Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie bramy zapomocą kodera-dekodera tonu

MłodyElektronik95 03 Sep 2014 23:20 2301 2
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  MłodyElektronik95
  Level 8  
  Witam serdecznie,
  Jakiś czas temu zrodził się w mojej głowie pomysł zdalnego sterowania bramą garażową.

  Problem jest opisany 2 posty niżej. Pozwoliłem sobie usunąć tą część, ponieważ, jak słusznie zauważył kolega w poście niżej, była strasznie zagmatwana. Jeśli ktoś będzie czytał temat, to proszę traktować 3 post jako pierwszy :)

  Życzę Kolegom miłego dnia,
  MłodyElektronik
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  kspro
  Level 27  
  MłodyElektronik95 - Wiesz co? Kilka razy podchodziłem to tego tematu, bo jak na młodego dużo pracy włożyłeś a jakoś nikt nie odpowiadał, ale się nie dziwię, bo ja sam dopiero teraz chwyciłem o co chodzi. To znaczy, tak mi się wydaje, że chwyciłem, bo Twój opis pozostawia dużo do życzenia. Trudno zrozumieć o co chodzi, trzeba się dużo domyślać, a do tego nawtykałeś w te schematy jakichś dziwnych, nikomu nic nie mówiących oznaczeń jak choćby kanały RED, BLUE, BLUE/GREEN/YELLOW - co to, tajne kody US ARMY? I jeszcze potem piszesz, że nikt nie jest w stanie niczego zaproponować? A wypchaj się! Jakbyś od razu napisał porządnie to może ktoś by się odezwał, a tak pewnie nikomu się nie chciało zgadywać "co poeta miał na myśli". No ale do rzeczy.
  Przypuszczam, że zniekształcenia i problemy biorą się stąd, że walisz w nadajnik prostokątem, który jest bogaty w harmoniczne. Musisz je odfiltrować. Masz podział przez dwa, więc prostokąt ma 50% wypełnienia i w widmie obecne są tylko nieparzyste harmoniczne, ale NE567 reaguje na harmoniczne 4n+1, czyli 5-tą, 9-tą i dalsze. Ze schematów wynika, że używasz radiotelefonów PMR, co prawda nie wiem dokładnie jakie mają parametry, ale podajesz prostokąt o dużej amplitudzie wprost na wejście mikrofonowe, co przypuszczalnie prowadzi do przesterowania i zniekształceń. W tej sytuacji nie zdziwiłbym się, gdyby gdzieś po drodze powstawały też parzyste harmoniczne, a tak się akurat składa, że 4-ta harmoniczna 2.90kHz (BLUE) jest niemalże 5-tą harmoniczną 2.33kHz (BLUE/GREEN), bo 2.90•4/5=2.32, a to jest różnica zaledwie 0.43% i NE567 to wykryje. Podobnie 3-cia harmoniczna 2.62kHz (RED) jest niemalże 4-tą harmoniczną 1.94kHz (BLUE/YELLOW), bo 2.62•3/4=1.965, a to jest tylko 1.29% różnicy, więc zakłócenia mogą powstawać w jedną i w drugą stronę. Dalej już nie sprawdzam, no nie mogę, bo mi się od tych kodów DEFCON 3 włącza, sam sobie poćwicz, może jeszcze coś się znajdzie.
  Musisz odfiltrować harmoniczne w nadajnikach i przypuszczalnie obniżyć poziom sygnału podawanego na wejścia PMR. Zamiast opornika R9=1kΩ wstaw dwa ogniwa dolnoprzepustowe RC o częstotliwości granicznej 3dB około 1.5kHz, na przykład 1kΩ/100nF i za nim 10kΩ/10nF. Wartość C5 można znacznie obniżyć, w końcu sygnały mają częstotliwość ponad 1kHz, a oporniki R10 i R11 mogą być ze 30 razy większe, nie będą specjalnie obciążać ogniw RC i po co przez nie tyle prądu puszczać. W takim rozwiązaniu wszystkie częstotliwości wypadną już na zboczu filtru, więc ich amplitudy będą różne, ale tym bym się nie przejmował, najważniejszy jest jak największy stosunek amplitudy na częstotliwości podstawowej do harmonicznych. Skoro nie masz oscyloskopu to sprawdź słuchawką, czy sygnał na wyjściu jest czystszy, mniej bzyczący, i zmniejsz amplitudę.
  Jest to oczywiście rozwiązanie tymczasowe do wypróbowania, czy moje domysły są słuszne, czy będzie jakaś poprawa. Można to zrobić lepiej, ale wymagałoby to dużych zmian w układzie. Docelowo można by na przykład wstawić filtr trójbiegunowy Butterwortha, gdzie pierwszy biegun rzeczywisty zrobiony byłby na ogniwie RC a dwa zespolone sprzężone na wzmacniaczu operacyjnym lub nawet wtórniku emiterowym. Jakość sygnału w takim rozwiązaniu byłaby zdecydowanie lepsza.
  Drugim ulepszeniem jest zmiana częstotliwości na takie, których harmoniczne nie nachodzą na siebie wzajemnie. To możesz zrobić zmieniając nastawy licznika 40103 no i odpowiednie elementy dla NE567. Oczywiście pasma chwytania NE567 powinny być w miarę wąskie, można też odpowiednio dobrać minimalne progi zadziałania, tak żeby dekodery nie reagowały na byle co, ale tego na razie nie chce mi się przeliczać. To da się zrobić ale mało kto to potrafi, bo trzeba się bardzo dokładnie wczytać w opis NE567, a ten jest przydługi. Nie wiem jaki jest poziom sygnału na wyjściach głośnikowych PMR, ale pewnie spory, więc mogą być potrzebne tłumiki na wejściach NE567, być może też wyposażone jakieś w filtry, a choćby w postaci pojedynczego ogniwa RC.
  I to by było na tyle, przynajmniej na razie.
 • #3
  MłodyElektronik95
  Level 8  
  Szanowny Kolego,
  Przyznam, że już traciłem nadzieję, że ktoś odpisze. Na wstępie chciałem bardzo przeprosić szanownego Kolegę, i wszystkich tych którzy poświęcili swój czas na czytanie postu, a nie byli w stanie zrozumieć, z resztą słusznie, mojego pokrętnego tłumaczenia problemu. Post pisałem wieczorem i mogłem z tym poczekać do rana. Postaram się problem ów sprecyzować.

