Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem PWM zależnie od natężenia na wejściu

08 Wrz 2014 20:46 1917 20
  • Poziom 28  
    Witam wszystkich
    Mam do zrobienia sterownik silnika pompy. Sterownik ma sterować prędkością obrotów pompy zależnie od natężenia prądu AC zasilającego silnika 2. Zakres natężenia będzie do około 20A 3 fazy. Im większe natężenie zasilające silnik 2, tym pompa się szybciej obraca. Regulować się ręcznie będzie zależność obrotów od natężenia. Silnik pompy może być szczotkowy AC, czyli praktycznie działać będzie jak silnik DC.
    Tak sobie wyobrażam urządzenie:
    1. przekładnik prądowy i obciążenie
    2. wzmacniacz operacyjny, regulacja napięcia i filtracja
    3. Mikrokontroler Atmega8 (takie akurat mam) który zależnie od napięcia na wejściu moduluje wyjście PWM.

Myślałem też o układzie U2008, ale nie mogę go u siebie dostać. A niestety na pisaniu programów się nie znam...

1. Czy ktoś z forumowiczów robił podobne sterowniki?
    2. Czy koncepcja wyprostowania napięcia sieciowego i modulowania PWM jest dobrym wyjściem?
    3. Czy ktoś mógłby mi pomóc w kodzie do Atmegi?
    4. Jak podłącza się przekładniki prądowe?

Pozdrawiam
    S.R.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 43  
    Cytat:
    2. Czy koncepcja wyprostowania napięcia sieciowego i modulowania PWM jest dobrym wyjściem?
    sterowanie fazowe jest klasycznym rozwiązaniem tego problemu.

Cytat:

4. Jak podłącza się przekładniki prądowe?
    Jak każdy transformator tylko że to jest transformator prądowy, nie może pracować bez obciążenia, ani z za dużą rezystancja obciążenia.

Na wyjściu podłączasz rezystor króry da ci odpowiednie napiecie (z prawa Ohma uwzględniając przekładnię).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 32  
    A co z obciążeniem silnika pompy ?Zależność prędkości silnika pompy od prądu drugiego silnika to jedno,a wpływ obciążenia silnika pompy na jego prędkość to drugie.Jak ma działać ten zestaw silników ?
  • Poziom 28  
    Ma to służyć do dodawania dodatkowej ilości wody do mieszanki gliny z wodą. Pompa ma działać przy stałym ciśnieniu wody wejściowej. Wpływ obciążenia pompy i zależność napięcie/prędkość zapewne spowoduje niedokładność układu, ale myślę, że uda się ustawić odpowiedni punkt, żeby w przypadku przeciążenia mieszadła (silnik 2) dodawało mniej więcej odpowiednią ilość wody, a przy spadku natężenie zmniejszyło dopływ.
  • Poziom 25  
    Witam.

Mam proste rozwiązanie:
    Przekaźnik priorytetowy nastawiony na powiedzmy 2A. Po przekroczeniu prądu otwiera zawór wody określony czasówką. i zamyka, druga czasówka odlicza czas na wymieszanie .... i cykl się zamyka.

Pozdrawiam.
    '
  • Poziom 28  
    Jest to jakieś rozwiązanie, ale o wiele trudniejsze do skalibrowania. System działa w trybie ciągłym, a nie w zbiorniku. Glina stale się przesuwa, dlatego rozwiązanie ze sterowaniem ciągłym przepływem jest lepsze.
  • Poziom 32  
    Należy wykonać regulowany stabilizator obrotów sterowany z przekładnika
  • Poziom 25  
    Witam.

Więc kolejna propozycja:)

Bocznik pomiarowy... przykładowo ACS758, ACS .... z wyjściem 0-5V. Pomiar tego co jest (adc) i porównanie z jakąś tam tabelką i dalej sterowanie przez układ np. TLP250 silnikiem przez odpowiedni tranzystor.
    Oczywiście silnik szczotkowy lub odpowiedni układ do innego.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Bocznik pomiarowy, to super rozwiązanie, wielkie dzięki za symbol. Ciekawe, czy go uda się zdobyć. Ale sterowanie silnika musi być przez PWM. Oczywiście silnik szczotkowy. Czy może ktoś mógłby udostępnić wsad do Atmegi z zamianą sygnału na wejściu analogowym na PWM na wyjściu? Odwdzięczę się punktami, lub jakąś niewielką kwotą. Wtedy izolację galwaniczną dałbym na sygnale PWM na wyjściu.

