Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

l297 + ULN2003 sterowanie silnikiem krokowym w Mach3

04 Wrz 2014 00:31 4593 4
  • Poziom 2  
    Witam, przeszukałem całe forum i nie znalazłem odpowiedzi, dlatego postanowiłem napisać.
    Chciałbym zbudować amatorską mini CNC. Tak jak z samą częścią mechaniczną sobie poradzę, tak mam problem z elektroniką.

Posiadam silnik krokowy ze starej drukarki HP (C2164-60045)
    Testowałem go na samym ULN2003 za pomocą stepper motor controller i wszystko gra i silnik śmiga.
    Problem pojawił się kiedy chciałem sterować nim za pomocą Mach3.
    Liznąłem trochę forum i znalazłem 2 schematy na podstawie których próbowałem coś zdziałać, lecz nic silnik nawet nie drgnął.

l297 + ULN2003 sterowanie silnikiem krokowym w Mach3 l297 + ULN2003 sterowanie silnikiem krokowym w Mach3

Gdzie tkwi problem? Gdyż nawet po podaniu przez „Macha” sygnału z pinu step bądź dir. Na pinach ABCD nic się nie dzieje.

Siedzę już nad tym sterownikiem kolejną noc i tracę zapał. Z jednej strony łatwiej byłoby kupić gotowy nowy, lecz niczego mnie to nie nauczy i nie da mi takiej satysfakcji jak DIY.

Jeśli wiecie gdzie znajduje się błąd, bądź dysponujecie nowym działającym schematem proszę o pomoc.
  • Poziom 2  
    spróbuj zmienić kolejność ABCD do ADBC
    Mam nadzieję, że będzie pracować dla Ciebie
    Inshallah

Dodano po 3 [godziny] 26 [minuty]:

• Poziom 2  
    Dzięki, traciłem nadzieję że ktoś w ogóle przeczyta posta.

Ze zmianami w ustawieniu kolejności kabli w wyprowadzeniu silnika już kombinowałem. Silnik robił kilka kroków w różnych kierunkach bądź w ogóle się nie kręcił. Odpowiednią kolejność (tak mi się wydaje) ustaliłem na podstawie programu Stepper Motor Driver na samym ULN 2003 sygnał podany przez 4 piny na LPT. (Wszystko ładnie śmiga w obydwóch kierunkach).

Na chwilę obecną nie mam pod ręką tego inwertera którego dodałeś do schematu. Mógłbyś mi tak w kilku słowach podać powód dołączenia go.
  • Poziom 2  
    74hc14n który poprawia sygnały emitowane z komputera, więc nie przegap kroki dzielenia wyrazów silnika, jeden z najważniejszych kroków dodanych do karty cnc

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

Dodano po 32 [minuty]:

74hc14n który poprawia sygnały emitowane z komputera, więc nie przegap kroki dzielenia wyrazów silnika, jeden z najważniejszych kroków dodanych do karty cnc
    https://obrazki.elektroda.pl/6549897600_1411327690.jpg