Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór silnika krokowego

Spragniony_wiedzy 05 Wrz 2014 16:41 2277 1
  • #1 05 Wrz 2014 16:41
    Spragniony_wiedzy
    Poziom 6  

Witam wszystkich!

Temat o tej nazwie pojawił się już na innym forum. Mój problem jest nieco podobny do tam opisanego, ale w moim przypadku trzeba go ugryźć z innej strony.

Założenia:

Potrzebuję kupić i wysterować silnik krokowy tak, aby praca w warunkach 6-12 obrotów na sekundę nie stanowiła dla niego problemu, ale żeby chwilami można było pojechać do max 17-20. Moment nie musi przekraczać 0.2Nm, a powyżej 0.05Nm powinien wystarczyć.

Przedstawię tutaj mój tok myślenia przyjęty w rozwiązaniu tego problemu oraz pytania i wątpliwości które mi się nasunęły.

Najpopularniejsze modele silników dostępnych na stronach polskich sklepów elektroniczno-robotycznych mają 1.8°/impuls, przyjmijmy to jako punkt wyjściowy obliczeń. Daje to nam 200 impulsów/obrót. Chcąc osiągnąć 12rps muszę więc podać sygnał sterujący o częstotliwości 2.4 kHz, a do 20rps aż 4kHz. (Zakładając że sterujemy pełnym krokiem. Sterując półkrokiem bardziej przeznaczonym do wyższych prędkości obrotowych, częstotliwość zwiększa się dwukrotnie)

Pytanie brzmi: Przy jakim pps silnik jest w stanie pracować zasilany napięciem, na jakie został zaprojektowany, czyli przy jak krótkim czasie przełączania prąd w cewkach zdąży narosnąć dla tego napięcia.
    Chcąc odpowiedzieć na to pytanie zacząłem grzebać po dokumentacjach, które niestety (prawie) nigdy nie dostarczają charakterystyk częstotliwościowych.
    Jedyne na co natrafiłem, to opisy niektórych silników na botlandzie, zawierające fotki z tymi charakterystykami. Są to:

Silnik 1 (200 kroków/obr 7,4 V / 0,28 A / 0,063 Nm )
    Silnik 2 (200 kroków/obr 10 V / 0,5 A / 0,1 Nm )
    Silnik 3 ( 200 kroków/obr 3.9V / 0,6A / 0.017Nm )
    Silnik 4 ( 200 kroków/obr 3,8 V / 0,67 A / 0,06 Nm )

(Zauważcie ciekawą rzecz, że silniki 3 i 4 przy 12k pps dalej mają stosunkowo niewielki spadek momentu)

Wszystkie poniższe odniesienia dla ułatwienia analizy będą do silnika 2.

Wszystko fajnie... ALE. Na charakterystykach napisane jest, że wszystko jedzie na napięciu 24V. Prądy na wykresach zgadzają się z tymi podanymi w opisach silników, więc jest to jakaś informacja przemawiająca za tym, że są to charakterystyki faktycznie od tych silników.

Na tym etapie wnioskuję, że o tym jak szybko jestem w stanie wysterować na przykład silnik 2 o napięciu 10V (zasilając go tym napięciem), po prostu nie będzie mi się dane dowiedzieć, jeśli sam tego nie przetestuję. No i tu pytanie do forumowiczów: Czy ktoś wie?

Ok. Przechodzimy dalej. Skoro mam charakterystykę silnika silnik 2 dla napięcia 24V, niech tak będzie. Zasilę go z 24V. Pytanie teraz, czy jest to charakterystyka dla sterowania półkrokowego, jakie jestem w stanie osiągnąć przez zwykłe załączanie tranzystorów procesorem, czy nie ma to prawa działać i muszę zastosować ograniczenia prądowe w postaci sterownika chopperującego czy coś takiego?

Jeśli tak to czy taki sterownik spełni moje wymagania do silnikasilnik 2?

Zbierając pytania do kupy i dodając jeszcze kilka:
    1. Zasilając przykładowy silnik krokowy silnik 2 napięciem 10V przez procek i tranzystory, jaki pps jestem w stanie uzyskać?

2. Czy sterując powyższy silnik w ten sam sposób, lecz napięciem np. 20-30V uszkodzę silnik?

3. Jeśli zamierzam sterować ten silnik wyższym napięciem, używając sterownika który będzie ograniczał prąd, to czy ten sterownik się do tego nada i spełni moje oczekiwania?

4. Jaka jest różnica między silnikiem na 3V pobierającym 1.7A, a silnikiem na 12V pobierającym 0.3A ? Czy na podstawie rozważań z poprzednich linijek mogę wnioskować że silnik 12V 0.3A lepiej sobie poradzi z pracą na wyższych obrotach? Proszę o wypowiedź w tej kwestii.

5. Jaka jest różnica między tymi silnikami z botlandu a tymi poza ceną? Jedyne co widzę bez dokumentacji to to, że wszystkie mają po 5-6 wyprowadzeń, więc są unipolarne, tak?

Przepraszam za wszystkie głupoty które mogły mi się przytrafić podczas pisania tej wiadomości. Mam nadzieję że udało mi się uniknąć jakichś krytycznych wpadek w toku rozumowania.
    Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i informacje na temat tych silników i ich sterowania :)
    Bartek
    Dobór silnika krokowego Dobór silnika krokowego Dobór silnika krokowego Dobór silnika krokowego

0 1
  • #2 15 Lis 2014 09:40
    Tech132
    Poziom 22  

Jaki zastosowanie ma mieć ten silnik?

0