Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

System audio w Toyocie Corolli Verso zbudowany na Tablecie i wzmacniaczu Magnat.

Mario_Gdynia 04 Sep 2014 19:03 14298 9
  • Witam serdecznie. Chcąc trochę bardziej unowocześnić system audio w poczciwej Toyocie i nie chcąc wydawać tysiąca złotych na w miarę firmowy radioodtwarzacz z funkcją nawigacji w rozmiarze 2 DIN, postanowiłem zastosować jako "bazę" zwykły tablet o przekątnej ekranu 7 cali.
    Tablet na procesorze 1Ghz i systemie Android 4.2 z funkcją GPS. Tablet zakupiłem za 100zł. Jako stopień mocy służy końcówka mocy Magnata 4x100W, z możliwością mostkowania kanałów, posiada również liczne filtry do regulacji pasma , odcięcia częstotliwości itp. kupiona również za 100zł. Musiałem dokupić również zwykłą "ładowarkę" samochodową do Tabletu, napięcie 5V i wydajność 2A. Koszt z przesyłką to 20zł.
    Nie jest to innowacyjny pomysł zastosowania Tabletu w aucie, lecz co chwilę widzę, jak niektórzy użytkownicy borykają się z licznymi problemami, lub porywają się na ten pomysł, nie wiedząc jakie problemy i przeróbki ich czekają. Sam miałem trudności z poprawnym uruchomieniem całego systemu, ale wyjaśnię krok po kroku jak poradzić sobie między innymi z powstającymi zakłóceniami.
    -Zasilanie Tabletu:
    Po wyjęciu fabrycznego radioodtwarzacza, mamy do dyspozycji wśród kości , złączy idących do radia, gotowe zasilanie 12V .Stałe, jak i podawane dopiero po uruchomieniu zapłonu. Pierwotnie tablet, poprzez ładowarkę, próbowałem zasilić z tego złącza poprzez podpięcie pod wyprowadzenia stałego zasilania, niezależnie od stanu zapłonu.
    -Zasilanie Wzmacniacza:
    Klasycznie. Czyli od podstaw zajmujemy się pociągnięciem instalacji o większym przekroju. Wyznaję zasadę, że prawidłowo powinno się pociągnąć dwie żyły, plus i minus. Niektórzy próbują "łapać" masę z jakiegoś punktu karoserii. Co niestety z biegiem czasu może się zemścić, przejście elektryczne zaśniedzieje, lub poluzuje i taki wzmacniacz jedyną masę widzi tylko w masie sygnałowej. O skutkach takiego zdarzenia nie będę się ropisywał. Przewody elektryczne, montujemy bezpośrednio do klem akumulatora. Na przewodzie plusowym zastosowałem oprawkę z bezpiecznikiem, u mnie 50A. W grodzi znalazłem gumową izolację, poprzez którą delikatnie wprowadziłem kable do wnętrz auta od strony pasażera i rozkręcając osłnę progową, poprowadziłem przewody do miejsca, gdzie ukryłem wzmacniacz.
    -Kable sygnałowe, oraz sterujący załączaniem wzmacniacz.
    Kable w miarę firmowe, podwójnie ekranowane, z wbudowaną pojedynczą żyłą do sterowania załączaniem wzmacniacza, położone w miarę daleko od idących kabli zasilających wzmacniacz. U mnie poprowadziłem je od miejsca gdzie było radio, poprzez kokpit i tunel środkowy w kierunku, gdzie znajduje się wzmacniacz.
    -Pierwsze przeróbki przy Tablecie.
    Tablet wymagał wyprowadzenia na zewnątrz obudowy "Switcha" czyli, przycisku którym się go włącza lub wprowadza w stan uśpienia. Po rozkręceniu obudowy, lutownicą do lutowania elementów SMD, przylutowałem delikatne kabelki równolegle do oryginalnego przycisku POWER, wyprowadziłem je na zewnątrz, gdzie później do nich dolutowałem zewnętrzny, miniaturowy przycisk typu reset. Przycisk ten przykleiłem do tyłu kokpitu obok otworu na radio (najpierw wywierciłem otwór pod przycisk). Później polutowałem przejściówkę ze złącza mini jack na cinch, aby móc podłączyć przewody sygnałowe, które to zakończone są wtyczkami typu Cinch. Do tabletu podłączyłem kabel mini USB przejściówkę na USB, który to wyprowadziłem na zewnątrz w schowku nad zamontowanym później tabletem. Sterowanie załączaniem się wzmacniacza, podpiąłem pod kość z fabrycznej instalacji, gdzie podawany jest plus 12V po "przekręceniu stacyjki" u mnie obsługuje się tę czynność guzikiem Start Stop.
    -Montaż mechaniczny Tabletu.
