Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Studnia głębinowa, hydrofor czy pompa głębinowa? Co lepsze?

luczija88 07 Sep 2014 11:19 8433 2
    luczija88
    Level 9  
    Witam. Tak jak w temacie chciałbym się poradzić co do tego co lepiej zastosować, hydrofor czy pompa głębinowa ze zbiornikiem wyrównawczym z wyłącznikiem ciśnieniowym? (zbiornik bądź hydrofor znajdować się będą w środku na ganku). Domek letniskowy całoroczny, dwie osoby w domku, głębokość odwiertu 6 metrów, woda jest przy samej powierzchni, ma być wykorzystywana do mycia, podlewania ogrodu i prania. Odwiert (własnoręczny) rura 110, na dnie odcinek 2 metrowy niebieskiej rury (specjalnego filtra) Praktycznie całą studnie musiałem robić szlamówką, ponieważ od około 1,5 metra pojawił się piasek (był moment żwirku) i świdrem już nie dało rady. Z tego powodu też postanowiłem pozostać na tej głębokości i zastanawiać się co dalej Przedstawię swoje pomysły, a Wy jeśli możenie poprawcie ewentualnie doradźcie coś innego

1. Hydrofor (na ganku, nie wiem czy nie będzie za głośno) spuszczam wąż ssący (oczywiście nie do samego dna) zakończony filtrem i zaworem zwrotnym. Od hydrofora woda dalej na krany po drodze też zamontowałbym filtry (myślę o dwóch).
    2. Pompa głębinowa, chce jak najtaniej dlatego pomyślałem o ruskiej zamiast tych drogich głębinowych, dalej zbiornik wyrównawczy a przed nim filtr. Po wyjściu ze zbiornika może nie bezpośrednio ale tez zastosowałbym filtry.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Tommy82
    Level 41  
    6 metrów to nie studnia głębinowa.
    Ja bym ta wodę co najmniej przebadał może się okazać ze to woda podskórna. Co za tym idzie może być zanieczyszczona i bardzo podatna na wahania poziomu.
    Jak jest różnica poziomów miedzy gankiem a studnia?

Ja bym wybrał pompę w studni bo:
    - ciszej
    - pompa na dole nie jest podatna na zapowietrzanie się.
    - jak byś musiał pogłębiać to pompę dasz niżej i po kaszlu dla hydroforu masz barierę głębokości i i tak będziesz musiał wsadzić pompę.
    -przy pompie możesz rozważyć montaż zbiornika np na strychu jak są warunki w tym "termiczne", łatwiej będzie też instalacje na zimę opróżniać

Pytanie jest o wydajności tej studni bo jak jest słaba to już lepiej zalać zapowietrzony hydrofor jak ja odpompujesz niż zajechać pompę na sucho.
    luczija88
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedz. Może i nie głębinowa ale taki był zamiar:) O to chodzi aby woda była na cały rok, zimą też (będę tam przebywał cały rok). Różnica w tym momencie to jakiś metr (do studni a zarazem lustra bo woda tutaj ciągle jest, w upały obniżała się o około 20-30cm). Zrobiłbym większy otwór aby ocieplić to wszystko (wyjście ze studni, wąż który będzie dochodził do domku, jakiś 1,5 bo studnia jest przy samym domku). Miewam się z zamiarem przebadania tej wody. Tylko jaką pompę użyć, ryska wystarczy? powinna wejść w rurę 110. i połączenie pompy ze zbiornikiem może być za pomocą rurki pcv?