Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o pomoc przy Budowie Subwoofera

27 Kwi 2005 23:32 1872 11
  • Poziom 11  
    Witam!!

Niedawno robiłem porzadki w piwnicy i dorwałem głośnik TONSILA GDN 25/40/3 8Ω. Mam pytanie czy można z niego zrobić sub... .Czytałem na ten temat co nieco, ale chciałbym usłyszec opinie ludzi którzy mieli z tym styczność. W głośniku mam zamiar wymienić całą membrane bo cała się wykruszyła. Oprocz tego mam też filtr który kiedyś kupiłem bo miałem podobny zamiar jak teraz.

Dane techniczne są na tej stronie: http://www.tonsil.com.pl/products_frame.htm

Załączam pod spodem fotki głośnika i płytki

Załaczniki zmniejszono, prowizja skasowana do 0, za karę zdjęcia zostały pozbawione koloru

3molo.
  • Poziom 25  
    Witam Panie kolego chcesz pomocy a punkty nam zabierasz za oglądanie zdjęc! bardzo nie ładnie

pozdrawiam marniu
  • Poziom 19  
    A po drugie chyba pomyliłeś forum. Tutaj chwalimy się gotowymi konstrukcjami a nie pytamy się o budowę...
  • Poziom 15  
    smieszny jestes kolego naprawde prosic o pomoc a w zamian chciec punkty :/
  • Poziom 10  
    jehowy napisał:
    A po drugie chyba pomyliłeś forum. Tutaj chwalimy się gotowymi konstrukcjami a nie pytamy się o budowę...

to ty sie pomyliłeś chyba :) w akustyce wlasnie sie pyta jak zrobic suba w dziale Własne Konstrukcje DIY opisuje sie gotowe glosniki a kolegi glosnik ni ejest gotowy :)

Co do punktow to nieladnie ;)
  • Poziom 11  
    Sorcia za punkty!!!

Już to poprawiłem, to jest moj pierwszy post tak więc saorcia za jakie kolwiek niedogodności. może ktoś mi pomorze? :)
  • Poziom 43  
    Bez jaj; 1,60 MB, nie słyszałeś o kompresji zdjęć.

Jeszcze raz nie użyjkesz kompresji (programy Irfan View, Adobe Photoshop) i Ci skasuje te załaczniki. Zdolności fotograficznych to Ty nie masz. Nie byłoby żadnych problemów z załacznikami i punktami. Weź pod uwage że dzięki takim "pięknym gigantycznym zdjęciom" pod wieczór serwer muli.

Ten głośnik jest no powiedzmy szczerze nie najlepszy na subwoofer, bo on ma całkiem niezłe wyniki w okolicach do 1000 Hz gorzej z dołem.
  • Poziom 11  
    To co mam zrobić kupić nowy? Kase może i bym skombinował ale do tego trzba jeszcze wzmacniacz i jakiś filtr aktywny.Albo się myle!!! Im wiecej czytam na ten temat tym jestem bardziej upewniony w tym że nic nie wiem.Dlatego zwracam się do was o pomoc.Mam już ten program Bassbox pro 6 uwzględniłem moj głośnik i co dalej.Te wykresy nic mi nie mówią. Propo wzmacniaczy to jaki powinien być chodzi mi o wewnetrzny bo zewnętrzny mam F410R Sony wiem nie jest za nowy ale dostałem go w spadku. Czytałem o jakimś TDA 7294? Co wy o tym sądzicie? Z góry dzięki za jakie kolwiek wskazówki.
  • Poziom 30  
    Chyba przygotuję sobie "gotowca", którego będę mógł wklejać jako odpowiedź na tego rodzaju pytania :wink: .

Będą w nim pytania:
    1. Ile możesz dać za głośnik(i)?
    2. Przeznaczenie: muzyka, film, komputer?
    3. Jaki sprzęt ma uzupełniać subwoofer?
    4. Jaką wielkość obudowy akceptujesz?

Tego Tonsila radziłbym sobie odpuścić, choćby ze względu na wiek.
    "To co mam zrobić kupić nowy" - tak.
    "do tego trzba jeszcze wzmacniacz i jakiś filtr aktywny" - masz rację.
    "Mam już ten program Bassbox pro 6" - sugeruję użyć WinISD Pro. Opis do niego znajdziesz tu.
    "Czytałem o jakimś TDA 7249" - ciepło, ciepło, (popraw na 7294) tylko czy potrafisz sklecić coś mając części, schemat i lutownicę?
  • Poziom 11  
    Na głośnik chce przeznaczyć max 100zł .Ma on służyć do muzy. Najlepiej wszystko.Interesuje mnie odbudowa wielkości obudowy od kompa może byc troche większa. Oprócz tego mam jeszcze 2 kolumny 3 drożne 8 Ohm 50W. Jeżeli chodzi o jakieś klejenie sklejki i lutowanie układów to z tym nie ma najmniejszych problemu.

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Co jest istotne przy wybieraniu głośnika od suba?

Po kilku przemyśleniach moze on zajmować 2 razy tyle miejsca(2 OBUDOWY ATX).
    Scaliłem dwa posty.[h]
  • Poziom 30  
    "(2 OBUDOWY ATX)"

Dziwna jednostka miary [śmiech] . Wg standardu istniejącego na Elektrodzie należałoby napisać, że 60 litrów.

Jak dorzucisz jeszcze 14 złotych i 14 litrów to kupuj stx 32-300-8-SS , a bedziesz miał suba jakiego Elektroda nie widziała [aplauz] .

TDA7294 (nie poprawiłeś !) [gwizd] został opisany na forum (aż za) bardzo dokładnie. Szukaj!

"Co jest istotne przy wybieraniu głośnika od suba?"
    To tak jakbyś zapytał: co jest istotne przy wybieraniu samochodu.
    Rzuciłeś chociaż okiem na podany poprzednio przeze mnie opis WinISD? Oprócz działania programu autor streścił tam co powinno cechować głośnik do basu [brawa].
  • Poziom 11  
    Co do głośnika GDN-32-300-8-SS to wolał bym go zamienić na GDN-27-300-8-SS
    Głośnik bedzie mniejszy i obudowa będzie mniejsza.

Co sądzisz o tym filtrze?
    http://www.elektroda.net/download/dwpl.php?file=inne/pe2k2/subwoofer%20filtr.pdf

Pro po wzmacniacza to jakiej powinien być mocy bo mogę zastosować na 2x tda7294 lub na jednym ale moc będzie mniejsza. W cenie to różnica w granicach 25zł więc niewielka bo do resztę elementów mogę skombinować.

Jest też cały komplet na jednej płytce ale nie mam zdania na ten temat. Może ktoś coś doradzi? Pod spodem są fotki.

www.motoman.piwko.pl/sub/schemat.gif Schemat
    www.motoman.piwko.pl/sub/pcb.pdf PCB
    www.motoman.piwko.pl/sub/montaz.gif Montaż

A i jeszcze jedno jakiej mocy powinno być trafo lub trioda. Podejrzewam że to zależy też od rodzaju wzmacniacza.