Pozdrawiam
    S.R.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 28  
    Witam
    Dlatego, że nie znam się na sterowaniu silników AC... Muszę się trochę dokształcić i odpiszę. Choć taki silnik szczotkowy można zasilać napięciem stałym, więc taka metoda wydawała mi się prosta.[/tr]
  • Poziom 25  
    WojcikW napisał:
    Raczej silników prądu przemiennego nie można zasilać prądem stałym. Będzie łuk na komutatorze i długo nie popracuje. Są silniki uniwersalne, ale raczej małej mocy. Są też silniki prądu stałego. :D

Nie wydaje mi się a wiertarka ... silnik dc?

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Na pompie którą mam jest napisane AC/DC. Jest to silnik komutatorowy 50W, ale docelowo będzie komutatorowy 250W, więc nie będzie problemu.
  • Poziom 37  
    WojcikW napisał:
    Raczej silników prądu przemiennego nie można zasilać prądem stałym. Będzie łuk na komutatorze i długo nie popracuje. Są silniki uniwersalne, ale raczej małej mocy. Są też silniki prądu stałego. :D

Dla wielu tych silników to bez większego znaczenia. Zauważ, że one nie działają synchronicznie z częstotliwością sieci, zauważ, że i tak iskrzą na komutatorze. Z tego co pamiętam jeszcze z uczelni (maszyny elektryczne) w przypadku zasilania napięciem stałym starego silnika z odkurzacza (ta sama konstrukcja co w wiertarce i bardzo prawdopodobne jak w tej pompie) cała różnica rozbijała się o napięcie zasilania. Teraz z pamięci piszę, ale podobne osiągi co na 230VAC osiągał na ok. 90VDC; na AC był sterowany fazowo, na DC przez PWM. Inna sprawa gdy uzwojenie stojana jest właśnie stricte pod AC zaprojektowane wtedy zasilanie DC może być ... niepraktyczne bez przeróbek.
  • Poziom 37  
    Cytat:
    Tronics, to forum techniczne a nie plotkarskie

W takim wypadku skąd ten komentarz
    Cytat:
    Raczej silników prądu przemiennego nie można zasilać prądem stałym. Będzie łuk na komutatorze i długo nie popracuje.

Dalej
    Cytat:
    Są silniki komutatorowe: prądu przemiennego, prądu stałego i uniwersalne.

Owszem są, ale skąd wywodzą się silniki komutatorowe 1 fazowe prądu przemiennego? Czym się różnią konstrukcyjnie od tych zasilanych napięciem stałym? Wszystko jest w książkach (maszyny elektryczne) i o ile popieram to co kolega napisał dla maszyn specyficznych praktycznie nigdzie już nie spotykanych to w przypadku najczęściej spotykanych nadal urządzeń praca DC jest jak najbardziej możliwa i nie skutkuje wypalaniem komutatora. I to nie plotki, a fakty.
  • Poziom 25  
    WojcikW napisał:
    Już z samej definicji silnika uniwersalnego: "Silnik uniwersalny to komutatorowy silnik szeregowy, który może być zasilany zarówno napięciem stałym, jak i przemiennym" wynika, że pozostałe silniki komutatorowe nie mają tej właściwości. Autor tematu w pierwszym poście pisał o silniku komutatorowym prądu przemiennego, więc pisał o silniku, który nie jest przystosowany do zasilenia prądem stałym. Nie jest prawdą, że każdy silnik komutatorowy można zasilać zarówno prądem stałym jak i przemiennym.

Ja kiedyś zrobiłem tak z silnikiem ac:
    Stojan miał podane zmienne koło 100'V a wynik stale sterowane pwm działał płynnie. Wadą było wydzielanie ciepło.

Rozwiązanie kolejne bocznik jaki podałem i sterowanie bezpośrednio falownikiem. Wspinając w wejście falownikiem można ustawić w nim zakres napięcia jak i wzmocnienie. Są oczywiście wady jak zawsze...

Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Witam
    Dyskusja zeszła na temat silników, ciekawa, owszem, ale mój silnik na pewno będzie działał zasilany napięciem stałym.

Jak zrealizować sterowanie takie jak U2008 za pomocą mikrokontrolera? Prawdopodobnie będę posądzony o lenistwo, ale naprawdę przeszukałem elektrodę i internet, żeby coś znaleźć, ale nic gotowego nie znalazłem, a samemu nie umiem programu napisać... byłbym wdzięczny za dokładniejsze wskazówki.

Pozdrawiam
    S.