Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wykonawczy nawadniania do sterownika uprawy roślin doniczkowych

04 Wrz 2014 21:09 2277 10
 • Poziom 19  
  Witam !
  Mam gotowy cały zaawansowany sterownik do uprawy roślin z aplikacją na PC po USB - funkcje to pomiary pH wody do podlewania i gleby, pomiar natężenia światła, pomiary temperatury w 2 miejscach growboxa, pomiar wilgotności powietrza, regulacja wentylatorów, programator oświetlenia, pomiar wilgotności gleby oraz automatyczne nawadnianie. Jestem w trakcie budowy ostatniego układu wykonawczego jakim jest automatyczne nawadnianie w 3 trybach:

  1. Tryb auto (czasowy), czyli ustawiamy jednostkę czasu dzień/godzina, podajemy częstotliwość nawadniania oraz ilość wody w ml,
  2. Tryb auto (względem wilgotności gleby), to samo ale bez programatora czasowego, podlewanie gdy ziemia sucha z zadaną ilością wody,
  3. Tryb manualny czyli wiadomo, podlewamy roślinkę zadaną ilością wody po kliknięciu przycisku "OK" w panelu sterowania nawadnianiem z poziomu aplikacji na kompa (napisanej w C#).

  Koncepcję budowy układu zamieściłem w zeskanowanym pliku pdf.
  Generalnie zasada działania raczej nie jest skomplikowana i warta omawiania. Procek wykrywa poziom w zbiorniku, dolewa wodę elektrozaworem pośredniego działania (z sieci centralnego), pompka i drugi elektrozawór bezpośredniego działania załączają się razem, elektrozawór otwiera przepływ wody aby ta pod wpływem grawitacji zleciała do pompki (sama pompka nie ma takiej siły aby zaciągnąć w poziomie wodę ze zbiornika, natomiast nie ma w sobie "blokady" wody gdy nie jest włączona, czyli woda przy wyłączonej pompce by przez nią przelatywała. W zbiorniku umieszczona sonda pH. Moje pytania:

  1. Jaki wybrać zawór bezpośredniego działania, który nie potrzebuje różnicy ciśnień We/Wy ?? Tak aby po otwarciu woda spokojnie spłynęła do pompki ??
  Znalazłem coś takiego, ale nie mam pojęcia jakie to ma parametry...

  Link1

  2. Macie jakiś pomysł na zbiornik do wody ? Powiedzmy że pojemność od 3 do 10l, z dwoma "wejściami" tak jak na rysunku. Rozmiar gwintów obojętny, coś bym wymyślił.

  3. Jak wymyślilibyście czujniki poziomu wody ? Znalazłem takie bardzo proste, fajne a zarazem skuteczne rozwiązanie przy pomocy scalaka CD4001 na 4 bramkach NOR - osobiście bardzo podoba mi się to rozwiązanie i chętnie bym je zastosował. Jaki polecacie przewód/drut aby szybko nie skorodował ?

  Link2

  4. Chyba jedno z najważniejszych pytań...wiadomo, że nigdy nie będzie tam potencjału 0V w wodzie, gdy scalak wyłapuje poziom logiczny z "czujników". Zawsze będzie to jakaś niska wartość napięcia. Jak to może się odnosić do działania sondy pH, która to zanurzona będzie w zbiorniku ? Czy odłożony potencjał w wodzie nie uszkodzi sondy ... ?

  Z góry dzięki za pomoc i odpowiedzi,
  Pozdrawiam.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Witam ! Dzięki wielkie za pomoc, sterownik ma już pomiar natężenia światła przy pomocy czujnika scalonego TSL2561T na I2C, więc uzależnię nawadnianie od niego. W takim razie też zmieni się sposób sterowania (muszę uwzględnić tak jak napisałeś czy w danym momencie pracuje oświetlenie). Odmierzanie wody zrealizuję na timerze - w jakim czasie pompka napełni mi np. 100ml wody (duży kieliszek) lub szklankę 250ml, napiszę formułkę przeliczającą i będzie ok.
 • Poziom 19  
  Witam, zacząłem sobie symulować układ i czegoś nie rozumiem. Sam przerzutnik RS wpada w dziwny stan, przecież powinien mieć zgodnie z tabelką logiczną określone stany dla Set, Reset i Hold, natomiast zobaczcie sami co się dzieje:

  Układ wykonawczy nawadniania do sterownika uprawy roślin doniczkowych

  Układ wykonawczy nawadniania do sterownika uprawy roślin doniczkowych

  Układ wykonawczy nawadniania do sterownika uprawy roślin doniczkowych

  Zgodnie z zasadą działania dla przerzutnika RS:

