Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partner闚

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME
Europejski lider sprzeda篡 techniki i elektroniki.
Prosz, dodaj wyj徠ek elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko

wrra 08 Wrz 2014 20:06 19527 43
  • Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko

Witam, przedstawiam pa雟twu projekt p造tki testowej dla AVR i nie tylko.
    P造tka powsta豉 po przemy郵eniach spowodowanymi wcze郾iejszymi b喚dami, a mianowicie:
    1) Zakup p造tki testowej z allegro - zmarnowane 150z;
    2) Projektowanie nowej p造tki dla ka盥ego procka (w sumie 5) 鈔ednio po 60 z.
    Najgorsze w tym, i zawsze by這 czego brak.
    Projekt zosta tak zrealizowany, i ka盥y element czy modu mo瞠 pracowa niezale積ie.

Projekt sk豉da si z 3 p造tek PCB:
    1) Bazowej, w sk豉d kt鏎ej wchodzi:
    a) Modu Zasilacza - 5 V i 3,3 V
    b) Modu wej嗆 (wyj嗆) - rs 232, klawiatury, USB, rs 485 x 2, odbiorniki podczerwieni 36k i 38 k oraz nadajnika podczerwieni
    c) Modu DS. – 4 x ds. napi璚ia odniesienia 1,2 V 2,5 V i reg., fototranzystor
    d) Klawiatura - 4x4, 4 lub 8 oraz switch zwiernego do + lub –
    e) Modu konwertera napi耩 - z 5 na 3,3 i 3,3 na 5 oraz negatora
    f) Modu karty SD z konwerterem
    g) Modu I2C - 2x zegar, pami耩, ekspander, przetwornik A/C C/A
    h) Modu rozszerze - podstawki + piny, impulsator
    i) Modu procesorowy (niezale積y) dla atmega 8, 32 i pokrewnych oraz attiny 2313 i 13
    2) Optyki :
    a) LCD 4x20
    b) LCD graficznego COG ST7565R
    c) 8 x LED
    d) 2 x LED RGB
    e) 2 x linijki LED
    f) Matrycy LED 8x8
    g) Ekspander do sterowania LCD po I2C
    h) Wy鈍ietlacza zegarowego LED
    i) Piezo 2x (jedno z generatorem)
    3) Wykonawczej:
    a) Detektor „0”
    b) Triak x4
    c) Sterownika silnika krokowego
    d) Gniazda serw x4
    e) Przeka幡ik x3
    f) Tranzystory polowe x4
    g) Wzmacniacze operacyjne x2

Podstawowe podzespo造:

Max 232, SN 75176 – odpowiednik max485, tfm 5360, lm385 – 1,2 -2,5 - ADJ, 74ls07, 74ls04,
    pcf 8583, ds1307, 24C512,pcf8591, pcf8574, ULN2803, MOC3041, cny 17, BT136, BC557, BUZ 1,
    op07, op177

Warto軼i rezystor闚, kondensator闚 nie wymieniam, dobrane z not katalogowych i aplikacyjnych.
    Detektor „0„ zaczerpni皻y ze strony mirley.firlej.org
    Motywacj do wykonania projektu by豉 p造tka testowa z powy窺zej strony oraz pozbycie si chaosu na biurku.

Modu造 procesorowe same w sobie s mini p造tkami testowymi, co zapewnia szeroki zakres kombinacji wraz z niezale積o軼i podzespo堯w.
    Procesor z p造t g堯wn po陰czony jest tylko pinami zasilania.
    Kwarce r闚nie s oparte na zasadzie wymiennych modu堯w.
    Teraz rozbudowa polega na wykonaniu kolejnego modu逝 procesorowego dla AVR czy PIC.

Uwagi:
    B陰d w druku przy stabilizatorze 3,3V na PCB optyka (nad LCD cog).
    Brak schematu bloku klawiatury i modu逝 rozszerze (wykonane bezpo鈔ednio na PCB).
    LCD cog kondensatory zwyk貫, a nie elektrolity.
    Wiadomo, 瞠 nie ma projekt闚 doskona造ch, ka盥y ma swoj wizj ich realizacji.
    Pliki nale篡 otworzy z DIP TRACE, jest te polskie t逝maczenie.

