Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk HDD zewnętrzny z "write protect"

05 Wrz 2014 08:50 789 5
  • Poziom 13  
    Witam, poszukuję dysku zewnętrznego na "wrażliwe dane", tj. zdjęcia/filmy których nie chciałbym stracić :)
    Oprócz tego na inne pierdołki, więc przewiduję 1.5TB - 2TB, jako że takie są popularne na rynku.

Czy są dyski z możliwością hardware'ową read only? (write protect?) Typu przełącznik który blokuje zapis na dysk.
    Druga sprawa jakie dyski polecacie, Seagate, Western Digital? Prędkość nie jest taka ważna jak niezawodność dysku, najbardziej zależy mi na tym by dane były tam bezpieczne przez parę lat.

Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 21  
    Jeżeli dysk ma leżeć w jednym miejscu to wybierz obojętnie jaki wewnętrzny i schowaj go potem w bezpieczne miejsce. Co innego jeżeli zamierzasz z tym dyskiem wędrować wtedy o bezpiecznym przechowywaniu danych możesz zapomnieć, ponieważ największym wrogiem dysków są wibracje, a tych podczas przenoszenia nie unikniesz.
  • Poziom 13  
    @androot: Z zabezpieczeniem chodziło o podłączanie takiego dysku do innego (niezaufanego) komputera. Już parę razy zdarzyło mi się pożyczać dysk na odczyt danych i wracał z wiruskiem.

Co do kopii zapasowych to chyba je właśnie trzeba gdzieś trzymać - dysk zewn. jest chyba dobrym pomysłem ;) Oczywiście jeszcze jest chmura, ale zdjęcia/filmy dużo ważą, a poza tym "dzielenie się" nimi jest dosyć słabą opcją.

@konior966: Wibracje powiadasz, ok. A sam dysk też się "rozmagnesowuje"?

@korrus666: Nie wiem czy tak ludzie robią dla zdjęć :P Natomiast na pewno na dane "komercyjne". Zresztą, szansa na takie uszkodzenie jest chyba nikła, prawda? Wtedy dane można zapewne odzyskać jeszcze przez firmę która się tym zajmuje (w sytuacji kryzysowej).
  • Poziom 21  
    tsiu napisał:
    @androot: Z zabezpieczeniem chodziło o podłączanie takiego dysku do innego (niezaufanego) komputera. Już parę razy zdarzyło mi się pożyczać dysk na odczyt danych i wracał z wiruskiem.
    Pendrive'a z blokadą zapisu dostaniesz szybciej, ewentualnie zawsze zostają karty SD.

tsiu napisał:
    Co do kopii zapasowych to chyba je właśnie trzeba gdzieś trzymać - dysk zewn. jest chyba dobrym pomysłem ;) Oczywiście jeszcze jest chmura, ale zdjęcia/filmy dużo ważą, a poza tym "dzielenie się" nimi jest dosyć słabą opcją.
    W chmurze (dropbox itp.) tylko mało ważne dane. O tym co się może stać, gdy do chmury wstawiamy trochę prywatnych materiałów, można było usłyszeć w tym tygodniu (google => "the fappening")

tsiu napisał:
    @konior966: Wibracje powiadasz, ok. A sam dysk też się "rozmagnesowuje"?
    Nie spotkałem się, i nie słyszałem o takim przypadku. Bardziej prawdopodobne jest fizyczne uszkodzenie się powierzchni/mechanizmu głowicy.

tsiu napisał:
    @korrus666: Nie wiem czy tak ludzie robią dla zdjęć :P Natomiast na pewno na dane "komercyjne". Zresztą, szansa na takie uszkodzenie jest chyba nikła, prawda? Wtedy dane można zapewne odzyskać jeszcze przez firmę która się tym zajmuje (w sytuacji kryzysowej).
    Cena za odzyskanie danych jest często (prawie zawsze?) dużo, dużo wyższa, niż kupno nawet czterech dysków twardych.