Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie 3 anten, jaki wzmacniacz i zwrotnica?

07 Wrz 2014 11:06 2718 5
  • Poziom 2  
    Witam!

Myślę, że wybrałem dobry dział do mojego zapytania.

Chciałbym samodzielnie zrobić instalację antenową. Moja lokalizacja to Dębica, od nadajników w Tarnowie mam nie więcej niż 30 km. Posiadam antenę szerokopasmową ''siatkę'' i antenę SAT. Obecnie połączyłem obie antnenki sumatorem i doprowadziłem sygnał do gniazda końcowego. Z siatki nie używając zasilacza bez problemu odbieram MUX-a 1,2 i 3. Lecz chcę powiększyć mój system o antenę kierunkową(UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ECO), która byłaby skierowana bezpośrednio na nadajnik Tarnów B.Echo ~ 28 km, odbierałbym z niej tylko MUX 4 i antenę radiową(Dipol 1RUZ PM B), a MUX-y 1,2,3 odbierałaby jak do tej pory ''siatka''. Wszystkie 3 anteny chciałbym połączyć zwrotnicą MF 101 i dalej do sumatora z anteną SAT.

Tutaj mój schemacik do zobrazowania mojego planu:

Połączenie 3 anten, jaki wzmacniacz i zwrotnica?

I tutaj mam kilka pytań:
    1. Czy schemat jest poprawny?
    2. Czy zwrotnica, którą wybrałem będzie dobra?
    3. Czy muszę zastosować jakiś wzmacniacz czy najpierw zamontować wszytko i sprawdzić czy wszytko będzie działało bez wzmacniaczy?

Przypominam, że do tej pory trzy MUX-y obieram bez żadnych zasilaczy/wzmacniaczy z szerokopasmowej.

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kramfon3d napisał:
    MUX 4

Mux 4 jest kodowany, i nadawany pionowo V.
    I upewnij się, czy w ogóle jesteś w jego zasięgu.
    Kramfon3d napisał:
    1. Czy schemat jest poprawny?
    2. Czy zwrotnica, którą wybrałem będzie dobra?
    3. Czy muszę zastosować jakiś wzmacniacz czy najpierw zamontować wszytko i sprawdzić czy wszytko będzie działało bez wzmacniaczy?

1 Tak.
    2 Trudno powiedzieć, "wyjdzie w praniu".
    3 Sam sobie odpowiedziałeś.
  • Pomocny post
    Moderator
    Nie znalazłem opisu (dokładnego) zwrotnicy MF101, ale sadzac po parametrach jest to zwrotnica gdzie wejścia UHF sa "łaczone" przy pomocy pasywnego cyrkulatora. Dla odbioru cyfrowego nie jest to dobre rozwiązanie z uwagi na drastyczne pogorszenie równomierności przenoszonego pasma.
    Jeżeli odbierasz - w Dębicy - sygnały z kierunku Tarnowa - upewnij nas że tak jest - to układ kanałowy jest następujący:
    MUX1 k.45
    MUX2 k.23
    MUX3 wersja krakowska: k.50
    MUX3 wersja rzeszowska: k.26 - uwaga: w polaryzacji PIONOWEJ
    MUX4 - kodowany - k.55 w polaryzacji także pionowej
    Nie jest to układ korzystny, dlatego byłbym bardzo ostrożny w podłączaniu dwóch anten o różnych polaryzacjach do zwrotnicy z cyrkulatorem. Mogą - ale nie muszą - być bardzo ciekawe efekty.
    Zwracam uwagę, że odległości pomiędzy MUX1, MUX3 krakowskim i MUX4 są identyczne, wobec czego instalacja musi być wykonana bardzo starannie a wzmacniaczy należy unikać jak ognia.
    Gdybym ja robił taką instalacje to zainstalowałbym taka zwrotnicę ale liczył się z tym, że może się ona okazać nieprzydatna i wystarczy prosta zwrotnica pozwalająca na wspólny kabel dla TV i UKF-u, ewentualnie dodana instalacja SAT, czego nie popieram. A do anteny "pionowej" na zakres UHF założyłbym oddzielny kabel.
    Pozostaje problem odbioru MUX3 w wersji rzeszowskiej - nadawany w polaryzacji pionowej - tak samo jak MUX4. Jesteś zainteresowany tym kanałem?
    Jeżeli chcesz odbierać MUX4 na specjalizowanym dekoderze to taki polsatowy dekoder ma najczęściej dwa gniazda antenowe i w menu można ustawić odbiór tak, że MUX4 jest "pobierany z innej anteny.
    I taka jak kolega powyżej: wyjdzie w praniu a efekty są nieznane. Niby sprawa prosta ale nie do końca....
  • Poziom 2  
    Ok w większości ''rozjaśniliście'' mi sprawę.

Nadajnik MUX-ów 1,2,3 nadaje z Góry Św. Marcina k. Tarnowa, a MUX4 z B. Echo z polaryzacją kolejno:
    MUX1 H
    MUX2 H
    MUX3 V i H ale ja odbieram w poziomej.
    MUX4 V

Z MUX-a 4 jednak narazie zrezygnuje.

Czyli zostaje przy szerokopasmowej, którą połączę z radiową. Poszukałęm trochę i wybrałem zwrotnicę ZA-106BMs, zakresy częstotliwości mi odpowiadają myślę, że się sprawdzi, w razie naprawde niekorzystnych warunków pogodowych jest możliwość dołączenia przy niej wzmacniacza ale przy tak dobrym sygnale i tak małej odległości będzie to chyba w zupełności zbędne.

Dziękuję obydwóm kolegom za pomoc, jutro idę na zakupy ;)
  • Poziom 43  
    Kramfon3d napisał:
    Czyli zostaje przy szerokopasmowej, którą połączę z radiową

Lepiej kierunkową i radiową.
    I kup kierunkową o dużym zysku własnym.
    Wzmacniacz, jeśli w ogóle będzie potrzebny, to zamontujesz coś słabego, a nie potem "petardę" i to jeszcze z 'polecenia" sprzedawcy, co ma o tym pojęcie, jak ja o Chińskim Balecie.
  • Moderator
    Ostatnio - pare miesięcy temu - słyszałem jak sprzedawca w sklepie polecał "antene s..........ą ze wzmacniaczem " - i to w sklepie zlokalizowanym w odległości mniej jak 5 km w linii prostej od silnego nadajnika (3 MUX-y po 100 kW, ale niedawno "za analoga" leciało prawie 2 MW) - bo "będzie Pan miał lepszy obraz i lepsze kolory".....

Nóż się w kieszeni otwiera. Nie będę podawał w którym to sklepie.....
    W Tarnowie tylko jedna stacja nadaje na UKF-ie w polaryzacji pionowej, reszta leci w poziomie....