Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe. Kto pomoże w realizacji tego przedsięwzięcia.

janek1815 04 Wrz 2014 21:02 1911 13
  • #1 04 Wrz 2014 21:02
    janek1815
    Poziom 38  

Sam buduję dom jednorodzinny z powodów finansowych i nadmiaru czasu wolnego. Budowa trwa 3-4 lata. i jestem na etapie tynków góra otynkowana dół w 25% jutro będzie więcej. Pora pomyśleć co dalej. Od dłuższego czasu przekonywałem żonę do ogrzewania podłogowego i udało się. Będzie na dole jak i u góry + 2 grzejniki drabinkowe w łazienkach. Jednak póki co skupiam się na dole góra zostanie do wiosny lub zimą rozłożę rurki a wczesną wiosną będą wylewki na górze. Muszę mieć ciepło bynajmniej na dole aby móc zimą robić sufity itd. Poza podłogówką pod każdym oknem będą wyprowadzone rurki schowane w ścianach tak na wszelki wypadek gdyby coś poszło nie tak lub coś pękło za kilkanaście lat. Czytam różne fora poradniki Kisana i chyba będzie to dla mnie największy problem w całej budowie.

Dom wybudowany z pustaka Max grubość ściany 29cm nieocieplony ale będzie miał minimum 15cm styropianu być może 25cm. Okna PCV dwuszybowe standart. Ocieplenie podłogi tutaj wszystko wyjdzie jak wykonam pomiary. Mam kupiony styropian w płytach 10cm na dwie warstwy czyli będzie 20cm. Jeśli się nie zmieści to będzie go 15-18cm jednak nie mniej niż 15cm. Ocieplenie poddasza to wełna 15+10cm czyli 25cm. W załączeniu rzut parteru w kotłowni nie ma przejścia do domu w salonie nie ma jednego okna 150*150. Na tę chwilę potrzebuję tylko informacji:
    - jakie odstępy pomiędzy rurkami zastosować w konkretnym pomieszczeniu i ile pętli. Jak będę miał tę wiadomość to zacznę rysować pętle i obliczę sobie ich długość.
    - jaka moc kotła dla takiego domu o pow 180m2 i ociepleniu 15cm ściany 15cm podłoga i 25cm poddasze oraz 200l bojler. Ten temat też drążyłem i rozbieżność jest duża od 12kW do 27kW w zależności od ocieplenia

0 13
  • #2 04 Wrz 2014 21:23
    karol1977
    Poziom 12  

Odstęp między rurkami podłogówki od 15-25.cm lepiej 15 niż 25 Lepiej nie przesadzać z odległościami bo będziesz miał przerwy w równomiernym dogrzewaniu płytek. Mam domek o podobnej kubaturze piec 1.8kW węglowy , a 2.4 kW gazowy śmiało to opędzi .

0
  • #3 04 Wrz 2014 21:38
    janek1815
    Poziom 38  

karol1977 napisał:
    Mam domek o podobnej kubaturze piec 1.8kW węglowy , a 2.4 kW gazowy śmiało to opędzi .

Chyba 18kW?

karol1977 napisał:
    Odstęp między rurkami podłogówki od 15-25.cm

Tutaj też rozbieżność duża.

Naczytałem się że w strefach brzegowych gęściej tylko jak gęsto? I jak szeroka ta strefa? Jak gęsto w wiatrołapie i łazience?

0
  • Pomocny post
    #4 05 Wrz 2014 09:22
    karol1977
    Poziom 12  

Tak 18kW pomyłka
    15-25 takie są zasady(ja układałem co 20 wszystko grzeje) , max 100m pex-a na jednej pętli >jak sobie ułożysz tak będziesz miał - przy strefach brzegowych podobno gęściej ale czy w praktyce chodzisz po ścianach (omijaj strefy pod zlewowe i pod szafkowe) grzejniki łazienkowe przypadkiem nie rób z pętlom z podłogówką tylko osobno

0
  • #5 05 Wrz 2014 10:27
    janek1815
    Poziom 38  

karol1977 napisał:
    (omijaj strefy pod zlewowe i pod szafkowe)

Dlaczego podszafkowe. Jak się zmieni wystrój mieszkania okaże się że podłoga zimna. Dlaczego pod zlewem nie może być podłogówki?

karol1977 napisał:
    grzejniki łazienkowe przypadkiem nie rób z pętlom z podłogówką tylko osobno

To oczywiste że będzie oddzielnie.

