Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa upconvertera do RTL-SDR

Luksor111 04 Sep 2014 12:03 12654 4
 • #1
  Luksor111
  Level 10  
  Witam.
  Ostatnio zacząłem się interesować SDR i na start kupiłem sobie dongla do telewizji DVB-T. Wszystko fajnie działa, ale chciałbym również posłuchać niższych częstotliwości. W tym celu planuję zbudować upconverter przesuwający częstotliwości o 50MHz.
  Znalazłem schemat bazujący na mixerze NE612 i generatorze 50MHz.
  Po drobnych modyfikacjach otrzymałem to:
  Budowa upconvertera do RTL-SDR
  Jako NE612 użyję SA612AN.
  Potrzebuję opinii osób zaznajomionych z tematem czy coś takiego będzie dobrze działać, czy może coś zmienić?
  Pozdrawiam.
 • Helpful post
  #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Strasznie okrojony ten konwerter. Przede wszystkim filtr wejściowy ma mieć standardowo od str. anteny 50 ohm, a od strony NE ma mieć 1,5K, bo taką oporność ma ta kostka i na 100% na tak prostym filtrze wejściowym w zakresie od 0,1-30MHz nie uzyskasz dopasowania w całm zakresie. Wiem, bo robiłem symulacje. Wychodzą straszne herezje. Już nie wspomnę o wyjściowym filtrze górnoprzepustowym którego tam nie ma w ogóle. Generalnie będzie działać, ale tak że nie będziesz zadowolony i nawet nie pomogą dobre anteny. Więcej strat jak pożytku. Warto by dopasować wejście\ wyjście transformatorami do 50ohm i dopiero za nimi zastosować filtry. Dodatkowo stosując transformatory można tą kostkę podłączyć symetrycznie i masz większy zysk o połowę. Wtedy ten układ pracuje naprawdę ładnie.
  .
  Zresztą w tym obszernym temacie jest mój schemat projektu takiego konwertera i działa doskonale.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101-240.html
 • #3
  Luksor111
  Level 10  
  W takim razie podłączę ten układ symetrycznie, jedynym problemem będzie zrobienie transformatorów, nigdy nie miałem okazji się w to bawić, nie wiem jaki rdzeń wybrać (prawdopodobnie będę musiał kupić), również nie wiem jak poprawnie nawinąć uzwojenia. Mógłbym prosić o jakieś porady w tym zakresie?
 • Helpful post
  #4
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na schemacie masz wszystko opisane. Rdzenie dwu otworowe pozyskane z symetryzatorów antenowych TV można takie kupić na znanym portalu aukcyjnym, albo rozebrać stare anteny TV. Uzwojenia nawijasz na środkowej kolumnie tego rdzenia.
 • #5
  Luksor111
  Level 10  
  Ok, wielkie dzięki za pomoc. Zamówię odpowiednie części i spróbuję to zmontować.