Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo G580 QIWG5_G6_G9 LA-7982P Rev: 1.0 - identyfikacja elementu

sierasie 05 Sep 2014 10:08 3489 8
 • #1
  sierasie
  Level 11  
  Witam proszę o zidentyfikowanie elementu na płycie głównej tego laptopa, gdyż stary w wyniku zalania się spalił, a dla mojego elektronika - jedynego w mieście trzeba mieć wszystko na dłoni, podstawić mu pod nos. Bez schematu do niego nie podchodź ;) Zaznaczony element jest na zdjęciu takiej samej płyty jak moja. Proszę o identyfikację, i jeżeli ktoś ma to kawałek schematu ;) Lenovo G580 QIWG5_G6_G9 LA-7982P Rev: 1.0 - identyfikacja elementu
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr Fluke
 • #2
  conan02

  Level 30  
  Dławik SMD, obawiam się, że na tym się nie skończy. Jeśli się spalił to było spore zwarcie na sieci zasilania za nim. Może być zwarcie którejś przetwornicy (układy poniżej na zdjęciu) - wyglądają na zasilanie tego układu na górze, 3 pary mosfetów, czyli procesor lub grafika. Nie widzę naprawy takiego uszkodzenia przez elektronika, któremu trzeba dostarczać dokumentację do ręki.
 • Multimetr Fluke
 • Helpful post
  #4
  conan02

  Level 30  
  Z moich doświadczeń to z mosfetami idzie spać kontroler zasilacza (MAX, ISL czy BQ - cokolwiek tam dali). Jeśli na miernik mosfety są przebite to dałbym sobie spokój bo ilość wtórnych uszkodzeń po awarii zasilacza jest trudna do określenia. Przy przebiciu górnego tranzystora (od strony + zasilania) jest duże prawdopodobieństwo dostania się napięcia 19V z zasilacza na zasilany napięciem 1,45V procesor, 1,5-1,8V chipset, czy 1,2-1,5V grafika.
  Zmierz omomierzem punkt za dławikiem do masy, jeśli nie będzie zwarcia to wymień dławik (na próbę można dać zworkę z drutu, albo lepiej bezpiecznik SMD 3A) - to jest element przeciwzakłóceniowy więc nie ma krytycznego znaczenia w układzie.
  Później zasil płytę z samego zasilacza sieciowego bez baterii i spróbuj włączyć.
  Oczywiście rozumiem, że płyta już jest wyczyszczona i wysuszona?
  Zmontować kompletne chłodzenie, podłączyć zasilanie, monitor zewnętrzny i ewentualnie panel przycisków jeśli nie ma włącznika na płycie głównej i wtedy spróbować uruchomienia.
  Jeśli wystartuje i pokaże coś na monitorze to już będzie dobrze.
  Jeśli jednak spali się bezpiecznik w zastępstwie dławika po podłączeniu zasilania to jest duża szansa, że trzeba wymienic płytę główną.
 • #5
  sierasie
  Level 11  
  Mam pytanie jeszcze odnośnie tych mosfetów. Który punkt za dławikiem ? I te PQ901 - czyli TPCA 8065-H jak sprawdzić, czy tam nie ma zwarcia ?
 • #6
  conan02

  Level 30  
  Tak jak jest patrząc na zdjęcie to zasilanie z sieci głównej wchodzi od góry na dławik i wychodzi z dołu. Mosfety PQ901, PQ902 i PQ907 to jest góra czyli tzw. "high switch".
  U góry jest "Drain" - zasilanie, na dole 3 wyprowadzenia od lewej to "Source", a czwarte to "Gate".
  Odpowiednio PQ903, PQ904 i PQ909 to dolne klucze "low switch", które łączą z masą.
  Ważne pomiary to: D-S i G-S.
  Zwarcie D-S - przebity tranzystor, zwarcie G-S to najczęściej spalony driver w układzie sterującym. Jeśli będzie przebicie D-S w górnej połowie mostka to masz na 99% po układzie zasilanym z tej przetwornicy, czyli dostał 19V na zasilanie.
  Zwarcie D-S dolnej połowy mostka może świadczyć o uszkodzonym mosfecie (wtedy będzie często zwarcie G-S tego samego mosfeta), lub o zwarciu w układzie zasilanym - czyli jak wyżej.
  Te dławiki mają spory zapas prądowy na impuls, więc nie tak łatwo go przepalić.
  Naprawa po zalaniu i to w dodatku w czasie pracy, uszkodzenia zasilaczy to jest koszmar na serwisie.
 • #7
  sierasie
  Level 11  
  Czyli teraz tak. Mogę wlutować bezpiecznik 3A i sprawdzić czy działa ? Czy możliwe, że tylko po oczyszczeniu płyty wszystko zacznie działać ?

  Edit:
  Po wyczyszczeniu i wlutowaniu bezpiecznika w miejsce Dławik-a nie ma zwarcia takowego, bo płyta się nie kopci. Po prostu nie ma żadnej reakcji. Ledy na płycie informujące o zasilaniu też się nie palą. Co dalej ?
 • #8
  conan02

  Level 30  
  Możliwe, ale nie bardzo jeśli odpaliło ten dławik. Szansa jakaś zawsze jest.
  Najpierw pomiary wskazanych tranzystorów, jak nie będzie zwarcia to próba pod napięciem.
  Uwaga, zasilanie CPU może mieć na omomierzu kilkanaście omów, GPU kilka do kilkudziesięciu zależnie od typu układu. Chipset też kilkanaście do kilkudziesięciu. Zwarcie należy rozumieć poniżej 5 omów, najczęściej na mierniku będzie zero lub jeden (oporność kabli miernika).

  Edit: OK, to podłącz i mierz napięcia na zasilaczach. Skoro nie ma sygnalizacji podłączenia zasilania to pierwszy zasilacz bazowy 5V/3,3V - czy pracuje i ma właściwe napięcia. To jest zespół 2 przetwornic z jednym układem sterującym, zasila KBC, SB i sygnalizację LED, nie znam topografii zasilania tego modelu, ale ładowarka może być autonomiczna, czasem zaświeci się LED dopiero po podłączeniu akumulatora. Jak podałem wyżej spróbuj włączyć płytę, powinien mieć przycisk zasilania po lewej stronie u góry. Przypuszczam po wyglądzie, że nie ma osobnego panelu przycisków.
  P.S. Pisz pod odpowiedzią bez edycji poprzedniego postu bo zrobi się bałagan.
 • #9
  boro1234567
  IT specialist
  sierasie wrote:
  Po prostu nie ma żadnej reakcji. Ledy na płycie informujące o zasilaniu też się nie palą. Co dalej ?

  Diagnostyka, pomiary, wyniki do analizy.