Czasu mam jeszcze dużo może jeszcze ktoś coś podpowie. Zapraszam do dyskusji.

0
  • #6 05 Wrz 2014 18:05
    karol1977
    Poziom 12  

możesz zrobić jak chcesz to twój dom> też pod zlewem ale po co będziesz grzał szafkę , wannę lub brodzik pod spodem , myślisz że tak często będziesz zmieniał ustawienia np. mebli w kuchni z doświadczenia wiem że nie (sam napisałeś że względy finansowe) pzd...

0
  • #7 05 Wrz 2014 20:04
    janek1815
    Poziom 38  

Cóż pozostało kupić papier milimetrowy i rysować pętle. W salonie wyjdą dwie. W wiatrołapie dać zasilanie a reszta pętli na korytarzu czy na odwrót. Zasilanie w korytarzu i powrót w wiatrołapie? Podobne pytanie nasuwa się z łazienką. Gdzie zmieścić resztę pętli ?

0
  • #8 05 Wrz 2014 21:37
    jacur
    Poziom 32  

Rurki w podłogówce co 10 cm to tak żebyś nie miał pretensji że sezon grzewczy zaczynasz w październiku a odczuwalne ciepło z podłogówki pojawia się dopiero w grudniu.

0
  • #9 06 Wrz 2014 00:30
    karol1977
    Poziom 12  

Bez urazy kolego jacur myślę że przy rozstawie 15 cm. nagrzewanie z zimnego max 2-3 godz. chyba że coś nie tak.
    Janek 1815 zastanów się i przedyskutuj z żoną czy w salonie robić podłogówkę czy lepiej parkiet(panele itp) i większy grzejnik jak lubicie ciepło chyba będzie taniej a i tak pewnie chodzicie w kapciach> a jeśli chodzi o pętlę to możesz z łazienki trochę wyjechać na hol i podzielić to wszystko oczywiście jeżeli chcesz >>>moim zdaniem podłogówka jest potrzebna w łazience bo tam wychodzimy boso z np. z brodzika (wanny) przyjemniejsze uczucie niż zimne kafle , wiatrołap tam schnie obuwie i woda naniesiona np. ze śniegiem później zakładasz ciepłe i suche buciki , w kuchni tam też często przebywamy (z gabarytu widzę że stanie stół do porannych posiłków i nie tylko) -nie zapominaj tylko że niestety podłogówka pochłonie sporo energii więc warto się nad tym zastanowić czasy coraz cięższe (piec gazowy czy węglowy?)

0
  • #10 06 Wrz 2014 08:53
    janek1815
    Poziom 38  

Zdecydowanie piec na ekogroszek nie ma możliwości gazu w mojej okolicy no chyba że z własnego dzierżawionego zbiornika. Liczę się z kosztami mam na placu poza domem w którym mieszkam dwie kotłownie w jednej jest piec na ekogroszek 85kW który zjada zimą 100kg dziennie. W drugiej mam "śmieciucha" 50kW i myślę go zmienić również na ekogroszek. Mam nawet piec nowy do tej drugiej kotłowni który dostałem "gratis" przy kupnie dużego jednak to też 'śmieciuch" jak stary pęknie nie wykluczone że wstawię do tego nowego podajnik.