    U mnie tablet zmieścił się perfekcyjnie za kokpitem w szczelinie 2 DIN. Nie mylić tutaj, taki tablet włożymy sobie przez ten otwór! Musimy zdemontować kokpit lub ramkę idącą wokół radia i przyłożyć taki tablet od tyłu. Widać,że jest trochę większy niż wymiar radia 2 DIN. Przypasowałem go wstępnie na paseczkach taśmy obustronnie klejącej. Ostatecznie po poprawnym ustawieniu ekranu i przycisków, przymocowałem go plastikowymi kątownikami, które to przykleiłem do niego i tylnej części kokpitu za pomocą butaprenu .
    -Pierwsze uruchomienie systemu po zmontowaniu w całość:
    Zamiast uśmiechu na twarzy, jak podczas prób na przewodach idących na "krótko" od akumulatora, pojawił się niesmak. Spowodowany licznymi zakłóceniami. Tykanie z głośników, odgłos pracy alternatora przy włączonym silniku, słyszalne załączanie wycieraczek itp. Co robić? Odłączam ładowarkę od tabletu, ginie część zakłuceń, można powiedzieć, że jest lepiej. Pierwsza myśl... felerna ładowarka. I tutaj wiele osób inwestuje w dość drogie ładowarki, systemy separacji galwanicznej na torze audio itp. Istnieje pojęcie tzw. pętli masy. Spadki napięć na przewodach o różnym przekroju, stanie technicznym itp. Prawidłowo podłączone urządzenia, powinny być zasilane z jednego punktu! Zarówno plus, jak i minus. I tak zrobiłem. Podłączyłem ową ładowarkę od Tabletu pod złącza zasilania wzmacniacza. I uszom mym ukazał się krystaliczny, czysty dźwięk. Chociaż nie wiem, czy wypada tak mówić o źródle dźwięku pochodzącym z chińskiej Manty. Ale na prawdę jest bardzo dobrze. Nie słychać żadnych zakłóceń, czy to na postoju, czy przy włączonym silniku i innych odbiornikach.
    -Konfiguracja wzmacniacza.
    Wzmacniacz 4 kanały z możliwością mostkowania. Dwa pierwsze kanały pracują już od 2ohm. Więc postanowiłem zmostkować równolegle po 2 kanały prawe i lewe w aucie. Zrobiłem to już przy samych "złączach" radiowych, od których pociągnąłem przewody głośnikowe do wzmacniacza oddalone od przewodów sygnałowych Cinch.
    2 pozostałe kanały we wzmacniaczu zmostkowałem w jeden kanał i zasiliłem nim niewielki subwoofer na głośniku JBL GTI 20cm 300W 4ohm. W obudowie zamkniętej. Dla mnie jest to mały "szatan" wśród subwooferów dostępnych na rynku. We wzmacniaczu ustawiłem pasmo częstotliwości od 40Hz w górę, aby odciążyć niezbyt udane głośniki fabryczne od niższych częstotliwości, z którymi raczej sobie i tak nie radziły. Zaś sekcja subwoofera ustawiona jest na pasmo od dołu do 80Hz. Oraz dodatkowo lekkie podbicie niskich częstotliwości o 6db przy 50Hz. Pozwala to na całkiem przyjemne zaaranżowanie sceny dźwiękowej, przynajmniej dla mojego ucha.
    -Oprogramowanie Tabletu:
    Do odtwarzania muzyki zastosowałem darmowy program BS Audio. Jego główny pulpit idealnie przypomina pulpit z menu z dobrej klasy radioodtwarzacza 2DIN.
    Przyjemna obsługa, szybki wybór utworów, dostępna korekcja dźwięku, oraz animacje. Program nawigacyjny to Auto Mapa. Nawigacja działa wyśmienicie. Na początku obawiałem się ze stłumieniem odbioru sygnału GPS, poprzez takie zabudowanie tabletu, niepotrzebnie.
    -Wady całego systemu:
    Podczas długotrwałego wprowadzenia Tabletu w stan wygaszenia ekranu, uśpienia. Program do odtwarzania muzyki nie pamięta listy utworów, ani ostatniej odtwarzanej piosenki. Zauważyłem, że jest to spowodowane resetowaniem pamięci i zrywanie połączenia z pendrivem. Po włączeniu ekranu, system widzi zewnętrzne źródło pamięci po około 2 sekundach. Drugim aspektem jest możliwość nieprzewidywalnej pracy samego Tabletu w okresie zimowym podczas większych mrozów. W okresie letnim, przy upałach na zewnątrz auta dochodzących do 30 stopni, Tablet pracował stabilnie, nie wyłączał się.
    Mam nadzieje, że chociaż trochę przybliżyłem realny temat montażu Tabletu w aucie, jako centrum multimedialne, oraz kwestię problemów na które można się napotkać. Przepraszam za trochę chaotyczny opis, lecz pozwoliłem sobie na założenie tego wątku w przerwach w pracy. Pozdrawiam serdecznie.