  W załącznikach przesyłam schematy wykonane w Eagle, będą bardziej czytelne. Idea jest taka jak na obrazku rysowanym , to znaczy: samochód podjeżdża w okolice domu. Należy wybrać nr telefonu bramy garażowej (zdecydowałem się na telefon komórkowy, ponieważ można bez problemu nadawać kod DTMF, a dla radiotelefonu należy jeszcze zbudować koder DTMF). Telefon „brama” ma ustawiony autoodbiór połączenia. Wprowadzam kod DTMF, który jest niejako kluczem do bramy. Wówczas podłączam koder poprzez wyjście Jack do telefonu. Gdy włączam koder, brama zaczyna się otwierać ponieważ generowany jest sygnał, rozpoznawany przez dekoder, co powoduje zwarcie przekaźnika „brama góra”. Gdy zmienię kanał, następuje zamykanie bramy garażowej. (poprzez przekaźnik „brama dół”) Niezależnie czy brama się otwiera czy zamyka, gdy dociera do końca praca silnika ustaje, więc tą kwestią nie trzeba się zajmować.

  Tak już jest i działa w praktyce. Co prawda Tata krzyczy, że się kable ciągają po garażu, ale jest git :) Jedyne co mnie interesuje to chciałbym, aby w momencie gdy wpiszę poprawny kod DTMF zapaliła się dioda na koderze przy telefonie w samochodzie. I to rozwiązanie chciałem wykonać dzięki jeszcze jednemu układowi koder-dekoder. Może teraz schemat rysowany okaże się bardziej przydatny. Po prostu do dekodera przy bramie chciałem podpiąć nowy, osobny koder przy bramie który nadawałby sygnal o innej częstotliwości niż te nadawane przez koder w samochodzie. A koder w samochodzie uzupełnić o niezależny dekoder, tylko do odbioru sygnału z kodera przy bramie który uruchamia się gdy nastąpi załączenie przekaźnika w układzie DTMF (chciałem to rozwiązać poprzez sterowanie minusem). Rozwiązanie chciałem wykonać wykorzystując to, że kabel JACK ma 4 piny (GND, słuchawka lewa, prawa, mikrofon) I tu właśnie pojawiają się zakłócenia. Kiedy układ kodera poprawnego tonu rozpoczyna nadawanie, to dodatkowy dekoder (ten podłączony do dekodera w samochodzie) nie odbiera sygnału, a poza tym pojawiają się zakłócenia na dekoderze przy bramie.
  Układ zbudowany jest poprawnie, gdy działa sam koder poprawnego sygnału DTMF i jego dekoder wszystko gra.

  Zdaję sobie sprawę, że można problem rozwiązać dużo prościej, (no może nie prościej, bo dopiero zaczynam przygodę z programowaniem, ale estetyczniej i mniej gmatwając, np. komendy sms poprzez moduł GSM ) a także ze takie rozwiązanie jest zagmatwane. Ale to mój pierwszy poważniejszy projekt i pomysł i chciałem go zrealizować do końca i coś się przy tym nauczyć, a szczerze mówiąc, to i tak już mnóstwo się dowiedziałem.

  Co do odpowiedzi Kolegi kspro, to zaraz zaczynam objaśnianie sobie tego czego nie rozumiem, i postaram się zastosować do tego co napisałeś. Na razie niektóre słowa pisane przez Ciebie widze pierwszy raz, więc muszę się oczytać, zanim zacznę pytać :)

  W razie jakichkolwiek pytań, gdyby coś wymagało doprecyzowania, proszę pytać, bo nie wiem czy już dostatecznie opisałem problem z jakim się borykam.


  Właśnie tego się bałem… Ze jak napiszę dokładniej to nikomu się nie będzie chciało czytać tego elaboratu:)

  Pozdrawiam serdecznie,
  MłodyElektronik

  Sterowanie bramy zapomocą kodera-dekodera tonu Sterowanie bramy zapomocą kodera-dekodera tonu Sterowanie bramy zapomocą kodera-dekodera tonu Sterowanie bramy zapomocą kodera-dekodera tonu