Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kamera Unitra TP-K16 - Jak podłączyć do AV odbiornika TV

Grzegorz19811981 04 Sep 2014 18:35 3165 15
lampy.pl
 • #1
  Grzegorz19811981
  Level 9  
  Witam Panowie. Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem owej kamery i chciałbym ją podłączyć do telepatora:-) Kamerka ma wyjścia OTV oraz MONITOR. Wydaje mi się że sygnał AV uzyskam z wyjścia MONITOR tyle że za bardzo nie wiem które to styki w owym gnieździe a jest ich 5 ułożonych w wachlarz a dwa potrzebne do sygnału...no przynajmniej tak mi się wydaje... Zaznaczam iż po podłączeniu do sieci zapala się lampka sygnalizująca prace, czyli zgaduje że powinna być sprawna... Proszę o pomoc...
 • lampy.pl
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • lampy.pl
 • #3
  Grzegorz19811981
  Level 9  
  No tak można podłączyć przez gniazdo DIN do AV w telewizorze, jest tylko jeden problem, w google nie znalazłem schematu opisującego do którego z pinów się wpiąć... Może spróbuje empirycznie odnaleźć sygnał...
 • #4
  grubs
  Level 32  
  Tu masz serwisówkę z opisem pinów o ile masz takie same wyjścia.
  TP-K16
  Zgaduję że z gniazda GN-2 (w Twojej nomenklaturze zaje się monitor) wychodzi sygnał CVBS (przynajmniej coś w tym rodzaju - oznaczany WGS) a zgniazda GN-1 sygnał VHS czyli ten poprzedni przy przejściu przez modulator.
  Heh nazwy potoczne w dziale technicznym nie są wskazane bo jeszcze ktoś ci napisze jak podłączyć tą kamerę do tego :)
  Kamera Unitra TP-K16 - Jak podłączyć do AV odbiornika TV
  Telepator :)
  No chyba że rzeczywiście masz coś takiego 8-O
 • #6
  Polon_us
  Level 42  
  Jeżeli pin 1 i 3 są zwarte - jak pokazuje schemat, to praktycznie każda przejściówka DIN5 -> 2xCINCH powinna działać. To znaczy, jedna z wtyczek CINCH powinna przenosić sygnał video.
  Również może być użyta przejściówka DIN3 -> 2xCINCH.

  Ten sygnał może być użyty, o ile kolega ma telewizor z wejściem Composite Video.

  Również, jakby się uprzeć, można spróbować podłączyć tę kamerę do telewizora kablem antenowym.
  Potrzebna jest do tego przejściówka BNC -> F - taka jak na poniższym zdjęciu + kabel antenowy.
  Po podłączeniu do TV i włączeniu przeszukania kanałów analogowych obraz z niej powinien był być znaleziony na kanale C1 (dawniej kanał 1 -> 49.75 MHz)

  Kamera Unitra TP-K16 - Jak podłączyć do AV odbiornika TV
 • #7
  Grzegorz19811981
  Level 9  
  No cóż zakupiłem wtyczkę DIN. Podłączyłem przewód według schematu i po podpięciu do AV i załączeniu kamery telewizor wykrywa sygnał, ale obraz jest czarny i delikatnie śnieży... tak więc prawdopodobnie kamera uszkodzona, ale jutro jeszcze zrobię próbę z wyjściem antenowym...
 • #8
  Grzegorz19811981
  Level 9  
  No cóż po podłączeniu do VHF obraz jest podobny...czyli kamerka nie sprawna, chodź po otwarciu i podłączeniu widać że lampa widikonowa się jarzy...Pewnie trzeba by szukać speca z czasów tranzystorowych telewizorów który by naprawił sprzęt...

  Nie pisz posta pod postem!
  [_P_]
 • #9
  Polon_us
  Level 42  
  Można popytać w dziale Serwis RTV. Nie takie zabytki są tam naprawiane :)
 • #10
  irekr
  Moderator
  Jeżeli po podłączeniu kamery do odbiornika następuje synchronizacja obrazu, a obraz nadal jest czarny/szary to warto sprawdzić czy daje się regulować prąd widikonu.
  Robi się to tak: najpierw pokrętło wkrętakiem w lewo do oporu a następnie powoli w prawo, obserwując czy następuje krótkotrwały rozbłysk na ekranie.

  A definitywne sprawdzenie czy mamy sygnał wideo - nawet bez obrazu - jest dość proste - do wyjścia wizyjnego podłączamy słuchawki i powinniśmy słyszeń charakterystyczny warkot impulsów synchronizacji pionowej.
 • #11
  Grzegorz19811981
  Level 9  
  Sprawdziłem na słuchawkach i faktycznie jest sygnał, ale po przekręceniu potencjometru prądu widikonu w lewo i powolnym obracaniu w prawo nic się nie dzieje...
 • #12
  irekr
  Moderator
  Kolejny test: zdejmij obiektyw - być może także płytę czołową - i metalowym wkrętakiem (+ palec!) dotknij pierścienia metalowego jaki jest na krawędzi widikonu od strony płytki światłoczułej. Być może jest on trudno dostępny, to wówczas dotknij przewodu jaki idzie z czoła lampy na wzmacniacz wizyjny.
  O ile dobrze pamiętam to na tym pierścieniu będzie napięcie stałe bliskie napięciu masy, bo widikon jest zasilany napięciem ujemnym na katodę, a z anody - czyli tego pierścienia - jest połączenie przez kondensator na wejście wzmacniacza sygnału wizyjnego. Na wszelki wypadek dotknij to jedną ręka a druga trzymaj w kieszeni, by nie popieściło. Możesz wstępnie zmierzyć zwykłym woltomierzem czy jest tam napięcie stałe.
  Jak dotkniesz to na ekranie powinny pojawić się dziwne poziome pasy. Jeżeli się pojawią, to znaczy że masz sprawny wzmacniacz wizyjny, a trafioną lampę lub coś z jej zasilaniem. Jeżeli się nie pojawią, to najprawdopodobniej coś jest strzelone we wzmacniaczu wizyjnym. Najczęściej padały kondensatory elektrolityczne i stałe , ew, zwarcie powodował układ odtwarzania składowej stałej

  Trochę to podaję z pamięci bo ostatni raz 16-kę miałem w rękach chyba ze 30 lat temu...
 • #14
  irekr
  Moderator
  Na to wygląda...
  Poszukaj "serwisówkę", gdzieś widziałem na Elektrodzie czy w internecie...
 • Helpful post
  #15
  grubs
  Level 32  
  "Serwisówkę" masz w temacie który podałem wcześniej.
 • #16
  irekr
  Moderator
  Załączam skan karty katalogowej Pocketbooka Philipsa z 1970 r zawierająca dane najpopularniejszych widikonów, produkowanych wówczas przez ta firmę Kamera Unitra TP-K16 - Jak podłączyć do AV odbiornika TV . Wiele firm produkowało różne widikony, ale najczęściej wzorowali się na XQ1030 lub XQ1040. Nie podajesz jakiego typu masz lampę w Twojej 16ce, ale zapewne końcówki są identyczne.
  Standardowo napięcie katoda - anoda było na poziomie około 240V, siatka pierwsza około -10 do -20 w stosunku do katody. Lampa pobiera bardzo mało prądu, rzędu 1 mA.
  Może na początek sprawdź czy np, nie strzelił jakiś elektrolit napięcia -270V, bo "na masie w tych kamerach był biegun dodatni.