Gdy się wyprowadzę na swoje to mam na utrzymaniu 3 kotłownie + ew 4 rodziców w domu w którym mieszkamy. Piec z podajnikiem zapewnia komfort za który jestem w stanie zapłacić więcej. Co do moich finansów to jest sprawa przejściowa. Jednak jeśli mam np. nie robić nic przez dwa lub trzy lata i czekać aż będzie dobrze aby było mnie stać na fachowców to wolę robić to sam tym bardziej że nie jestem osobą która może siąść i siedzieć bez czynnie po prostu mnie po dwóch dniach nic robienia nosi. A po zrobieniu instalacji wod-kan centralnego odkurzacza i CO już będzie z górki.

Czy lubimy ciepło otóż nie. U nas wchodząc do pokoju temperatura jest wyraźnie mniejsza niż u rodziców którzy lubią ciepło ponad miarę. Grzejniki mamy ustawione na minimum lub zakręcone.

Co do salonu chcemy połączyć panele z płytkami. Około 1/2 paneli i 1/2 płytek. Ma to być taki kwadrat/romb po środku z płytek zajmujący dość dużą przestrzeń na której będzie stał stół. Poza nim i dwoma fotelami i małym stoliczkiem w salonie poza wiszącym TV nie będzie nic.

0
  • Pomocny post
    #11 06 Wrz 2014 11:51
    saskia
    Poziom 38  

Ogrzewanie podłogowe nie ogranicza wyboru posadzki, mogą to być płytki, ale nie robi różnicy jeśli bedzie to parkiet, czy deski. każdy materiał się nagrzeje.
    Ważna jest izolacja pod podłogówką, a jeśli planujesz min. 15cm, to nie masz już żadnych ograniczeń co do materiałów nawierzchni posadzki.
    Istotnym szczegółem jest jedynie dobre wysuszenie wylewki, przed położeniem wykończenia z materiałów drewnopochodnych, lub pochłaniających wilgoć.

Jeśli masz kocioł stałopalny to rozpatrz możliwość uzycia zbiornika buforowego.
    Da ci on możliwość osobnego ustawienia kotła na najekonomiczniejsze spalanie, bez negatywnego wpływu na efekty ogrzewania i odwrotnie, oddzielnego sterowania ogrzewaniem bez negatywnego wpływu na ekonomiczne spalanie w kotle.

0
  • #12 21 Wrz 2014 21:13
    janek1815
    Poziom 38  

Wyszło mi 7 pętli. W salonie dwie. Najdłuższa w kuchni.
    Kuchnia 101mb
    salon 82mb i 85mb
    pokój 77mb
    pokój 68mb
    łazienka i kawałek korytarza 65mb (w łazience co 10cm)
    wiatrołap i korytarz 68mb (w wiatrołapie co 10cm)
    Wszedzie rostaw 15cm poza wiatrolapem i łazienką.
    Lokalizacja rozdzielacza by mi pasowała jak na rysunku (zielony kolor) i tutaj pytanie.
    Grupę pompowo-mieszającą mogę umieścić w kotłowni?
    Czy do rozdzielacza na poddaszu może być ta sama grupa?
    Czy jeżeli usunę z rozdzielacza wkładki termostatyczne i zamontuje siłowniki w to miejsce to one głośno pracują?
    Mam zamiar spać w tym pokoju dlatego takie pytania.
    Czy rysunek mniej więcej może być? Rysowałem pierwszy raz jak coś będę poprawiał trochę kanciato wyszło ale jak wiadomo będzie po łukach czyli wydaje się że pętle jeszcze minimalnie się skrócą.

0
  • #13 22 Wrz 2014 01:00
    dziubek102
    Specjalista - systemy grzewcze

Ja bym przeszedł rozdzielaczem w stronę najdłuższego odcinka i tym skracając go.np ściana schody wejście??

Grupę pompowo-mieszającą zazwyczaj daje się w rozdzielaczu.

Siłowniki są bezszelestnie to są zazwyczaj siłowniki termiczne.

