm takich anten miała u podstawy nawet 24Ω /szok/ ( powtórzę aby nie było przekłamania = 24Ω ). :cry:

Przykład podpowiedzi/wyjaśnienia :
    Antena < linia koncentryczna (3,6m jako ½λk - przenosząca impedancję z wejścia na wyjście - bez względu jaką ma impedancję ZΩ, ale mając te pół-fali przy k=0,66 dla RG-58) < a średni SWR jest na poziomie 1:1,8 czy nawet 1:3 . :!:

A "prawa fizyki" mówią nam, że :
    50Ω TX < 50Ω kabel - 3,6m - < 50Ω antena = (50Ω) przy WFS 1:1,05 dla tej długości 3,6m jako strata.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Guzik, nie ma, tu masz racje. Mnie sie w kazym razie jeszcze taka nie trafiła, w każdym razie nie na pasmo CB
    Ale jak w podstawie antena nie ma tych 50+j0 Omow, to zebyś nie wiem co robił nie uzyskasz na wejsciu kabla oczekiwanej przez nas wielkosci, no chyba że użyjesz transformatora ćwierćfalowego z odpowiedniego kabla jako dopasowania. Zeby w linii zasilającej taka antene (35+j0 omow powiedzmy) uzyskać SWR 1:1 musiałbyś ją zasilać kablem o takiej samej impedancji charakterystycznej (tylko skąd go wziąć i co na to powie stopień mocy). Cudów Panie nie ma - jak coś (bo to nie antena) nie ma zestandaryzowanej impedancji to zebyś sie usmarkał długością kabla jej nie dopasujesz.
    Zresztą mnie uczyli, ze najpierw stroimy antene (do rezonansu) a potem ją dopasowujemy (stosując odpowiednie metody). Tyle, ze jesli jest zaprojektowana dla 50 omow oba kroki praktycznie złączą nam się w jeden.
  • Poziom 17  
    Tyle teori...teraz praktyka.
    W związku z tym, że mam zainstalowaną taką antenę, wykonałem kilka pomiarów. Fabryczny przewód ma długość niespełna 4m, był dla mnie za krótki, więc wymieniłem go na dłuższy. Zadne liczenie ze wzoru, tyle ile mi było potrzeba żeby przeprowadzić w nadprożach i pod siedzeniami, tyle uciąłem, wyszło dokładnie 5,2m. WFS dla środka pasma przed wymianą i po wymianie 1,1. Wniosek: długość przewodu nie wpłynęła na zestrojenie anteny.
    Poszedłem dalej, zainstalowałem antenę na innym samochodzie w uchwycie stałym, po delikatnym strojeniu (zmiana długości ok. 1cm), WFS 1,1. Wynikało to bardziej ze zmiany warunków pracy anteny niż zmiany podstawy. Wniosek: podstawa magnesowa nie jest niezbędna do poprawnej pracy tej anteny.

• Poziom 31  
    sq3hta napisał:
    Wniosek: podstawa magnesowa nie jest niezbędna do poprawnej pracy tej anteny.

Kurcze a moja jest taka "tępa" do strojenia, dzisiaj sprawdziłem ze znajomym i miałem dobrą łączność na dystansie 2km i dostateczną do 3km, anteny nie widziały się bo była górka między nami, dodatkowo znajomy ma na ciężarówce jakąś króciutką antenkę (około 30cm) co też mogło mieć wpływ na łączność.
  • Moderator
    seba_x napisał:
    ...moja jest taka "tępa" do strojenia, dzisiaj sprawdziłem ze znajomym i miałem dobrą łączność na dystansie 2km i dostateczną do 3km...
    ...ma na ciężarówce jakąś króciutką antenkę (około 30cm)...

Takie zasięgi uzyskasz na rezystorze 50 Ω bez ekranu. Po co anteny, strojenie i tym podobne głupoty. W sklepie kupujesz rezystor 50 Ω 4 W umieszczasz zamiast anteny i 2 - 3 kilometry zasięgu masz bez problemu.
    Sprawdź to kiedyś. :)
  • Poziom 31  
    DX-ów z ciężarówki nie będę robił :-) , SWR 1.7 to jeszcze nie tragedia, tylko dlaczego nie można zejść niżej?. Anteny w wersji MAG i PL niczym się nie różnią.
  • Poziom 17  
    Cieżko powiedzieć, zbyt wiele zmiennych ma wpływ na zasięg. Być może sama antena może mieć jekieś uszkodzenie lub wadę, skoro była niekompletna. Na swojej antenie dogaduję się w terenie mieszanym (miasto, przedmieścia) w promieniu średnio 10km
  • Poziom 31  
    To jeszcze jedno pytanko: czy trzeba zdrapać czarną farbę z bata" żeby miał lepszy kontakt z cewką?
  • Poziom 17  
    Nie trzeba, bat jest tak malowany, że w miejscu łączenia z cewką kontakt jest prawidłowy. Możesz zrobić jakieś zdjęcie jak masz tą antenę umocowaną, w jakim miejscu, jaki uchwyt, czy ma połączenie z "masą" pojazdu.
  • Poziom 31  
    Masa ma kontakt z kabiną, od spodu zdarłem lakier papierem ściernym, jak sprawdzam omomierzem to od masy mocowania na dachu do masy w stacyjce i śrubach mocujących uchwyty do wchodzenia mam poniżej 1 ohm .

SIRIO SILVER 90 MAG - Strojenie bez magnesu . SIRIO SILVER 90 MAG - Strojenie bez magnesu .

Oglądałem bat i w miejscu gdzie dociska go śruba nie widać gołego metalu.
    Jeśli chodzi o bat to mam jeszcze zapasowy od innej anteny więc mogę w razie jakby co powrócić do oryginalnej długości i kombinować.