Jedyn wad jest ma這 estetyczny opis PCB (wykonany r璚znie).
    Schematy zosta造 wykonane jako jednorazowe i dlatego nie przyk豉da貫m uwagi do ich estetyki.
    Drobne b喚dy na schematach skorygowane na pcb ( g堯wnie zasilania )
    Schematy i pcb tylko do u篡tku amatorskiego .

Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko

Fajne!
  • #2 08 Wrz 2014 21:10
    maliniak80
    Poziom 16  

Po co si robi na p造tkach takie du瞠 i ma貫 pola skoro i tak nie ma na nich 瘸dnego potencja逝, ni to masa wi璚 co to ma robi? Mo瞠 jaka dziwna moda na stosowanie wsz璠zie gdzie si tylko da opcji polygon.

• #4 08 Wrz 2014 22:00
    timo66
    Poziom 22  

maliniak80 napisa:
    Poco sie robi na plytkach takie duze i male pola skoro i tak nie ma na nich zadnego potenjalu, ni to masa wiec co to ma robic? Moze jakas dziwna moda na stosowanie wszedzie gdzie sie tylko da opcji polygon

Np. po to by nie nasyca 鈔odka trawi帷ego niepotrzebnie miedzi.

Fajny projekt.

• #5 08 Wrz 2014 22:26
    SylwekK
    Poziom 28  

Projekt robi wra瞠nie, zw豉szcza gdy por闚nam to z moj p造tk, kt鏎 nie tak dawno zdzia豉貫m. Masz tu w zasadzie PRAWIE wszystko co kiedykolwiek potrzeba b璠zie oprogramowa. Napisa貫m prawie, bo opr鏂z wieloobrotowych potencjometr闚 nie znalaz貫m tam ani jednego zwyk貫go, aby na szybko zrobi sobie jaki dzielnik do test闚 dla ADC. Akurat na to zwr鏂i貫m uwag, bo ja katuj taki PR na okr庵這 :) Budowa modu這wa bardzo trafna, natomiast jak ju wspomniano wy瞠j rozwi您anie z kwarcami to niestety wg mnie pora磬a. U siebie zrobi貫m gniazdo 瞠雟kie 3pin ze zworkami i jest to chyba najwygodniejsze rozwi您anie.
    Dla por闚nania (tylko si nie 鄉ia ;) ) moja p造tka:

Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko Projekt uniwersalnej p造tki testowej dla AVR i nie tylko

Umie軼i貫m tam tylko niezb璠ne elementy, potrzebne do wygodnego testowania softu w terenie z laptopem pod pach (to ze wzgl璠u na chroniczny brak czasu) - st康 minimalne wymiary i zwarta konstrukcja. Reszt potrzebnych komponent闚 montuj na styk闚ce w domciu.

• #6 08 Wrz 2014 22:31
    mkpl
    Poziom 37  

Izolacja przy triakach troch s豉ba ale reszta ok.
    Nie przeszkadzaj Ci wymiary tych PCB?

• #7 08 Wrz 2014 22:52
    wrra
    Poziom 9  

LA72 napisa:
    Projekt godny uwagi.
    Zamiast niepotrzebnych adapterk闚 z kwarcami mog貫 da piny 瞠雟kie na kwarc i kondensator z prze陰cznikami na kwarc lub bez niego, to tylko 3x2 pin.

w poprzednich pcb mia貫m na pinach i nie by這 to za genialne , nie zawsze dobrze 陰czy造 .

Dodano po 2 [minuty]:

mkpl napisa:
    Izolacja przy triakach troch s豉ba ale reszta ok.
    Nie przeszkadzaj Ci wymiary tych PCB?

leprze to ni 5 p造tek na stole , a tu mam wszystko zespolone

Dodano po 6 [minuty]:

bo opr鏂z wieloobrotowych potencjometr闚 nie znalaz貫m tam ani jednego zwyk貫go, aby na szybko zrobi sobie jaki dzielnik do test闚 dla ADC. :

Mam par z przylutowanymi przewodami i pinami ( r騜ne warto軼i ) , brak這 miejsca .

• #8 09 Wrz 2014 01:00
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Brak z陰czek ISP w standardzie 6 pin ATMEL lub 10 pin KANDA.
    Dalej opisy mog貫 ju (mimo starannego pisma) zrobi z komputera.
    Matryca LED bez rezystor闚 i tranzystor闚?
    Mog貫 u篡 element闚 SMD - zaoszcz璠zi豚y sobie sporo wiercenia i przy okazji zminiaturyzowa豚y p造t.

Moim zdaniem wad projektu s rozmiary p造tek - zadajmy sobie jedno pytanie - czy na prawd b璠ziesz u篡wa tego wszystkiego na raz? Nawet nie starczy na to wyprowadze sporego uC o zastosowaniu nie wspominaj帷 - np. 2 lcd w jednym projekcie - ile razy to si przyda?

M闚i to z do鈍iadczenia bo sam kiedy mia貫m podobne zap璠y i obecnie z p造tki nie korzystam (LCD graficzny, Atmega2560, pami璚i eeprom, flash, porty lpt, rs232, ps2, 16 wyj嗆 uln2803, diodki led, cuda itp.), bo jest niepor璚zna, kable d逝gie trzeba ci庵n望 by po陰czy co z obu stron p造tki itd.

IMHO dobrym rozwi您aniem s osobne p造tki z konkretnymi blokami funkcjonalnymi. Owszem, powiecie, 瞠 b璠 si rusza造 itp, ale mo積a by opracowa zmy郵ny system 陰czenia ich (kiedy chcieli鄉y to zrobi, ale czasu za ma這 i inne priorytety ju) i mamy zalet wielu funkcji pozbawion wady du瞠j p造tki ze wszystkim na raz.

Mimo to najwa積iejsze, 瞠 czego si nauczy貫 i aby to Tobie by這 wygodnie z tego korzysta podczas nauki.

• #9 09 Wrz 2014 07:33
    wrra
    Poziom 9  

piotrva napisa:
    Brak z陰czek ISP w standardzie 6 pin ATMEL lub 10 pin KANDA.
    Dalej opisy mog貫 ju (mimo starannego pisma) zrobi z komputera.
    Matryca LED bez rezystor闚 i tranzystor闚?

.

Z陰cza ISP s przy ka盥ym procesorze .
    Rezystory 8 x 330 wida wyra幡ie , a tranzystory wsp鏊ne dla led zegarowego i matrycy 8x bc 557 .

Dodano po 7 [minuty]:

piotrva napisa:

- zadajmy sobie jedno pytanie - czy na prawd b璠ziesz u篡wa tego wszystkiego na raz?

.

Zapewne nie i nie jest to mo磧iwe , ale dla ro積ych projekt闚 mam pokrycie w 80% .

• #10 09 Wrz 2014 08:05
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Za du瞠 te p造tki na m鎩 gust. Jak koledzy pisali: lepiej podzieli na mniejsze kawa趾i. Dalej, dlaczego nikt nie zast徙i wymiennych rezonator闚 jakim uk豉dem zegarowym sterowanym po I2C lub p皻l PLL? Umie軼i taki uk豉d na p造tce bazowej, kt鏎a mia豉by te zasilanie i wyprowadzone wszystkie z陰cza k徠owe na kraw璠ziach. Do p造tki wpina這by si adapter z dowolnym mikrokontrolerem i z陰czem programowania, a do kraw璠zi przy陰cza這by si modu造 realizuj帷e r騜ne funkcje. Takie rozwi您anie by這by na pewno wygodniejsze...

Zreszt generalnie 鈔ednio widz mi si takie p造tki prototypowe. Lepiej jest mie tylko gar嗆 modu堯w i p造tk stykow. Bardziej elastyczne rozwi您anie moim skromnym zdaniem...

• #11 09 Wrz 2014 09:27
    OldSkull
    Poziom 27  

P造tka wielka.
    Sam kiedy tez tak my郵a貫m a w ko鎍u przy okazji projektu, kt鏎y chcia貫m aby by dzielony wymy郵i貫m sobie do嗆 uniwersalne z陰cze (i tanie). By這 to z陰cze IDC 10pin, z SPI (4 linie), GND, 5V, 12V i jeszcze 3 masy - ale zamiast nich my郵a貫m ew. o I2C albo UART. A mo瞠 nawet nie by這 tych 5V :) bo p造tki mia造 w豉sne stabilizatory - ju nie pami皻am. I takie rozwi您anie bardzo polecam. Mo積a ca這嗆 陰czy tasiemkami i to na do嗆 du瞠 odleg這軼i (jak jest du穎 sygna堯w GND i zasilanie 12V to ograniczaj nas przede wszystkim zak堯cenia).

• #12 09 Wrz 2014 14:17
    Klima
    Poziom 30  

P造tki robi wra瞠nie, ale jak dla mnie - du瘸 przesada. Przychylam si do opinii przedpi軼y, 瞠 p造tka stykowa + ma貫 modu造 jest lepsza, bo ta雟za i bardziej elastyczna.

• #13 09 Wrz 2014 17:32
    R-MIK
    Poziom 38  

timo66 napisa:
    maliniak80 napisa:
    Poco sie robi na plytkach takie duze i male pola skoro i tak nie ma na nich zadnego potenjalu, (...)

Np. po to by nie nasyca 鈔odka trawi帷ego niepotrzebnie miedzi.

Na wi璚ej ni jednej warstwie bym uwa瘸 aby pola nieby造 pod陰czone do masy. Mog wprowadzi wiele problem闚.

• #14 09 Wrz 2014 17:47
    Freddy
    Poziom 43  

R-MIK napisa:
    Na wi璚ej ni jednej warstwie bym uwa瘸 aby pola nieby造 pod陰czone do masy. Mog wprowadzi wiele problem闚.
    Gdzie tu masz p造tk wielowarstwow ?

• #15 09 Wrz 2014 18:57
    Szopler
    Poziom 21  

Kolega si narobi, wyda kup kasy na cz窷ci i nauczy si przy tym czego - fajnie.
    Ja bym wola kupi ZL3AVR lub ATB1.03 i uczy si programowania zamiast traci czas na projektowanie od podstaw hektar闚 PCB.

• #16 09 Wrz 2014 20:32
    KJ
    Poziom 31  

Cytat:
    Ja bym wola kupi ZL3AVR lub ATB1.03 i uczy si programowania zamiast traci czas na projektowanie od podstaw hektar闚 PCB.
    Tak najlepiej a potem przychodzi co do czego i ludzie wk豉daj do gotowego urz康zenia starterkity (patrz 98% projekt闚 z USA) bo nie maj BLADEGO POJ犴IA o hardware a co dopiero zrobi p造tk? Tak samemu? W domu? ale jak przecie to niemo磧iwe. Sam kiedy zaprojektowa貫m jeszcze bardziej rozbudowany zestaw startowy kt鏎y z za這瞠nia mia umo磧iwi budow prototyp闚 z dwoma i wi璚ej uC ale niestety nie doczeka si realizacji. Zestaw fajny z du篡mi mo磧iwo軼iami tylko ta cyna :/ wygl康a bardzo 幢e. proponuje si zaopatrzy w stop lichtenberga dost瘼ny na znanym portalu aukcyjnym ;) Je郵i za chodzi o wszelkiego rodzaju powierzchnie to w warunkach amatorskich z nielicznymi wyj徠kami albo do masy albo nie stosujemy. Takie jest moje zdanie.

• #17 09 Wrz 2014 22:22
    R-MIK
    Poziom 38  

Szopler napisa:
    Kolega si narobi, wyda kup kasy na cz窷ci i nauczy si przy tym czego - fajnie.

Te mam takie zdanie jak kolego KJ. Mikrokontroler to nie PC, kt鏎y cz瘰to te wymaga dobudowy sprz皻u. Czasy si zmieni造. Trzaba zna si na programowaniu i na sprz璚ie. Wyobra瘸cie sobie Windows steruj帷y promom kosmicznym? Ja nie.

• #18 09 Wrz 2014 22:33
    Szopler
    Poziom 21  

Nauczy si mo積a projektuj帷 wiele mniejszych, ale za to specjalizowanych urz康ze dopracowuj帷 w nich ka盥y szczeg馧 - nie trzeba robi od razu p造ty zajmuj帷ej p馧 biurka.

• #19 10 Wrz 2014 00:01
    wrra
    Poziom 9  

Koledzy nie zauwa篡 , i posiada貫m 5 w miar poprawnie zaprojektowanych
    p造tek . Jestem ciekaw kto ma wi瘯sze hektary p造tek pcb + stykowe + paj璚zyna kabli . Kiedy to przerabia貫m i powiedzia貫m koniec . Co do cyny jest to jeden ze sposob闚 zabezpieczenia miedzi przed patyn ( sprz皻 rtv nagminnie )
    mog貫m zrobi fotki druku przed monta瞠m i pewnie by豚y zachwyt .
    Nie ganie nikogo za podej軼ie mini a szczeg鏊nie je瞠li kto ma這 projektuje .
    Fakt po co komu takie pcb dla 1 - 3 projekt闚 rocznie . Zrobi貫m to typowo
    pod moje potrzeby i to prosz mie na uwadze .
    Nie os康zajcie nikogo po ilo軼i post闚 bo wbrew pozorom siedz w temacie par lat.

• #20 10 Wrz 2014 00:27
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

A ja jestem pod wra瞠niem ch璚i tworzenia takich p造tek i doceniam to tym bardziej, 瞠 "nie pami皻a w馧, jak ciel璚iem by" - ja pami皻am i gratuluj :)
    Z ch璚i rzuci豚ym okiem na schematy, ale DIP TRACE nie b璠 instalowa. Je瞠li mo瞠sz je za陰czy w formie graficznej, to by這by fajnie.

• #22 10 Wrz 2014 07:58
    OldSkull
    Poziom 27  

KJ napisa:
    Tak najlepiej a potem przychodzi co do czego i ludzie wk豉daj do gotowego urz康zenia starterkity (patrz 98% projekt闚 z USA) bo nie maj BLADEGO POJ犴IA o hardware a co dopiero zrobi p造tk? Tak samemu? W domu? ale jak przecie to niemo磧iwe.

Z jednej strony racja - ale z drugiej strony znacznie wi璚ej inzynier potrzeba do pisania oprogramowania ni do projektowania sprz皻u. Aczkolwiek podstawy o sprz璚ie wiedzie trzeba aby umie dobrze go programowa.

• #25 10 Wrz 2014 16:34
    R-MIK
    Poziom 38  

dondu napisa:
    wrra napisa:
    Prosz

Niestety zbyt ma豉 rozdzielczo嗆:

Zr鏏 wydruk do PDF a nie zrzut ekranowy.

• #26 10 Wrz 2014 17:02
    wrra
    Poziom 9  

R-MIK napisa:
    dondu napisa:
    wrra napisa:
    Prosz

Niestety zbyt ma豉 rozdzielczo嗆:

Zr鏏 wydruk do PDF a nie zrzut ekranowy.

Zamiast w JEPG zrobi w bitmap .
    Faktycznie jest lepiej .

• #28 10 Wrz 2014 20:11
    Alana
    Poziom 37  

Podoba mi sie pomysl plytek z modulami wykonawczymi i we/wy - takie cos i mi sie moze przydac. Natomiast co do modulu procesora to dla mnie osobiscie o wiele wygodniejsza jest stykowka i ewentualnie kwarc z 2 kondensatorami na 3 goldpinach.
    Szacun za opisy!

• #29 10 Wrz 2014 20:59
    gdkj
    Poziom 26  

Du穎 pracy, potem mo積a si na tym bawi. A na ko鎍u i tak czego nie ma i trzeba albo p造tki stykowej albo na paj彗a. W programowaniu kontroler闚 jestem jeszcze cieniutki ale ju naby貫m nawyk 瞠 jak co mi potrzebne to projektuj urz康zenie, robi gotowe a na ko鎍u dopiero program. Poniewa s to proste rzeczy wychodzi 瞠 tak jest najszybciej. Nie mniej ten zestaw na d逝gie wieczory jakie nadchodz do zabawy jak znalaz.
    Pozdrawiam.

• #30 10 Wrz 2014 21:40
    SylwekK
    Poziom 28  

gdkj napisa:
    ...jak co mi potrzebne to projektuj urz康zenie, robi gotowe a na ko鎍u dopiero program.

Metod mam zbli穎n, tyle, 瞠 wst瘼ny uk豉d testowy jednak na styk闚ce musi powsta dla pewno軼i, 瞠 nie brakuje mi jakiego tranzystorka w obwodzie albo diody :), a moja p造ta z uC, kt鏎 wy瞠j pokazywa貫m jest mi璠zy innymi taka ma豉, bo wykorzystuj naprawd najr騜niejsze elementy i to zazwyczaj jednorazowo. Nawet nie by這 by sensu modu逝 robi. LCD par diodek i przyciski do tego pewne z陰cze programowania i zasilania to niezb璠ny niezb璠nik do debugowania :)

Wydaje mi si , 瞠 zestaw taki jaki zmajstrowa autor najlepiej pasowa by komu kto rozpoczyna nauk i nie jest jeszcze ukierunkowany na konkretne projekty, ma wtedy wielkie pole do popisu aby testowa wszystko do woli i uczy si oprogramowywa te elementy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produkt闚 TME