Trochę trwa ich zadziałanie ale cisza gwarantowana. Prędzej pompa lub przepływy nie dadzą ci spać, ogólnie wywal to z pokoju.

Co do rozstawu rur można to policzyć o ile znasz zapotrzebowanie cieplne twojego budynku i to jest bardzo prosta matematyka, jest to zależne od np: rury jakiej użyjesz.

Rozważ choć znaczne zredukowanie rur w strefach zabudowanych to nie wiele zmieni a skróci odcinki. Pamiętaj ze nierówne odcinki trzeba zbilansować na rozdzielaczu. Z rozdzielacza trzeba mieć możliwość wyprowadzenia wody podczas odpowietrzania układu. itp itd..

Cytat:
    Czy rysunek mniej więcej może być? Rysowałem pierwszy raz jak coś będę poprawiał trochę kanciato wyszło ale jak wiadomo będzie po łukach czyli wydaje się że pętle jeszcze minimalnie się skrócą.
    "minimalny promień gięcia"

Ja osobiście bym radził tobie jednak skonsultować się przed rozpoczęciem z "kimś" kto wykonywał takie instalacje, będzie to kilka błędów mniej.

W ramach lektury proponuje Link

0
  • #14 22 Wrz 2014 22:09
    janek1815
    Poziom 38  

dziubek102 napisał:
    Siłowniki są bezszelestnie to są zazwyczaj siłowniki termiczne.

Chodzi mi o siłowniki elektryczne jeśli czasami okazało by się że w pomieszczeniach będą na ścianach termostaty. Czy te siłowniki też działają bezszumnie ?

dziubek102 napisał:
    Co do rozstawu rur można to policzyć o ile znasz zapotrzebowanie cieplne twojego budynku i to jest bardzo prosta matematyka, jest to zależne od np: rury jakiej użyjesz.

Nie znam charakterystyki cieplnej budynku.

dziubek102 napisał:
    Rozważ choć znaczne zredukowanie rur w strefach zabudowanych to nie wiele zmieni a skróci odcinki. Pamiętaj ze nierówne odcinki trzeba zbilansować na rozdzielaczu. Z rozdzielacza trzeba mieć możliwość wyprowadzenia wody podczas odpowietrzania układu. itp itd..

Tak w kuchni na tej ścianie co jest wejście do niej i na całej ścianie zewnętrznej obok wejścia będą meble kuchenne. Na końcu w rogu będzie lodówka. Bynajmniej tak jest elektryka rozprowadzona.

dziubek102 napisał:
    Ja bym przeszedł rozdzielaczem w stronę najdłuższego odcinka i tym skracając go.np ściana schody wejście??

Nie mogę zamontować pod schodami rozdzielacza ponieważ potrzebuje tam mieć "zimne" pomieszczenie a szafka rozdzielacza będzie niezłym grzejnikiem.

dziubek102 napisał:
    Ja osobiście bym radził tobie jednak skonsultować się przed rozpoczęciem z "kimś" kto wykonywał takie instalacje, będzie to kilka błędów mniej.

Ja zrobiłem kilka instalacji C.O. ale raczej na grubych rurach stalowych, umiem lutować miedź nie znam wcale systemu rur zgrzewanych PP jednak wszystkiego można się nauczyć.

Będę miał do pomocy mojego pracownika który pracował w firmie montującej C.O. Bynajmniej mówi że się zrobi jednak chciałbym zasięgnąć opinii innych osób znających temat. Póki co nie jestem go do końca pewien. Rozważam jeszcze podzielenie kuchni na dwie pętle. Rozrysuję jeszcze kuchnię bez ogrzewania strefy podszafkowej zobaczymy ile pętla się skróci. W sumie nie ma co liczyć ponieważ zrezygnowanie tylko z dwóch długości przy ścianie skróci pętle o około 15mb czyli byłoby w kuchni 86mb a to wynik bardzo zbliżony do pozostałych.

Jakie błędy jeszcze są na tym etapie?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo