Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Napięcie na uziemieniu. Wywalanie korka

Dardin 04 Sep 2014 15:56 2526 6
 • #1
  Dardin
  Level 9  
  Witam wszystkich.
  Wynajmuje mieszkanie w domu na wsi. Instalacja elektryczna w całym mieszkaniu jest zabezpieczona na JEDNYM bezpieczniku (topikowym). Instalacja jest aluminiowa ponad 40 letnia. Nie ma przewodu uziemienia właściciel mieszkania nic z tym nie chce zrobić, po moich prośbach po prostu zmostkował coś i teraz urządzenia z uziemieniem już nie kopią prądem. Na strychu główny przewód przedlicznikowy syczy przy obciążeniu ponad 3-4kW. Instalacja jest 3fazowa. Właściciel używa na innej fazie (osobny rachunek) maszyn z silnikami 5kW. To wszystko było zabezpieczone bezpiecznikiem 16A ale czasami bezpiecznik w nocy, gdy pobór prądu jest znikomy (urządzenia w stanie standby ) przepala się. Jestem elektronikiem tak więc znam podstawy elektrotechniki ale wyznaje zasadę nie wiem = nie dotykam :D tak więc wezwałem elektryka od operatora energii. Zmierzył napięcie w gniazdkach 248V w skokach do 257V zrobił to samo na pionie (zdjął plomby) tam było 245V powiedział że wszystko OK. A instalacje należy wymienić bo nie należy to do ich obowiązku. Właściciel mieszkania po prostu wstawił mi bezpiecznik 25A i powiedział że teraz będzie OK...
  Jak na moją logikę powinienem omijać to mieszkanie szerokim łukiem, co mam zrobić. Pomocy :|
 • #2
  zbich70
  Level 43  
  A jakiej porady oczekujesz?
  Z Twojego opisu jednoznacznie wynika, że instalacja zagraża zdrowiu i życiu i potrzebuje pilnego przeglądu.
  W jaki sposób to wymóc na właścicielu obiektu (zanim ktoś trafi do piachu lub za kratki) to szukaj raczej na forach prawniczych.
  Albo omijaj to chałupę szerokim łukiem.
 • #3
  bartekfigura
  Level 29  
  Albo zgłoś to do Powiatowego Inspektora Budowlanego oni dokonają kontroli i mogą nawet wyłączyć instalację z użytku. Pamiętaj za stan techniczny wszelkich instalacji odpowiada właściciel obiektu i to on ma obowiązek je utrzymywać w należytym stanie technicznym. A ta instalacja ewidentnie zagraża życiu i zdrowiu. Może być też przyczyną pożaru.
 • #4
  mczapski
  Level 39  
  Dardin wrote:
  Jak na moją logikę powinienem omijać to mieszkanie szerokim łukiem, co mam zrobić. Pomocy

  Trudno ciebie zrozumieć. Dlaczego chcesz wymuszać na właścicielu obiektu bliżej nieokreślonych działań, a chyba masz na myśli wymianę instalacji. Natomiast nikt (chyba) ciebie nie zmusza do korzystania z tego obiektu?
  Dardin wrote:
  po moich prośbach po prostu zmostkował coś i teraz urządzenia z uziemieniem już nie kopią prądem

  Czyli czego oczekujesz? On ma taką instalację i ma prawo z niej korzystać. Skoro z jakichś powodów musisz mieć to co nazywasz uziemieniem a zapewne chodzi o przewód ochronny to sobie zrób po uzgodnieniu w właścicielem obiektu. Co mówi umowa najmu? Jeśli nic to realizuj swoje potrzeby i nie płacz.
 • #5
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Dardin wrote:
  Nie ma przewodu uziemienia właściciel mieszkania nic z tym nie chce zrobić

  A co miałby zrobić z tym uziemieniem? A tak w ogóle, to o jakim układzie sieciowym jest mowa?
  Dardin wrote:
  Zmierzył napięcie w gniazdkach 248V w skokach do 257V zrobił to samo na pionie (zdjął plomby) tam było 245V powiedział że wszystko OK

  To nie był elektryk tylko "gość" od zmierzenia napięcia. Elektryk posiada miernik impedancji pętli zwarcia- MZC, który (jak sądzę) naprowadzi go na to "syczenie"- luźne połączenie. Tylko skąd wziąć elektryka, posiadającego taki miernik...
  Dardin wrote:
  co mam zrobić. Pomocy

  Kompleksowe pomiary, ale nie napięcia- to już kolega ma i potrafi to zrobić niemal każdy, taki naród...
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Akrzy74
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Zbędne posty zostały wydzielone. Temat zostaje zamknięty do czasu, aż ktoś będzie miał coś istotnego do dodania- szczególnie autor tematu.