Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawanie/lutowanie twarde miedzi.

supchem 06 Sep 2014 21:18 6051 6
    supchem
    Level 21  
    Witam
    Planuję zrobić destylator z miedzi, mam kilka pytań odnośnie jej łączenia. Po pierwsze poszczególne części aparatury nie będą na żadnym stelażu tylko będą się trzymać same na sobie (te rury, ponieważ jest to wersja z kolumną tzw refluks), by połączenia były mocne i szczelne chciałbym miedź pospawać palnikiem acetylenowym, producenci palników piszą że się da ale czy ktoś to kiedyś robił albo próbował? Może ma ktoś jakieś wskazówki praktyczne jak to zrobić? Kolejne pytanie to czy dostępne są w sprzedaży kołnierze najlepiej miedziane lecz mogły by też być mosiężne do łączenia rur miedzianych na kołnierz? Jeśli takich kołnierzy nie ma to czym lutować miedź z mosiądzem lub miedź ze stalą i stalą nierdzewną? Będę potrzebował również zwinąć wężownicę z rury miedzianej o grubości pomiędzy 10 - 15 mm, średnica wewnętrzna spirali to ok 4 cm - jakieś wskazówki jak to zrobić?
    za odpowiedzi dziękuje i pozdrawiam :)
    ladamaniac
    Level 39  
    Ja tam nie wiem, co tam będziesz destylował, ale ani miedź ani tym bardziej mosiądz nie nadaje się do kontaktu z żywnością, której pH jest niższe niż 6,5. Węc soki owocowe i ich pochodne :D odpadają.
    Lutowanie na cynę do instalacji wodociągowych to chyba jedyna technika dostępna dla amatora
    supchem
    Level 21  
    ladamaniac wrote:
    Ja tam nie wiem, co tam będziesz destylował, ale ani miedź ani tym bardziej mosiądz nie nadaje się do kontaktu z żywnością, której pH jest niższe niż 6,5. Węc soki owocowe i ich pochodne odpadają.
    - miedź reaguje z siarką i jej związkami co korzystnie wpływa na jakoś produktu ponieważ zawiera on ich mniej, poza tym nie robie nic na handel tylko dla siebie, a jak zapewne wiesz albo widziałeś na filmach podczas wyrabiania produktów cukierniczych oraz alkoholowych tradycyjnymi metodami stosuje się tam wiele miedzianych naczyń, kadzi itp. Mosiężne były by tylko połączenia kołnierzowe, nie mające prawie w ogóle styczności z produktem. Nie jestem całkiem amatorem, mam pewne doświadczenie w spawaniu i lutowaniu, posiadam sporo narzędzi itp, po prostu nie pracowałem zbyt dużo z miedzią i chciałem zapytać kogoś doświadczonego. Jeśli wiesz coś na temat tego o co pytam to napisz a nie dawaj porad w innych sprawach.
    ladamaniac
    Level 39  
    Niestety, doświadczenie mam tylko w lutowaniu. Ale wiem, że można pospawać miedź, kumpel mi raz spawał migiem albo tigiem, nie pamiętam , do silnika parowego. Tyle tylko, że on spawa tymi sprzętami zawodowo.
    janek1815
    Level 38  
    Mały palnik TL na aukcjach za kilkanaście zł i spoiwo do lutowania twardego. Ja tak naprawiam zamarznięte nagrzewnice. Idzie bez problemu ta najmniejszą dyszą.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    supchem wrote:

Planuję zrobić destylator z miedzi, mam kilka pytań odnośnie jej łączenia.

Nie potrzeba lutowania twardego, w zupełności wystarczy miękkie, palnikiem na LPG. Trzeba tylko wykorzystać oryginalne złączki do instalacji wodnych.
    supchem
    Level 21  
    Palnik posiadam, zarówno mały na propan-butan i powietrze jak i duży na acetylen i tlen. Kłopot polega jednak na tym że są pewne elementy które muszę połączyć i zwykły lut miękki będzie zbyt słaby (chodzi głównie o te 2 skośne półki w rurce, obok termometru). W połowie rury w ogóle nie ma możliwości ich wspawania, dlatego kolumna będzie składać się z 3 części, możliwych do rozebrania - dolna część z wypełnieniem, krótki łącznik z 2 półkami i górna część z wężownicą. A czy dostępne są kołnierze miedziane lub mosiężne do łączenia miedzianych rur na kołnierz? Spawanie/lutowanie twarde miedzi.