Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projekt uniwersalnej płytki testowej dla AVR i nie tylko

wrra 11 Sep 2014 14:15 21972 43
Termopasty
    danthe
    Level 30  
    Witam.
    Co do cynowania, ja zwykle po wytrawieniu pokrywam całą płytkę topnikiem, następnie równomiernie staram się rozprowadzić cynę grotem. Cyny idzie naprawdę mała ilość, czasem wykorzystuję też zużytą plecionkę do rozlutowywania, rozgrzewam ją grotem i ciągnę po ścieżkach.

• Termopasty
    User removed account
    User removed account  
    SylwekK
    Level 31  
    Tylko, że te preparaty są nieco kłopotliwe. Powierzchnia musi być wypastowana, wypucowana, wyślizgana i w ogóle - żeby dobrze pokryło, a sama powłoka podobno z czasem ...utrudnia lutowanie. Jeśli się od razu polutuje i zapomni to jest ok.
  • Termopasty
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Owszem, ale trzeba właśnie wiedzieć jak ich używać.
    Co do pucowania - zupełnie tak samo przygotowuję płytkę po trawieniu pod lutowanie, czyli zmywamy toner + przemycie izopropanolem.
    Potem na odpowiedni czas wkładamy płytkę do preparatu i viola!
    Potem przez kilka dni można lutować, później rzeczywiście powłoka się utlenia na powierzchni (pasywacja - potem chroni miedź i warstwy wewnętrzne przed dalszym utlenianiem się).
    Ale to jest właśnie cynowanie chemiczne - sprawdźcie sobie zalecenia producentów PCB fabrycznych dot. montażu płytek z cynowaniem chemicznym kontra cynowanie HAL.
    pc majster
    Level 15  
    wrra wrote:
    Koledzy nie zauważył , iż posiadałem 5 w miarę poprawnie zaprojektowanych
    płytek . Jestem ciekaw kto ma większe hektary płytek pcb + stykowe + pajęczyna kabli . Kiedyś to przerabiałem i powiedziałem koniec . Co do cyny jest to jeden ze sposobów zabezpieczenia miedzi przed patyną ( sprzęt rtv nagminnie )
    mogłem zrobić fotki druku przed montażem i pewnie byłby zachwyt .
    Nie ganie nikogo za podejście mini a szczególnie jeżeli ktoś mało projektuje .
    Fakt po co komu takie pcb dla 1 - 3 projektów rocznie . Zrobiłem to typowo
    pod moje potrzeby i to proszę mieć na uwadze .
    Nie osądzajcie nikogo po ilości postów bo wbrew pozorom siedzę w temacie parę lat.

Może tak zinstalować mu wyświetlacz tft 1.8'' ?
    Dosyć tani, na allegro około 27-30 zł ceny się wachają i to z wbudowaneym czytnikiem SD :)

Dodano po 5 [minuty]:

danthe wrote:
    Witam.
    Co do cynowania, ja zwykle po wytrawieniu pokrywam całą płytkę topnikiem, następnie równomiernie staram się rozprowadzić cynę grotem. Cyny idzie naprawdę mała ilość, czasem wykorzystuję też zużytą plecionkę do rozlutowywania, rozgrzewam ją grotem i ciągnę po ścieżkach.

co do cynowania, nie potrzeba grubej warstwy cyny, wystarczy sam przewodnik, i tak ten mikrokontroler nie uniesie takich przeciążeń :D
    danthe
    Level 30  
    Pokrycie cyną przykładowej płytki zajęło mi max 3 minuty... I to tylko tą cyną co była już na grocie lutownicy. Ponieważ używam cyny z ołowiem, płytka może naprawdę długo leżeć i czekać na swoją kolej. Cynowanie chemiczne jest moim zdaniem mało praktyczne w warunkach amatorskich. Lepiej zamiast tego zainwestować w laminat z warstwą światłoczułą, a cynować ręcznie.
    darekRD
    Level 14  
    Rzadki przypadek przewagi treści nad formą ;). Oczywiście należy wziąć pod uwagę to, co zaznaczył autor - zrobił płytę pod swoje potrzeby, jednak upublicznił, więc mamy prawo oceniać subiektywnie wg własnych kryteriów. Tak więc treści tamchyba jednak za dużo, wydaje mi się, że łatwo tam o to, by jakiś niesforny kabelek gmyrnął gdzieś, gdzie nie powinien. Zgrabniej by chyba wyszło, gdyby płytka naprawdę bazowa była osadzona na jakiejś płycie, na której obok byłyby osadzane w miarę potrzeby moduły dodatkowe. Jak już zrobiłeś płytki pod różne procki, to można było wyprowadzić przez złączki coś więcej niż tylko zasilanie. Może rezonator doprowadzić albo reset, jakiś port wyprowadzić?
    Ogólnie ok, bardzo, bardzo uniwersalne. Obawiam się jednak, że wykorzystasz z tego może... 10%
    User removed account
    User removed account  
    powa
    Level 16  
    Swoje płytki "parę" lat temu zabezpieczałem malując je kalafonią rozpuszczoną w spirytusie. Malowanie było chwilę po wytrawieniu - później doskonale ułatwiało lutowanie. Drugie malowanie było po zakończeniu lutowania. Jak do tej pory wszystko trzyma się doskonale. Problemem jedynie było to, że roztwór kalafonii w spirytusie jest wyjątkowo klejący i brudzący i ogólnie wkurzający w obsłudze. Natomiast daje całkiem przyjemny zapach podczas lutowania :D
    User removed account
    User removed account  
    janchar
    Level 13  
    SylwekK wrote:

