Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana koloru podświetlania obudowy w zależnosci od temperatury CPU

06 Wrz 2014 09:33 1956 4
  • Poziom 7  
    Jeżeli coś takiego istnieje prosze podajcie info jak to sie nazywa.
    Witam wpadłem na pomysł wykonania takiego oświetlenia wnętrza obudowy który zmienia kolor w zależności od temperatury CPU. Działało by to na zasadzie zmiany koloru taśmy LED RGB.
    0 - 40 stopni - kolor zielony
    41 - 59 stopni - kolor żółty
    60 i powyżej - kolor czerwony

Zmiana skokowa , bez przechodzenia kolorów z jednego na drugi.
    Na początek myślałem aby wykonać taka instalacje pod usb , jednak to za dużo zachodu, więc wpadłem na pomysł aby taka instalacje UKŁAD SCALONY wykonać dzięki sterowaniu przez złącze wentylatora systemowego jak wiadomo są programy które sterują mocą wentylatorów w zależności od temperatury CPU. Takie wentylatory pracują od 50% - 100% czyli wystarczy zrobić układ scalony zasilany załóżmy 5V badź 12V , który w zależności od wejściowego napięcia z wentylatora zasili jeden z 2 kanałów RGB
    Załóżmy w programie temperatury
    do 40 stopni - wentylator 50 % - 6V na jego złaczu
    od 41 do 59 stopni - 75% - 9V
    powyżej 60 stopni -100% - 12V
    RBG to 4 scieżki, masa i 3 kanały jednak kanał B czyli niebieski nie bedzie nam potrzebny a kanał R i G da nam kolor żółty
    1 to kanał zielony a 2 to kanał czerwony
    i jeżeli do złącza wentylatora jest dostarczane 6V to w tym układzie na kanał wyjsciowy nr 1 podane jest napiecie np 5V na kanał 2 jest 0V,
    jezeli na złacze wentylatora jest 9V to na kanał 1 i 2 jest 5V ,
    a jeżeli na wen jest 12V to na kanał 2 jest napięcie 5V a na kanał 1 jest 0V .
    Teraz na koncu kanału scalonego wystarczy zamontować małe przekażniczki aby nie obciążac układu scalonego zasilaniem taśmy LED i gotowe

Co o tym myślicie ?? Cięzko było by zrobić taki układ scalony??

Czy ktoś życzliwy wykonał by dla mnie przejrzysty schemat abym mógł wykonać układ na płytce
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 29  
    po zmierzeniu napięcia przy różnych prędkościach obrotowych, to wystarczy Atmega8, 2 przekaźniki, kawałek płytki oraz program z skonfigurowaniem pomiaru napięcia przez ADC.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Najlepiej zrobic to tak
    do 8,9V - napiecie na kanale 1
    od 9V -11V napiecie na kanale 1 i 2
    od 11 - napieie na kanale 2

a reszte sobie ustawie w programie do sterowania wentylatorem
    tylko mówie ja układ wykonam ale ktos by musiał go zaprojektować

Mam zasilacz Corsair RM750 i tam jest takie cos jak C-LINK do tego sa jakies moduły a przez to nie można by zasilac taka tasme , ktos sie zna na tym C-LINK ??
  • Poziom 29  
    Przy korzystaniu z mikrokntrolera, potrzebny jest programator. Ewentualnie, ktoś mógłby zaprogramować mikrokontroler, a następnie wysłać ci razem z schematem. Ale musisz sam zdecydować. Oczywiście można by to rozwiązać inaczej, trzeba by było tylko poszukać.