Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siec lokalna...zapytanie

28 Kwi 2005 12:53 1080 6
  • Poziom 10  
    mam takie pytanie czy moj pomysl sie uda??? chcemy zrobic siec lokalna miedzy domkami skladajaca sie z 4 komp.ode mnie do kumpla pociagniemy kabel do switcha od switcha do jego kompa...od switcha do nastepnego kumpla i nastepnego...wszystko podłączone pod sieciówki ale bez zadnego servera tylko pod indywidualne kompy...ode mnie do 2 kumpla jest 100 metrow ale ode mnie do 3 jakies 220 czy bede mial z nim polaczenie czy switch wzmacnia sygnał...pomozcie albo napiszcie swoj pomysl na rozwiazanie tego
    :?:
  • Poziom 31  
    Owszem, switch jest urządzeniem aktywnym, więc tak jakby "wzmacnia" sygnał (powtarza go). Skrętka kat. 5 może mieć do 100 m w przypadku szybkości 100Mbit/s, ale dla 10Mbit/s było tego więcej (chyba coś koło kilometra) - tylko trzeba wyłączyć autonegocjację w ustawieniach kart sieciowych i podać na sztywno 10Mbit/s.
  • Poziom 10  
    dzieki
    sam Sung
  • Poziom 35  
    Norma dla kabla UTP (skrętka) przewiduje prawidłowe połączenie 100Mb na odległości 100m. Wcale to nie oznacza ze przy 110m juz nie bedzie działać. Ale klilometr !!! Nie słyszałem o takich kablach - no chyba ze światłowód. Gruby koncentryk to max 500m ale przy 10Mb
  • Poziom 18  
    @Sam sung
    Pokaz mi norme 10MBps = 1km kabla, bo takiej nie znam, a dzialac to i tak raczej nie bedzie ...

Z doswiadczenia... miałem 150m kabla UTP, mniej więcej po środku był "chamsko" łączony (skręcone kabelki). Działało normalnie, jakies 40MBps sie wyciągało. Tak więc norma normą, a praktyka swoją drogą :-)

Mozesz pociagnac teoretycznie przez 7 switchy, ale przez 10 pewnie tez by dzialalo :-).

Powodzenia!

--
    Pozdry,
    Marek.
  • Poziom 12  
    Bedzie dzialac tylko pamietaj zeby kupowac kable dobrej jakosci.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z twojego opisu staralem sie jakos wywnioskwoac jak to z tymi metrami jest. Wiadomo ze liczy sie dlugosc kabla od switcha do klienta i tylko to sie liczy i tu jest stosowana ta dlugosc niby 100 m , tam gdzie masz najdalej od switcha a zreszta w innych miejscach tez tak mozna , daj kabelek ftp troszke wiecej wydasz ale bedzie lepiej, oczywiscie przy takich dlugosciach bardzo wazna jest wlasciwa kolejnosc zacisniecia pinow, ale o tym to napewno znajdziesz info.

Pozdrawiam