Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki różnej mocy i impendancji na front i tył do ampli

05 Wrz 2014 18:07 1215 5
 • Poziom 11  
  Witam,

  Kupiłem amplituner Yamaha RX-V475, który według propducenta obsługuje głośniki 6-8 ohm. W wersji europejskiej nie posiada on przełącznika 6 / 8 ohm. Posiada go tylko wersja USA i w tej amerykańskiej wersji po przełączeniu na 6 ohm można podłączyć fronty 4 ohm.

  I teraz moje pytania.

  1. Czy posiadając wersję EU, która owego przełącznika nie ma - mogę podłączyć fronty 4 ohm?
  2. Czy połączenie front 50 W / 4 ohm + tył 15 W / 8 ohm + centralny 15 W jest bezpieczne? Czy lepiej stosować wszędzie takie same głośniki?

  W tym momencie pod ampli mam podłączone głośniki Genius 5.1, które mają 5 x 15 Watt 8 Ohm. Jest to kompromis,na który muszę się godzić do czasu zakupu lepszego zestawu. Mam jednak drewniane, dwudrożne głośniki JVC, które mógłbym wykorzystać na frony i stąd moje pytania.

  Uprzedzając wpisy typu "o ile nie będziesz kręcił za mocno potencjometrem" - jak napisałem wyżej - posiadając takie a nie inne głośniki, bardzo uważam z poziomem głośności ;)
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 43  
  Strongholder napisał:
  mogę podłączyć fronty 4 ohm?

  Wzmacniacz ma wyj 8Ω ,wstawiając 4Ω zwiększasz dwu-krotnie obciążenie końcówki mocy, a ona może tego nie przeżyć.
 • Poziom 11  
  Czyli jak wynika z Twojej odpowiedzi, skoro nie ma przełącznika 6 / 8 ohm, to jest to "sztywne" 8 ohm w wersji europejskiej? Myślałem, że może jest automatyczny przełącznik :/

  Czyli bezpieczne minimum to 6 ohm - choć napisałeś, że ten aplituner jest 8 ohm?
 • Specjalista Sieci, Internet
  Strongholder napisał:
  bezpieczne minimum to 6 ohm - choć napisałeś, że ten aplituner jest 8 ohm?

  Nie, bezpieczne minimum to 8 Ohm.
  Inne kolumny, o innej impedancji podłączasz na własną odpowiedzialność.
 • Poziom 11  
  Wytłumaczcie mi zatem i wybaczcie laickie pytanie, ale własnie przekopuję się przez manual i owszem amplituner jest 8 ohmowy, ale można podłączać kolumny 6 ohm.

  Czy w takim razie parametry są tylko na papierze? Czy też sprzęt automatycznie wykrywa parametry głośników?
 • Poziom 32  
  Niestety parametry amplitunerów kd są bardzo często na papierze, a ta yamaha jest cóż mało wydajna. Np. 115W x 5 kanałów, pewnie w gęstwinie opisu technicznego doczytasz się czasami, że 115 W to owszem, ale przy jednym włączonym kanale i paśmie 1khz, mamy słuchać szumu? Realnie może np. 60Wx5 ?, bo zasilacz i całkowite zużycie prądu w granicach 280W ! Skutkuje to w kd. gorszym dźwiękiem niż klasycznym wzmacniaczu stereo, gorszym basem i gorszą kontrolą nad dźwiękiem, obecność masy cyfrowych obwodów, wejść, wyjść też absolutnie nie pomaga.
  W wydajnym i mocnym wzmacniaczu z dobrym zasilaczem mniejszym ryzykiem jest podpięcie kolumn np. 4 ohm, bo da sobie z nimi wzmacniacz radę, tak od strony prądowej jak i poprawnej reprodukcji muzyki. W słabym amplitunerze kd ryzyko jest duże, że coś się uszkodzi i że kiepsko zagra. Trzeba uważnie dobierać kolumny i nie wierzyć każdej naklejce na kolumnach że są 8 ohmowe, bo to też często marketingowa fikcja.
  Co do pytania ...Czy też sprzęt automatycznie wykrywa parametry głośników?... nie , z zastrzeżeniem, jak już w ogóle nie daje rady, to w trakcie przegrzewana się może dla bezpieczeństwa się wyłączyć .