Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC

adrian1201 03 Wrz 2014 16:02 11187 8
  • Witam.

Pragnę pokazać przeróbkę mini frezarki PROXXON na sterowanie CNC.
    Założeniem było przystosowanie ręcznej frezarki do sterowania silnikami krokowymi;
    w finalnym wykonaniu frezarka ma frezować klucze samochodowe.

Frezarkę kupiłem okazyjnie za parę złotych, po przeanalizowaniu konstrukcji postanowiłem ją przystosować do CNC.

Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC

Po rozebraniu stwierdziłem, że trzeba znacząco zmodyfikować konstrukcję, blaty osi X, Y skróciłem o 1 cm, żeby wystawały śruby; w oryginale śruby były za krótkie, a chciałem zachować możliwość manipulacji ręcznej.

Okazało się, że śruby nijak są łożyskowane, zostało to zmodyfikowane - dodano łożyska po 2 stronach śruby na obydwóch osiach. Wszystko po złożeniu bardzo lekko chodziło i co najważniejsze - bezluzowo.

Przyszła pora na mocowanie silników. Zakupiłem 3 takie same 2,3A 200 kroków, wystarczające do tej maszyny.
    Na próbę, czy to wszystko się zakręci założyłem gumowe wężyki, jak wszystko było OK, pomierzyłem wszystko i zamówiłem sprzęgła bezluzowe.

Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC

Przyszła pora na sterowanie tego wszystkiego.
    Z uwagi na koszty, po przeliczeniu okazało się, że zakup gotowej płyty wykonawczej wychodzi o połowę mniej niż zrobienie od podstaw, dlatego kupiłem posiłkując się opiniami tak zwanego czerwonego chińczyka.

Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC

Załadowane do obudowy po jakimś niemieckim sprzęcie. Brakuje jeszcze zasilacza.
    Płyta ruszyła bez problemu na Mach3.

Po złożeniu do kupy, zmontowaniu krańcówek wygląda to tak, brakuje jeszcze osi Z. Czekam na śrubę metryczną z mosiężną nakrętką.

Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC Minifrezarka CNC - przeróbka ręcznej frezarki na CNC

Jak będzie już oś Z, zamieszczę film z pracy całości.

Trochę kosztów i danych:
    -krzyżak 80zł (pole robocze X 118mm Y 28mm);
    -silniki 70 zł za 3 sztuki (2,2V 2,3A 200 kroków na obrót);
    -sterownik TB6560 3v2 170zł (3 osie+wrzeciono+4 wejścia + wyjście na 4 oś);
    -sprzęgła bezluzowe 85zł za 3 sztuki;
    -transformator 85zł (24V 120W);
    -śrubki, kable, koszulki i inne dodatki 50zł.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    adrian1201
    Poziom 29  
    Masz pytania dzwoń -2448685E
    adrian1201 napisał 1274 postów o ocenie 256, pomógł 128 razy. Mieszka w mieście Wieluń. Jest z nami od 2003 roku.
  • Sklep HeluKabel
    LA72
    Poziom 40  
    Te fajne złączki z tyłu obudowy to jakie są, gdzie kupowałeś?
    Prosiłbym o ich fotkę od strony pinów oraz wtyku.

Szukam podobnych.
  • Sklep HeluKabel
    adrian1201
    Poziom 29  
    Nazwa (złącze przemysłowe 7pin) po 4,5 zł gniazdo z wtyczką komplet wiadomo gdzie występują z rożną ilością pinów,dość fajne metalowe zakręcane dość grube piny,padła mi bateria w foto jak kupie to zrobię foto.
    aragog
    Poziom 10  
    Można je także znaleźć jako złącza mikrofonowe pod CB
    mobak
    Poziom 13  
    Proxxon to zabawka szybko się zużyje. Wiem bo to była moja pierwsza maszynka. Śruby metryczne ślizgi aluminiowe.
    adrian1201
    Poziom 29  
    Dlatego bardziej traktuje to jako edukacja,zawsze można pomyśleć o bardziej zaawansowanej konstrukcji.
    soki
    Poziom 17  
    Z doświadczenia wiem, że przy pomocy pierwszej maszynki buduje się drugą - lepszą. I tak to potem leci (ja jestem w fazie budowy piątej :) )
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  
    Można wiedzieć za ile kolega kupił frezarkę?
    adrian1201
    Poziom 29  
    Opisane w kosztach stojak z krzyżakiem i mini wiertarką 100w dałem 80zł