  https://obrazki.elektroda.pl/2105495400_1364053630.jpg

  Powinien być ustalony, określony stan na
  Set,
  Reset,
  Q,
  not Q,

  Zatem skąd te stany przejściowe, przebiegi piły i prostokąta ? Nie powinno chyba tak być, ewidentnie coś "szaleje". Wg. teorii powinny być ustalone stany 0 lub 1 a widać co się dzieje, jest jakaś piła od gnd do Vcc... Ktoś pomoże wytłumaczyć co właściwie się dzieje, i czy ten układ faktycznie w praktyce jest w stanie działać ? Bo przy czymś takim to ja nigdy nie mam stanu niskiego w momencie gdy czujnik max wody ma stan wysoki (kabel niezanurzony) oraz czujnik min potencjał masy (zalany wodą). Dla SET i RESET = 0 Q powinno wynosić 1 więc notQ = 0 a jak już mówiłem widać co jest. Gdyby tak było miałbym na wyjściu całego układu albo 0 albo 3,3V natomiast mam zupełnie co innego, mianowicie kursorem sprawdzone - jakieś 1,7V (dzięki dołączeniu kondensatora, uśrednienie tej piły...bo bez niego na wyjściu całego układu mam to samo co na Q. Dlaczego dioda Zenera wpięta z szereg z rezystorem nie blokuje tego napięcia ? PRzecież jest w stanie zaporowym...dajmy na to dioda na napięcie przebicia 3V, skoro na chłopski rozum wchodzi na nią 1,7V no to na wyjściu powinno być 0 a nie tyle samo co na wejściu. Przecież nie zostało przekroczone napięcie przebicia Zenera ? Nic z tego nie rozumiem.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 19  
  Witam, powyższy problem dawno już rozwiązałem natomiast jedyną rzeczą sprawiającą mi problem w dokończeniu budowy sterownika nawadniania jest dobór elektrozaworu bezpośredniego działania wg. założeń w pierwszym poście tego tematu. Znalazłem coś takiego na alledrogo:

  http://allegro.pl/elektrozawor-2n15-1-2-cala-230v-lub-12v-24v-i4545118494.html

  http://allegro.pl/show_item.php?item=4559524670

  http://allegro.pl/show_item.php?item=4506579730

  Wydaje mi sę, że to co powinno mnie interesować prócz ciśnienia roboczego min. 0 bar to również przepust ? Im węższy tym mniej wody będzie lecieć, zatem czy te elektrozawory się nadają ?

  Liczę na wypowiedź kolegi Mareczny ;)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 19  
  Aktualnie mam już zbudowany prosty czujnik poziomu wody, który realizuje za pomocą bramek NOR (+ przerzutnik RS do pamiętania stanu wody), jako czujniki zastosowałem pływaki elektryczne, jeden długości 20cm drugi 4cm (min, max). Narazie będzie tylko opcja nawadniania - z czasem może dorobię jak mówisz nawożenie - generlanie wyssałem zasoby ATmegi32 do cna...został mi może 1kb pamięci, brak peryferiów jakiś itd. Poza tym dobiega czas oddania pracy magisterskiej :) Także dalej przesiadka na coś większego - ATmega64 albo ATmega128. OK, czyli zamówię ten elektrozawór, który uważasz za OK.

  PS: Wyczuwam tutaj jakąś ironię odnośnie przeznaczenia mojego sterownika :> Nie martw się nie projektuję go w celu, o którym pewnie pomyślałeś...
 • Poziom 19  
  Zarzucę kolejne pytanie...tym razem nieco inne - ze względu na fakt, że elektrozawór jest drogi oraz czuję, że jest to robienie sobie samemu problemów i podążanie pod górę z kamieniem jak Syzyf pomyślałem, że może lepiej będzie kupić za połowę ceny takiego elektrozaworu pompkę przepływową/zanurzeniową na 12V ? Generalnie ta, od spryskiwaczy Forda Focusa jest strasznie lipna - nie ma siły nawet zaciągnąć wody z wysokości paru cm...mieli, mieli i nic. A sama przepuszcza wodę bez żadnego oporu jak jest wyłączona, więc nie mogę wyprowadzić jej jakiejś rurki z góry do dna zbiorniczka (5L) bo nie ma siły zaciągnąć wody, natomiast nie mogę również umieścić jej pod zbiornikiem wody, bo tak jak mówię wtedy przelatuje przez nią woda i trzeba kupować elektrozawór. Najlepsze rozwiązanie z tego co widać, to pompka potrafiąca jedną albo obie z powyższych rzeczy, które nie "potrafi" ta od spryskiwaczy. Znalazłem coś takiego:

  Pozycja 1:
  http://raksa.com.pl/pompa-wody-przeplywowa.html

  Pozycja 2:
  http://pumps.pl.bossgoo.com/submersible-pump/12v-dc-submersible-water-pump-1166896.html

  Pozycja 3:
  http://goliat.com.pl/pompka-zanurzeniowa-do-wody-comet-19l-min-0-85ba,3,5236,5905

  Pozycja 4:
  http://goliat.com.pl/pompka-przeplywowa-do-wody-reich-15l-min-0-5bar-1,3,5236,2293

  Pozycja 5:
  http://goliat.com.pl/pompka-zanurzeniowa-do-wody-reich-easy-14l-min-0-5,3,5236,774

  Pozycja 6:
  http://www.osprzetzeglarski.eu/pompka-wodna-przeplywowa-12v-kabel-1m,id2595.html


  Pozycja 7:
  http://aura.szczecin.pl/pompy-wody-elektryczne/5095-pompa-wody-12v-przeplywowa-280gph.html

  Kolego Mareczny, co myślisz o tych pompkach ? Wydaje mi się, że fajną opcją jest pozycja nr 7. Generalnie widzę, że jest o wiele, wiele lepszy wybór takich pompek, przeróżnej maści, rodzaju, kształtu, koloru i czego tam jeszcze w porównaniu do takich elektrozaworów...Podejrzewam, że wydając max 50zł z przesyłką uzyskam ten sam efekt jaki chcę co ze zbędnym wg. mnie elektrozaworem. Ma podlewać - wszystko. A jak zbudowane, to już nie jest ważne.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Temat do zamknięcia - kupiłem pompkę ciśnieniową firmy Seaglo 12V DC, max. 2.6A. Należy pamiętać, że podczas startu każdy silnik ciągnie spory prąd, więc trzeba go zapewnić - soft start, albo jak goni czas i trzeba coś "na teraz sprawdzić" to dać spory kondensator na + i - pompy, ale dużo kondensatorów równolegle połączonych - dadzą prąd rozruchowy.