Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

podłączenie dwóch wyłączników schodowych podwójnych pod istniejacy obwód.

radek1976 07 Wrz 2014 11:24 4440 9
  • #1 07 Wrz 2014 11:24
    radek1976
    Poziom 9  

WItam.

Mam gotowy obwód (ja go nie robiłem) do dwóch lamp w suficie sterowany z przełącznika podwójnego, wychodzącego ze ściany. Z sufitu wychodzą 4 żyły, sądzę, że czwarta to przewód PE. I teraz moje pytanie, czy da radę podpiąć dwa wyłączniki schodowe podwójne z wykorzystaniem obwodu w obecnym stanie? Po prostu muszę w jednym miejscu gdzie jest zwykły wył. podwójny wstawić podwójny schodowy i w innym nowo projektowanym miejscu wstawić drugi podwójny schodowy. Co mam jak podłączyć? Najbardziej interesuję mnie jak podpiąć podwójny schodowy w miejsce podwójnego zwykłego? Wyłączniki podwójne schodowe mam firmy simon. Poniżej fotka i proszę mi rozpisać czy to da się, a jak sie da to jak. Pozdrawiam

0 9
  • #2 07 Wrz 2014 12:45
    kokapetyl
    Poziom 43  

Masz dwa punkty świetlne (lampy), mają one być sterowane oddzielnie?
    Jeśli tak, to pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi musisz pociągnąć dwa przewody 5x1.5mm2.

1
  • #3 07 Wrz 2014 13:09
    radek1976
    Poziom 9  

kokapetyl napisał:
    Masz dwa punkty świetlne (lampy), mają one być sterowane oddzielnie?
    Jeśli tak, to pomiędzy dwoma łącznikami schodowymi musisz pociągnąć dwa przewody 5x1.5mm2.

Mają sie zapalać i gasić oddzielnie, wiem jak podłączyć dwa schodowe podwójne ze sobą, nie wiem jak podpiąć podwójny schodowy pod te przewody co mi wychodzą ze sciany w gotowym wyłaczniku

1
  • #4 07 Wrz 2014 13:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

radek1976 napisał:
    nie wiem jak podpiąć podwójny schodowy pod te przewody co mi wychodzą ze sciany w gotowym wyłaczniku

No skoro te przewody "wychodzą" ze ściany, to musisz zlokalizować też gdzie do tej sciany "wchodzą" i jaką funkcję pełnią.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Wrz 2014 13:50
    kokapetyl
    Poziom 43  

Myślę, że ten rysunek wyjaśni problemy. podłączenie dwóch wyłączników schodowych podwójnych pod istniejacy obwód.

1
  • #6 07 Wrz 2014 14:29
    radek1976
    Poziom 9  

zbich70 napisał:
    radek1976 napisał:
    nie wiem jak podpiąć podwójny schodowy pod te przewody co mi wychodzą ze sciany w gotowym wyłaczniku

No skoro te przewody "wychodzą" ze ściany, to musisz zlokalizować też gdzie do tej sciany "wchodzą" i jaką funkcję pełnią.

Proszę mi wybaczyć, ale opisałem obwód w pierwszym poście, wiem jaką funkcję pełnią przewody wychodzące ze sciany, są to 3 przewody wychodzące do wyłącznika zwykłego podwójnego (podawanie fazy na dwa obwody), moje pytanie brzmi, czy da się wykorzystać istniejący już obwód i zamiast jednego przełącznika podwójnego, który zapala i gasi obwody z jednego miejsca, da się podpiąć dwa przełączniki podwójne schodowe , które i tutaj pierwszy wpinamy do przewodów po wyłączniku podwójnym zwykłym , a drugi podwójny schodowy w jakimś innym miejscu. Czy można wykorzystać ten jeden przełącznik zwykły podpinając podwójny schodowy, bez ciągnięcia dodatkowych kabli do żyrandola, czy nie, bo to że dwa podwójne schodowe muszę spiąć ze sobą, to wiem?

Mam nadzieję, że nie zamotałem za bardzo :P

0
  • Pomocny post
    #7 07 Wrz 2014 14:41
    kokapetyl
    Poziom 43  

radek1976 napisał:
    Czy można wykorzystać ten jeden przełącznik zwykły

Nie, ma to być łącznik schodowy podwójny. (dwie sztuki)
    radek1976 napisał:
    , bez ciągnięcia dodatkowych kabli do żyrandola

Te przewody już masz, (tak wynika z Twojego opisu) w starym układzie miałeś podwójny łącznik, którym zapalałeś jedną lub drugą lampę, więc przewody do poszczególnych lamp już są na miejscu.

0
  • #8 07 Wrz 2014 14:52
    radek1976
    Poziom 9  

kokapetyl napisał:
    radek1976 napisał:
    Czy można wykorzystać ten jeden przełącznik zwykły

Nie, ma to być łącznik schodowy podwójny. (dwie sztuki)
    radek1976 napisał:
    , bez ciągnięcia dodatkowych kabli do żyrandola

Te przewody już masz, (tak wynika z Twojego opisu) w starym układzie miałeś podwójny łącznik, którym zapalałeś jedną lub drugą lampę, więc przewody do poszczególnych lamp już są na miejscu.

W zapytaniu " Czy można wykorzystać ten jeden przełącznik zwykły " Miałem na myśli kable po nim jak podpiąć do schodowego. I mógłbym prosić o prosty opis zdjęcia przełącznika gdzie jakie kable podpiąć? W te zaciski śrubowe podpinam fazy tak? Proszę o opis. Dziękuję

0
  • #9 07 Wrz 2014 15:00
    kokapetyl
    Poziom 43  

radek1976 napisał:
    I mógłbym prosić o prosty opis zdjęcia przełącznika gdzie jakie kable podpiąć?

Nie kumam pytania, w świetle tego co napisałeś
    radek1976 napisał:
    wiem jak podłączyć dwa schodowe podwójne ze sobą,

Schemat podłączenia już masz, na włączniku też masz opis styków, więc co jeszcze potrzeba więcej?
    Jak nie jesteś pewien konfiguracji styków przełącznika, to przyrząd w dłoń i sprawdź.

0
  • #10 07 Wrz 2014 15:12
    radek1976
    Poziom 9  

kokapetyl napisał:
    radek1976 napisał:
    I mógłbym prosić o prosty opis zdjęcia przełącznika gdzie jakie kable podpiąć?

Nie kumam pytania, w świetle tego co napisałeś
    radek1976 napisał:
    wiem jak podłączyć dwa schodowe podwójne ze sobą,

Schemat podłączenia już masz, na włączniku też masz opis styków, więc co jeszcze potrzeba więcej?
    Jak nie jesteś pewien konfiguracji styków przełącznika, to przyrząd w dłoń i sprawdź.

Ok już posprawdzałem, dzieki za pomoc. Temat można zamknąć. Pozdrawiam

0