Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy do instalacji jednofazowej.

elwer1990 08 Wrz 2014 11:23 1899 4
  • #1 08 Wrz 2014 11:23
    elwer1990
    Poziom 9  

Witam koledzy. Mam takie pytanie, na które nie mogę znaleść informacji, a mianowicie. Czy można wpiąć wyłącznik różnicowoprądowy trójfazowy pod instalację jednofazową.
    Będę wykonywał sobie w garażu ową instalację z zabezpieczeniem głównym 25A oraz mocą przyłączeniową 5.7kW oraz dopływem 4x16. W projekcie mam na zapas dodatkowo 2 żyły po prostu na przyszłość. Nie chcę ew w przyszłości kupować kolejnej różnicówki, stąd moje pytane; czy do instalacji jednofazowej można zastosować wyłącznik trójfazowy?
    Pozdrawiam

• Pomocny post
    #2 08 Wrz 2014 11:30
    grzeskk
    Poziom 28  

Można, użyjesz wtedy dwóch torów.

• Pomocny post
    #3 08 Wrz 2014 11:34
    .Jack
    Specjalista elektryk

elwer1990 napisał:
    Czy można wpiąć wyłącznik różnicoprądowy trójfazowy pod instalację jednofazową.

Oczywiście że można wykorzystać RCD 3-f do podłączenia odbiorników 1-f. Technicznie nie ma różnicy w działaniu tego aparatu zabezpieczającego.
    A jaka jest różnica pomiędzy jednym wyłącznikiem RCD 3-f a trzema wyłącznikami RCD 1-f ? Niewielka: wyjdzie maksymalnie 50 % drożej a funkcjonalność instalacji elektrycznej się poprawia oraz ewentualne skutki możliwej przerwy przewodu N przy zasilaniu z trzech faz w przyszłości. Ale to jest kolegi wybór. Technicznie problemu z działaniem RCD 3-f nie będzie. Należy jednak pamiętać aby nabyć taki wyłącznik 3-f w którym obwód testowania ( przycisk test ) będzie podłączony do L i N. Przy RCD gdzie obwód testu jest podłączony do dwóch faz np. L1 i L2, test nie będzie działać przy zasilaniu 1-f, co dyskwalifikuje RCD do użytkowania.

• Pomocny post
    #4 08 Wrz 2014 11:56
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

.Jack napisał:

A jaka jest różnica pomiędzy jednym wyłącznikiem RCD 3-f a trzema wyłącznikami RCD 1-f ? Niewielka: wyjdzie maksymalnie 50 % drożej a funkcjonalność instalacji elektrycznej się poprawia oraz ewentualne skutki możliwej przerwy przewodu N przy zasilaniu z trzech faz w przyszłości.

Nie bardzo się z tym zgodzę. Po pierwsze koszty - są niedoszacowane, a po drugie - kwestie techniczne. Rzecz dotyczy instalacji w garażu, gdzie za jakiś czas ma być instalacja trójfazowa. Otóż najpopularniejszym odbiornikiem trójfazowym jest silnik, więc wyobraźmy sobie zadziałanie jednej z trzech RCD w przypadku powstania jakiejś usterki. Co będzie, jeśli silnik nie będzie miał kompletu wszelkich zabezpieczeń? A to też koszty, które ludzie niechętnie ponoszą.

Dlatego pomysł z trzema RCD jednofazowymi uważam za chybiony, RCD trójfazowa jest w tej sytuacji optymalnym rozwiązaniem. I najtańszym.

• #5 08 Wrz 2014 12:42
    elwer1990
    Poziom 9  

Macie rację. W przypadku trzech faz, muszą działać jednocześnie (zawsze są połączone razem, tak samo jak nadprądowe). Więc temat wyjaśniony. Kupię od razu 3f i będzie na przyszłość spokój.
    Dziękuję za szybką odpowiedź.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson