Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor przemysłowy z ekranem dotykowym obsługiwanym z DOS

krzysiekj18 03 Wrz 2014 16:03 1584 12
  • #1 03 Wrz 2014 16:03
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Szanowni Koledzy,

Poszukuję monitora w wykonaniu przemysłowym (montaż na drzwiach szafy) z dotykowym ekranem. Podłączenie monitora po przez złącze VGA, podłączenie dotyku po przez RS232 lub USB, przy czym wymagane są sterowniki dotyku do systemu DOS 6.22.
    Przekątna i rozdzielczość na chwile obecną to parametry drugorzędne.

Ewentualnie poszukuję, również komputer przemysłowy zintegrowany z panelem dotykowym z obsługą:
    - sieć CAN,
    - system operacyjny DOS 6.22,
    - dysk twardy jako karta CF,
    - przekątna i rozdzielczość na chwile obecną to parametry drugorzędne.

W razie jakichkolwiek pytań, proszę bez wahania je zadawać ;)

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

0 12
  • #3 04 Wrz 2014 06:45
    DSB
    Poziom 15  

Całkiem z ciekawości: czemu wymaganiem koniecznym jest DOS?

0
  • Pomocny post
    #4 04 Wrz 2014 08:23
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kup jakikolwiek panel, który będzie Ci odpowiadał parametrami i ceną, zainstaluj tam system np. linux, ale może być dowolny komercyjny i postaw emulator dosa w nim swoją aplikację. W linuxie działa super, w Windowsie w sumie też. Można skonfigurować tak, że wszystko będzie się uruchamiać podczas autostartu. Ewentualnie wypróbuj za zwykłym laptopie czy zadziała.

DSB napisał:
    Całkiem z ciekawości: czemu wymaganiem koniecznym jest DOS?

Pewnie remontują maszynę, gdzie jest stary dosowy komp i chcą trochę unowocześnić.

0
  • #5 04 Wrz 2014 18:43
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Sytuacja wygląda następująco, posiadam stary komputer przemysłowy zintegrowany z monitorem i panelem dotykowym. Niestety w/w urządzeniu nie działa dotyk. Ponieważ komputer ma wyjście VGA, próbuję dobrać do niego monitor z ekranem dotykowym.... (mam nadzieję, że to rozjaśnia sprawę)

Jeśli chodzi o opcję rekomendowaną przez kolegę bestler, rozważałem opcję wymiany całego komputera, przy czym jest pewien problem.
    Oryginalny komputer komunikuje się z resztą maszyny po sieci CAN (posiada zintegrowany taki port). O ile większość symulatorów DOS obsługuje porty RS, o tyle mam problemy z znalezieniem czegoś co obsłuży port sieci CAN...

Oczywiście istnieje możliwość kupna komputera u producenta maszyny (komputer jest wykonany na zlecenie producenta maszyny), przy czym przemilczę cenę tego rozwiązania.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Wrz 2014 18:47
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Tylko, że ten CAN to pewnie jest jakiś interface z 232 lub 485 bo te stare komputery często tak miały. Jak w środku wygląda ten port CAN - jakaś dokładana płytka czy jak ? Nie wykluczone, że jest to prostsze niż myślisz.

0
  • #7 04 Wrz 2014 18:53
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Komputer posiada kilka portów DSB 9 na płycie głównej i jeden z nich jest opisany jako port CAN. Jutro przyjrzę się temu dokładniej...

Dziękuję za wskazówkę :)

0
  • Pomocny post
    #8 04 Wrz 2014 22:29
    DSB
    Poziom 15  

Jeśli komputer komunikuje się z peryferiami po sieci CAN, to tak na prawdę nie ma problemu: można zarówno włożyć kartę na PCI/PCIe do komputera, można użyć sterownika z kontrolerem sieci CAN...
    Większym problemem może być raczej przeniesienie aplikacji na nowy sprzęt.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to problem polega na tym, że w oryginalnym ekranie nie działa ekran dotykowy i to ten element chcesz zastąpić? Podpięcie dotykowego ekranu to za mało, "część" dotykowa musi być wpięta do komputera jakimś dodatkowym interfejsem (np. RS232 - udaje mysz).
    Jeśli możesz zrobić jakieś poglądowe zdjęcie komputera i połączeń byłoby trochę łatwiej coś wymyśleć.

0
  • #9 13 Wrz 2014 14:55
    krzysiekj18
    Poziom 19  

Witam,
    Dokładnie tak, padł dotyk i rozważamy dwie opcje;
    1. Podłączenie monitora z ekranem dotykowym (komunikacja dotyku po RS232), to rozwiązanie wstępnie mam opanowane.

