Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proel PA456 - podłączenie- 6 żył (3 białe)

frykar 08 Wrz 2014 14:23 2919 11
  • #1 08 Wrz 2014 14:23
    frykar
    Poziom 8  

Witam. Szukałem w serwisie, ale bez skutku, dlatego zakładam nowy temat. Mam stary domofon Unifon, gdzie jest 6 żył. Problem w tym, że są 3 białe podłączone razem do styku "-" oraz niebieski, zielony i pomarańczowy podłączone razem do "+". Było już tak zamontowane jak się wprowadziłem. Teraz chciałbym go wymienić na trochę lepszy tzn. na Proel PA456. Mam schemat tylko nie mam pojęcia jak podłączyć te kabelki. Znalazłem opisy itp., ale dla każdego kabelka w innym kolorze. Nie wiem jak te 3 białe mają być podłączone.

0 11
  • Pomocny post
    #2 08 Wrz 2014 18:18
    Ircys
    Specjalista Domofony

Masz niewłaściwy unifon - on się nie nadaje do Twojej instalacji.
    Żeby ustalić jaki dokładnie potrzeba unifon możesz wrzucić tutaj zdjęcie kasety przy drzwiach wejściowych lub/i zdjęcie starego unifonu.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 08 Wrz 2014 22:39
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Jak sam napisałeś, twój stary unifon był przeznaczony do instalacji 2 żyłowej (jedna żyła to trzy białe, druga to trzy żyły kolorowe). Nowy to typowy unifon analogowy przeznaczony do instalacji 4, 5 lub 6 żyłowych. Nic zatem z tym nie zwojujesz.

0
  • #4 16 Paź 2014 13:03
    frykar
    Poziom 8  

Witam ponownie. Nie zakladam nowego tematu, tylko napiszę tutaj ponieważ problem dalej nie rozwiązany. Wymieniłem domofon na model proel pc255 dla instalacji dwużyłowej. (Używałem jeszcze starego domofonu, ale tam słuchawka jest rozwalona, dlatego chcę wymienić domofon, a samej słuchawki się nie da). Jak w pierwszym poście. Jest 6 kabelków: 3 białe i 3 kolory (niebieski, zielony i pomarańczowy). Mierzyłem miernikiem napięcie. Białe to "-", kolory to "+". Tak też podłączyłem do domofonu. Ustawiłem zworke na nr mieszkania, czyli 8. Nic się nie działo tzn. nie słyszałem nikogo, nikt mnie nie słyszał i nie można otworzyć drzwi. Po wyciągnięciu wszystkich zworek można tylko otwierać drzwi. W słuchawce słychać tylko lekki trzask. Co jeszcze. Przy tym podłączeniu, gdy podnoszę słuchawkę nie słyszę nic, natomiast gdy słuchawka jest "założona" to słychać wszystko z klatki. co więcej, gdy słuchawka jest założona to jak ktoś dzwoni to jest taki cichy sygnał, a jak podniosę słuchawkę to jest sygnał taki jaki powinien być czyli głośny. Tak jakby to działało odwrotnie. W starym domofonie było właśnie tak podłączone: wszystkie białe razem do "-", a wszystkie kolory razem do "+" i działało. Nie wiem co z tym może być nie tak. Proel PA456 - podłączenie- 6 żył (3 białe) Proel PA456 - podłączenie- 6 żył (3 białe)

0
  • #5 16 Paź 2014 16:50
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Masz na płytce uszkodzony potencjometr służący do regulacji wzmocnienia mikrofonu. Brakuje suwaka (pokrętła). Poniżej masz inny potencjometr "kompletny".
    Co się zaś tyczy zworek, to bezwględnie muszą być założone. Dla mieszkania nr 8 będzie to tylko jedna zworka na pozycji czwartej od lewej, czyli "8".

Poszukałem w necie identycznego unifonu aby określić wartość uszkodzonego potencjometru. Ma on mieć wartość 5kΩ (ten podobny niżej ma wartość 1kΩ).
    Dowód zdjęcie poniżej.

Proel PA456 - podłączenie- 6 żył (3 białe)

0
  • #6 16 Paź 2014 20:17
    frykar
    Poziom 8  

Witam. Wiem, że potencjometr jest uszkodzony. Ale gdy był wcześniej, efekt był ten sam. Napisałem, że gdy zworka jest ustawiona pod nr mieszkania to nie mogę otworzyć drzwi. Dopiero drzwi się otwierają jak nie ma żadnej zworki. Czy wszystkie kable mają być podłączone? bo gdy tak jest (jak na zdjęciu) to jest efekt jak napisałem wcześniej, czyli jakby było odwrotnie - gdy podnoszę słuchawkę nie słyszę nic, natomiast gdy słuchawka jest "założona" to słychać wszystko z klatki. co więcej, gdy słuchawka jest założona to jak ktoś dzwoni to jest taki cichy sygnał, a jak podniosę słuchawkę to jest sygnał taki jaki powinien być czyli głośny (z potencjometrem był ten sam efekt).
    Stary domofon firmy Cyfral miał otwieranie drzwi przy słuchawce.
    Kaseta główna - wybór nr mieszkania za pomocą guzika.

1
  • #7 16 Paź 2014 22:25
    Ircys
    Specjalista Domofony

Wracamy do punktu wyjścia, czyli pierwszej podpowiedzi: "wrzucić zdjęcie kasety przy drzwiach wejściowych lub/i zdjęcie starego unifonu" , bo może się okazać, że kolejny raz masz niewłaściwy unifon. Bez tego nie będziemy Ci mogli pomóc, bo nikt tu z nas nie jest wróżką i nie potrafi na odległość przewidzieć jaki masz zamontowany system w bloku.
    ...ale strzelę sobie, że potrzebujesz analogowy unifon Cyfrala np. MAC :)

Pozdrawiam

0
  • #8 17 Paź 2014 17:20
    frykar
    Poziom 8  

Witam. Zamieszczam zdjęcia kasety i starego domofonu. Dodam, że w starym domofonie wszystkie kabelki były przylutowane z tyłu do płytki, na której był "-" i "+". Dzięki i pozdrawiam
    Proel PA456 - podłączenie- 6 żył (3 białe) Proel PA456 - podłączenie- 6 żył (3 białe)

0
  • #10 18 Paź 2014 01:00
    frykar
    Poziom 8  

Witam ponownie.
    Dzięki za zainteesowanie i pomoc. W takim razie już tylko ostatnie pytanie. Czy te domofony z linków poniżej będą pasować? Są to analogowe Cyfral, dla instalacji dwużyłowej, ale już chcę się upewnić na 100%.
    Link
    Link

0
  • Pomocny post
    #11 18 Paź 2014 14:52
    embros
    Poziom 23  

Tak
    pozdrawiam
    Piotrek

0
  • #12 23 Paź 2014 23:56
    frykar
    Poziom 8  

Witam,
    Jeszcze raz dzięki Panowie za pomoc. Wszystko działa jak powinno i nawet szybko się to zamontowało :) Znów zostałem "bohaterem domu" :). A tak poważnie to od tego mogłem zacząć (zdjęcie starego + kaseta główna). Ale jak to mówią: "mądry Polak po szkodzie". No nic, dzięki!

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo