Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielacz sygnału antenowego DVB-T

03 Wrz 2014 08:41 3867 10
  • Poziom 9  
    Witam!
    Posiadam antenę siatkową ze wzmacniaczem i zasilaczem (antena na strychu, mieszkam na parterze). Kabel podłączony do wejścia dekodera (telewizor 1); z wyjścia dekodera kabel antenowy do drugiego telewizora z wbudowanym dekoderem. Wszystko działa dobrze, nie zacina, lecz potrzebuję do obecnej instalacji podpiąć trzeci TV i dekoder.
    Mam zamiar zastosować rozdzielacz/rozgałęźnik sygnału antenowego (np. coś takiego: http://www.euro.com.pl/rozdzielacze-sygnalu/telmor-ra2f-.bhtml lub takiego: http://www.euro.com.pl/rozdzielacze-sygnalu/elpio-rs13.bhtml ).
    Czy takie rozdzielacze nie pogorszą znacząco jakości sygnału?
    Czy lepiej stosować taki wynalazek bliżej anteny (w moim przypadku strych), czy nie ma znaczenia w którym miejscu? Wolałbym rozdzielić już na parterze - mniej kabli, zastanawiam się jednak czy rozdzielacz dać przed pierwszym tunerem, czy przy jego wyjściu (kabel idący do drugiego) ?
    Dodam, iż pierwszy tuner moim zdaniem wzmacnia sygnał wychodzący, gdyż sygnał na drugim TV (z wbudowanym tunerem) jest silniejszy niż na tym podłączonym do pierwszego.
    A może to wszystko nie będzie poprawnie funkcjonować i trzeba będzie kolejną antenę?
    Proszę o porady i pozdrawiam :)
  • Poziom 24  
    Każdy rozdzielacz powoduje straty. Jeśli jest dobrej jakości to osłabi sygnał, w małym stopniu. Wstaw go przy pierwszym odbiorniku. Oszczędzisz na kablu.
  • Poziom 9  
    A lepiej przed pierwszym odbiornikiem i rozdzielić sygnał na 3, czy przy wyjściu z tego odbiornika na 2 (jest to dekoder z wejściem i wyjściem sygnału)??
  • Poziom 34  
    Lepiej, nie lepiej. U mnie lepiej za I tunerem, mam na obu silniejszy sygnał.
  • Poziom 9  
    Przeglądam te rozgałęźniki i nasunęło mi się pytanie: lepiej jak w rozgałęźniku tłumienie jest jak najniższe, czy też im wyższe tym lepiej??
    I drugie pytanie: Co sądzicie o aktywnych rozgałęźnikach? Warto stosować, czy szkoda pieniędzy (jeśli chodzi o mój przypadek z powyższych postów)?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kamilo1993 napisał:
    Przeglądam te rozgałęźniki i nasunęło mi się pytanie: lepiej jak w rozgałęźniku tłumienie jest jak najniższe, czy też im wyższe tym lepiej??

Lepiej jak jest mniejsze (pomijam przypadki w których sygnał jest za duży).

kamilo1993 napisał:
    Co sądzicie o aktywnych rozgałęźnikach? Warto stosować, czy szkoda pieniędzy (jeśli chodzi o mój przypadek z powyższych postów)?

W twoim przypadku dawałbyś dwa grzyby w barszcz - jeden wzmacniacz masz już przy antenie.
  • Poziom 9  
    Na chwilę obecną sprawa wygląda tak:
    Kupiłem rozdzielacz Alda: taki
    Gdy rozdzielacz dałem przed pierwszym TV sygnał od razu spadał o ok. 25% niż w stanie poprzednim, więc postanowiłem zrobić inaczej.
    Podłączyłem kabel antenowy do pierwszego tunera i z jego wyjścia (przelotka) dałem rozgałęźnik na 3 pozostałe TV (jeden z wbudowanym dekoderem, 2 z zewnętrznymi).
    Pierwszy TV ma sygnał taki jak był przedtem bo nie jest rozdzielony. Pozostałe 3 odbiorniki: gdy ogląda się 1 - jest ok; gdy 2 - też ok, lecz na jednym widać drobny spadek sygnału, lecz jeszcze nie tnie; gdy uruchomi się wszystkie 3 rozdzielone (nie biorę pod uwagi tego przed rozdzielaczem, bo nie wpływa on na jakość innych) to na 1 sygnał jest dobry (80-90%), na 2 ok. +/-65%, natomiast na trzecim TV (z wbudowanym tunerem) nie da się już oglądać (tnie, kratki itd..).

Co w takiej sytuacji zrobić? Kupić inny, lepszy rozdzielacz? Wymienić wzmacniacz na silniejszy przy antenie, bądź całą antenę (przypominam, że mam siatkową, ale sygnał odbiera dobry, nawet na poziomie 85-90%)??

Przepraszam za tak długiego posta, ale chciałem wszystko dokładnie opisać.
    Proszę o rady :)
  • Poziom 34  
    Wzmacniacza nie wymieniaj, bo możesz mieć problemy z I tunerem. Lepszy rozdzielacz, ew aktywny, lub faktycznie wzmacniacz, ale do inst zbiorczych i rozdzielacz przed wszystkimi telewizorami.
  • Poziom 9  
    Potestowałem trochę jeszcze sprawę i zauważyłem, że tuner, który podłączyłem na końcu (osobny), odbiera chyba trochę sygnału z TV z wbudowanym dekoderem. Nawet gdy pracuje sam to nie ma wystarczającego sygnału do poprawnego działania (ok. 60-65%, czasem spada), podczas gdy pozostałe tunery (ten wbudowany i ten drugi dokładany) gdy pracują same, bądź nawet razem nie zacinają obrazu, mają nawet +/-80% sygnału.
    Możliwe, że ten tuner wprowadza jakieś zakłócenia?
    Narazie chyba poszukam jakiegoś lepszego rozdzielacza i zobaczę co się będzie działo.
  • Poziom 12  
    Przecież pokazałem Ci jaki rozgałęziacz kupić. To po co kombinujesz z jakimś szmelcem? Daj rozgałęźnik przed pierwszym odbiornikiem i tyle.