2. Dodatkowo próbuję ustalić czy da się uruchomić program na innym (nowym) komputerze. Jak wspomniałem w oryginale są dwa porty CAN (przyjrzałem się elektronice i wygląda na to, iż są to dedykowane dla sieci CAN porty, gniazda D-Sub 9, wykorzystane piny 2 i 7). Wstępnie udało mi się uruchomić program sterujący na wirtualnym systemie DOS oraz FreeDOS. Przy czym mam spory problem z znalezieniem koncepcji na połączenie portów CAN nowego sterownika z systemem wirtualnym. Testowałem na VirtualBox (uruchomiony na zwykłym PC), program (sterujący maszyną) przy starcie zgłasza komunikaty o nie skonfigurowaniu portów CAN i o braku możliwości ich otwarcia.
    Stąd moje pytanie czy ma ktoś koncepcje jak przekierować porty CAN nowego komputera do symulatora systemu DOS. Może, któryś symulator lub, któraś maszyna wirtualna posiada taką opcję ?

PS. Program sterujący maszyną da się uruchomić tylko na systemie MS-DOS / FreeDOS.

0
  • Pomocny post
    #10 14 Wrz 2014 17:23
    DSB
    Poziom 15  

Domyślam się, że w oryginalnym komputerze jest jakaś karta wpinana w złącze PCI lub ISA z portami CAN? To może być już duży problem, dlatego, że jeśli zmienisz kartę na inną, to masz prawie pewność, że stara aplikacja z nową kartą nie zadziała. Możesz też próbować przenieść posiadaną kartę do nowego komputera, ale tu wszystko zależy od rodzaju złącz.

Urządzenia podpinane przez USB mogą być "przepinane" z systemu operacyjnego gospodarza do systemu wirtualnego, uruchomionego w VirtualBox. Z tego co wiem, nie jest to możliwe z urządzeniem typu karta wpinana w złącze PCI. Jeśli miałbyś interfejs CAN, wpinany do PCta przez USB (np. taki: http://www.peak-system.com/PCAN-USB.199.0.html?&L=1 ) to powinno się udać podłączyć go do wirtualnej maszyny, ale nie daję gwarancji, wirtualizacja jest nadal kapryśna jeśli chodzi o urządzenia.

Rozumiem, że nikt nie rozważa napisania tej aplikacji od nowa? Np. na sterowniku PLC?

0
  • #11 15 Wrz 2014 21:48
    krzysiekj18
    Poziom 19  

W oryginalnym komputerze jest karta z portami CAN, zdjęcie poniżej.
    Czy zna ktoś z kolegów model/serię komputerów PC zintegrowanych z panelem dotykowym mogących obsłużyć taką kartę?

Monitor przemysłowy z ekranem dotykowym obsługiwanym z DOS

PS. Jeśli chodzi o rozwiązanie z CAN na USB i VirtualBox, może on obsłużyć takie rozwiązanie pod warunkiem, że na symulowanym systemie można zainstalować sterowniki do urządzenia USB, co w przypadku systemu DOS jest niestety nierealne ...

0
  • #12 17 Wrz 2014 20:20
    Kris52
    Poziom 20  

Witam. Można prosić o config.sys i autoexec.bat z tego systemu.
    Co do PC to ta karta jest chyba ze złączem PC/104 i dostępne są płyty w standardzie 3.5'
    w których jest zintegrowane wszystko co potrzebne włącznie z tym złączem.

0
  • #13 21 Wrz 2014 13:14
    ul1111
    Poziom 22  

krzysiekj18 napisał:
    Dziękuję wszystkim za zaangażowanie.

Sytuacja wygląda następująco, posiadam stary komputer przemysłowy zintegrowany z monitorem i panelem dotykowym. Niestety w/w urządzeniu nie działa dotyk. Ponieważ komputer ma wyjście VGA, próbuję dobrać do niego monitor z ekranem dotykowym.... (mam nadzieję, że to rozjaśnia sprawę)

Jeśli chodzi o opcję rekomendowaną przez kolegę bestler, rozważałem opcję wymiany całego komputera, przy czym jest pewien problem.
    Oryginalny komputer komunikuje się z resztą maszyny po sieci CAN (posiada zintegrowany taki port). O ile większość symulatorów DOS obsługuje porty RS, o tyle mam problemy z znalezieniem czegoś co obsłuży port sieci CAN...

Oczywiście istnieje możliwość kupna komputera u producenta maszyny (komputer jest wykonany na zlecenie producenta maszyny), przy czym przemilczę cenę tego rozwiązania.

Czy nie prościej, szybciej było by zlecić naprawę starego panela niż bezsensownie kombinować. Bo jak rozumiem maszyna stoi?

0
  Szukaj w 5mln produktów