Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kondensator unipolarny z elektrolitów polarnych - diody - kierunek

bty 05 Sep 2014 09:22 1944 5
    bty
    Level 11  
    Witam,

W kopalnianym wątku pytałem dlaczego na schemacie kondensatora unipolarnego diody są umieszczone w tym kierunku a nie w odwrotnym.

Kondensator unipolarny z elektrolitów polarnych - diody - kierunek

Odpowiedź że kondensatory by wybuchły jest mało satysfakcjonująca bo wolał bym to zrozumieć niż zakładać że Słowacki wielkim poetą był.

Wg. mojego zrozumienia (a szkoła niestety była już dawno temu) kiedy na górze pojawi się minus a na dole plus to dioda D1 jest w stanie przewodzenia a D2 w zaporowym co powoduje że kondensator C2 jest spolaryzowany odwrotnie co spowoduje małe bum.

Mógł by mi ktoś wytłumaczyć gdzie zbłądziłem?
    bambus94
    Level 28  
    Twój rysunek nie pokrywa się z twoją wypowiedzią. Jeśli na górze pojawi się + to C1 naładuje się przez D2. W drugą stronę sytuacja jest analogiczna. I żadnego bum nie będzie. A diody nie pozwalają na odwrotne ładowanie kondensatorów, czyli + na - i - na +.
    bty
    Level 11  
    Poprawiłem opis pomyliłem plus z minusem w opisie wejścia czyli minus na górze plus na dole.

Natomiast wg. Twojego opisu nadal widzę bum skoro C1 ładuje się przez D2 i C1 na okładzinę ujemną od góry dostaje plus czyli polaryzacja odwrotna.

No chyba że mylę symbol ale wydawało mi się że krótsza belka to minus.
    bty
    Level 11  
    Tak to jest jak się oznaczenie symbolu weźmie na szybko z obrazków google.

Czyli na schemacie na górze jakkolwiek kondensator oznaczymy katody diod powinny iść na plus do kondensatorów?

Jak tak to w końcu czarna magia zamienia mi się w fizykę.

Dodano po 33 [minuty]:

To może ostatnie pytanie i mogę zamykać wątek.

Jeżeli kondensatory będą o tej samej pojemności to pojemność zastępcza będzie równa pojemności jednego kondensatora? Czy może tak jak przy szeregowym połączaniu kondensatorów?

Osobiście stawiam na pierwszy wariant.
    Dople
    Level 19  
    Pierwszy wariant jest prawidłowy. W przypadku, który dodałeś w załączniku na obu okładzinach kondensatora C1 jest jednakowy potencjał, więc nie gromadzi się ładunek. Jedynie kondensator C2 "działa" - ich praca jest cykliczna.