Dla porównania (tylko się nie śmiać ;) ) moja płytka:

Projekt uniwersalnej płytki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej płytki testowej dla AVR i nie tylko

Umieściłem tam tylko niezbędne elementy, potrzebne do wygodnego testowania softu w terenie z laptopem pod pachą (to ze względu na chroniczny brak czasu) - stąd minimalne wymiary i zwarta konstrukcja. Resztę potrzebnych komponentów montuję na stykówce w domciu.

Tyle tak na prawdę jest potrzebne. Reszta tego ogromnego projektu to sztuka dla sztuki.
    bvr
    Level 14  
    Quote:
    Tak najlepiej a potem przychodzi co do czego i ludzie wkładają do gotowego urządzenia starterkity (patrz 98% projektów z USA) bo nie mają BLADEGO POJĘCIA o hardware a co dopiero zrobić płytkę? Tak samemu? W domu? ale jak przecież to niemożliwe.

Na tym polega innowacja. Stworzyć coś nowego modyfikując istniejące rozwiązania a nie pastwić się nad czym co można kupić.

Uważam, że robienie płytek w domu też powoli przestaje mieć sens. Za kilka dolarów możesz zamówić porządnie zrobione PCB.
    SylwekK
    Level 31  
    bvr wrote:
    Na tym polega innowacja. Stworzyć coś nowego modyfikując istniejące rozwiązania a nie pastwić się nad czym co można kupić.

Jest jedno "ale". Istniejąca rozwiązania często są uniwersalne, a przez to przeładowane i właśnie często łatwiej jest stworzyć coś nowego od podstaw niż marnować czas na analizę i kombinację co zostawić w projekcie, a co wywalić. Osobiście każdy mój ster tworzę od podstaw wg moich kryteriów zgodnie z zaleceniami DS i dzięki temu zużywam minimum niezbędnych elementów zewnętrznych jakie są potrzebne do prawidłowej pracy urządzenia. Oczywiście są sytuacje gdzie wykorzystuję fragment schematu stworzonego przez kogoś jeśli spełnia on dobrze swoje zadanie, ale to sytuacje sporadyczne.

bvr wrote:
    Uważam, że robienie płytek w domu też powoli przestaje mieć sens. Za kilka dolarów możesz zamówić porządnie zrobione PCB.

A ja nie :) Prototyp docelowej płytki ZAWSZE robię w domu dzięki temu oszczędzam na ewentualnych poprawkach w docelowym projekcie i nie narażam się na koszty kolejnych niesprawdzonych serii. Może jestem ze starej szkoły, ale wg mnie KAŻDY elektronik bez wyjątku (który chce siebie nazywać elektronikiem) powinien potrafić zaprojektować i wykonać płytkę, bo często potrzeba coś jednostkowego "na wczoraj", a firmy przeważnie mają swoje terminy realizacji i czas oczekiwania...
    wrra
    Level 10  
    Ten się nie myli co nic nie robi , a jeszcze gorzej gdy nie przyznaje się do błędu.

Zamieszczam poprawkę do PCB optyki
    Droga na skróty nie zawsze jest dobra , dotyczy pcf 8574
    Próba przerobienia bibliotek zakończyła się fiaskiem ( chyba , że ktoś potrafi )
    Po przeanalizowaniu wszystkich możliwości włącznie z netem.
    Jednak musi być :
    Pcf_d4 = 0
    Pcf_d5 = 1
    Pcf_d6 = 2
    Pcf_d7 = 3
    Pcf_rs = 6
    Pcf_rw = 5 (usunięto)
    Pcf_e2 = 7 (usunięto)
    Pcf_e1 = 4
    przy tej konfiguracji nie ma problemu z odpaleniem LCD

W podstawce wyciąłem piny 10 i 12 reszta według załącznika , lub przerobić po swojemu w DIP TRACE
    Reszta projektu jest ok.