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Offline 
    Has specialization in: diy audio, pojazdy typu sam
    Mario_Gdynia wrote 464 posts with rating 58, helped 7 times. Live in city Gdynia. Been with us since 2004 year.
  • #2
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Otrzymałem parę pytań w odnośnie samego tabletu.
    -Jest to model Manty MID12.
    -Zasilanie 5V z ładowarki podłączyłem,nie pod port mini usb, lecz pod gniazdo
    zasilające.
    -W tablecie, "włączając" go za każdym razem, po prostu wybudzam go z "uśpienia",
    system operacyjny pracuje non stop. Po naciśnięciu przycisku Power, który to jak
    wspominałem wcześniej - wyprowadziłem na zewnątrz na konsolę obok Tabletu,
    wybudzenie trwa sekundę, nawet mniej. Tylko niestety dopiero po kolejnych dwóch
    sekundach system się aktualizuje i wykrywa Pendrive.
  • #3
    greq3436
    Level 9  
    Witaj, gratuluję udanego projektu i zapytuję czy wszystko dalej działą? tablet przeżył zime? Auto trzymałeś w garażu czy raczej na dworze? Tablet się nie wiesza? Jak sterujesz głośnością, tylko z tabletu czy masz dodatkowy fizyczny sterownik? Sam przymierzam się do tego jak sójka za moze bo amm ciągłe obawy i planowałem raczej tablet podpiąć pod wejście aux radia bo bezpośrednio do wzmacniacza bałem sie że przypadkiem od razu zagra na pełnej mocy, poza tym w czasie testów telefonem dźwiek uzyskany w ten sposób nie był zadowalający. Do siebie kiedyś chciałem użyć tej manty co Ty ale dzisiaj znalazłem Lenovo IdeaTab A1000L-F i nie wiem który wybrać. U mnie będzie to wyglądało tak że na tablet zrobione będzie osobne miejsce w konsoli srodkowej zamiast nawiewów, bo radio raczej zostanie. Chociaż jeżeli rozwiążę kwestie fizycznego sterowania głośnością i problem jakości dźwięku to może i radio wyleci. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
  • #4
    Mario_Gdynia
    Level 19  
    Hey, tablet przeżył i mroźną zimę i upalne słoneczne dni. Sama elektronika na pewno wytrzyma nie jedno... obawiałem się o baterię, lecz daje radę. Tablet rzadko się wiesza. Denerwuje mnie każdorazowe " odświeżanie " pendrive'a podpiętego pod USB, po każdym uśpieniu tabletu i jego wybudzeniu np: na noc. Ale można to obejść programowo. Jakość dżwięku jest bardzo dobra. Ale jak zaznaczyłem w postach , trzeba umiejętnie podłączyć zasilanie, aby nie było pętli masy. Głośnością steruje programowo z Tabletu, z paska na dole ekranu, lub w wybranym programie do odtwarzania. Można i zastosować zewnętrzny potencjometr, lecz nie chciałem zbytnio rzeźbić w pulpicie. Mając odpowiednie oprogramowanie DSP, z auta można zrobić prawdziwe studio odsłuchowe. Mam poszerzenie efektu stereo, efekt odsłuchu w dużym pomieszczeniu, precyzyjnie ustawioną barwę dźwięku zależną od głośności. Doskonale ustawione podbicie niskich częstotliwości, dzięki czemu mój mały 20cm JBL w skrzyni zamkniętej gra bardzo dobrze. Włączony optymalizer niskich częstotliwości itp. Polecam.
  • #5
    Lukson
    Level 32  
    Mario_Gdynia wrote:
    Mając odpowiednie oprogramowanie DSP, z auta można zrobić prawdziwe studio odsłuchowe.


    Czyli opóźnienia głośników, zwrotnica cyfrowa oraz w ostateczności rozbudowany EQ a nie jakieś:

    Mario_Gdynia wrote:
    poszerzenie efektu stereo, efekt odsłuchu w dużym pomieszczeniu, precyzyjnie ustawioną barwę dźwięku zależną od głośności. Doskonale ustawione podbicie niskich częstotliwości
  • #6
    switelolo124
    Level 10  
    Lukson wrote:
    Mario_Gdynia wrote:
    Mając odpowiednie oprogramowanie DSP, z auta można zrobić prawdziwe studio odsłuchowe.


    Czyli opóźnienia głośników, zwrotnica cyfrowa oraz w ostateczności rozbudowany EQ a nie jakieś:

    Mario_Gdynia wrote:
    poszerzenie efektu stereo, efekt odsłuchu w dużym pomieszczeniu, precyzyjnie ustawioną barwę dźwięku zależną od głośności. Doskonale ustawione podbicie niskich częstotliwości


    czyli jak by tak zrobił to by mu tablet jako źródło dźwięku oraz taki interfejs nie był by potrzebny ;)

    Według mnie bardzo fajne rozwiązanie ! Gratuluję pomysłowości i wykonania, bardzo estetycznie to wygląda i taki wyświetlacz na środku daje od razu uczucie komfortu :) Co do "odświeżania", spróbuj zaktualizować androida jeśli jest do tego tabletu, u mnie już na 4.1.1 tak nie robi :) A i pytanko z ciekawości, jak rozwiązałeś połączenie głośników przód i tył ? chodzi mi że zespoiłeś je z przednimi ? jedna taka mała uwaga ode mnie, spróbuj delikatnie przyciszyć przednie, tak aby jako kierowca i pasażer z przodu słyszeli 4 głośniki a nie 2 przednie :)
  • #7
    Lukson
    Level 32  
    switelolo124 wrote:
    czyli jak by tak zrobił to by mu tablet jako źródło dźwięku oraz taki interfejs nie był by potrzebny


    I tak i nie.
    Można z tabletu wyprowadzić sygnał cyfrowy (optykiem), wprowadzić do zewnętrznego DSP i efekt będzie porządny.

    Moderated By ANUBIS:

    3.1.11. Zabronione jest publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

  • #8
    switelolo124
    Level 10  
    z ciekawości zapytam, jak można wyprowadzić z tabletu sygnał cyfrowy? masz na myśli spdif ? jedyne wyjście audio jakie spotkałem w urządzeniach mobilnych to wyjście na jack (słuchawki) i HDMI jak by było takie wyjście cyfrowe.. mmmm to by była bajka bo by można prawdziwe surround zrobić a nie jak w pseudo kinach domowych gdzie jest pro logic który pracuje na podłączeniu L+R dwoma chinchami :D
  • #9
    Lukson
    Level 32  
    Najlepiej zgłosić czyjś wpis do moderatora z tekstem:

    Quote:

    Opinia użytkownika:
    ==========
    BZdura, ciekawe jak ?


    Jak? Srak.

    Nie masz pojęcia to zanim z czymś wyskoczysz pierw poczytaj.


    1. http://forum.android.com.pl/topic/208593-szukam-konwertera-usb-spdif/

    2. http://www.strefacaraudio.pl/topic/43263-android-wzmacniacz-co-po-drodze/

    3. Urządzenia oparte na androidzie od 4.x obsługują zewnętrzne urządzenia audio poprzez USB OTG.
    Część działa natywnie a część potrzebuje oprogramowania: http://www.extreamsd.com/USBAudioRecorderPRO/

    Do tego dalej procesor np. Helix DSP-C -> wzmacniacze -> całość puszczona cyfrowo.




    Spoiler:
    P.S.
    Widać też kompetencje moderatora, który bez zapoznania się z istotą tematu oraz czyimś wpisem sypie bez namysłu regulaminem.



    Moderated By ANUBIS:

    Spoiler:
    Stwierdzenie, iż
    Quote:
    Można z tabletu wyprowadzić sygnał cyfrowy (optykiem), wprowadzić do zewnętrznego DSP i efekt będzie porządny.
    dla odbiorcy tekstu nie znającego się na sprzęcie może oznaczać bezpośrednie połączenie z tabletem. Nie podałeś w wypowiedzi, że trzeba dodać konwerter aby uzyskać sygnał w trybie transmisji optycznej. A teraz masz pretensje tak do raportującego jak i moderującego.
    Gdy chcesz udzielać pomocy to rób to w odpowiedni sposób czyli pisz pełną wyczerpującą odpowiedź a nie skrót myślowy. Nie wszyscy czytający i potrzebujący pomocy są "orłami" jak Ty. Do tego dodajesz jeszcze chamskie zachowanie w formie odpowiedzi
    Quote:
    Jak? Srak.
    .
    Tym chcesz udowodnić swoją wiedzę i elokwencję?
    Pomyłka, chcesz pomagać to rób to tak aby podawać wyczerpującą odpowiedź i nie obrażaj przy tym innych.


    Nagroda za takie zachowanie zgodnie z regulaminem:
    3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.

  • #10
    switelolo124
    Level 10  
    O USB OTG w androidzie to wiem, i wiem są owe programy, ale to przez konwentery i różnego typu że tak powiem "kostki" stopniowo zamiast polepszyć dźwięk on się raczej opóźni i pogorszy. Kwestia również procesora urządzenia które to obsługuje.
    Co do zgłoszenia twojej wypowiedzi.. Ujmę to tak "nie patrz na mnie!" ja tego nie zgłaszałem i nie kłócę się z tobą ani nie mam zamiaru. Po prostu wymieniam z tobą pogląd na ten temat :)