Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konwerter poziomów 2.8V <> 5V GPS <> uC

darrrrek 08 Wrz 2014 22:19 1644 9
  • #1 08 Wrz 2014 22:19
    darrrrek
    Poziom 22  

Witajcie,

Mam pytanie czy poniższy konwerter poziomów będzie działał dla napięcia 2.8 <-> 5V ?? czy należy zmieniać rezystory lub diodę na inne ? oraz pytanie czy to dobre rozwiązanie ?

Konwerter poziomów 2.8V <> 5V GPS <> uC

Będę wdzięczny za pomoc, chcę podpiąć moduł GPS do uC zasilanego z 5V. Na module mam 4 wyjscia: GND, VCC (2.8V), RX (2.8V), TX (2.8V)

0 9
  • #2 09 Wrz 2014 01:41
    nsvinc
    Poziom 35  

Kto jest w koncu masterem i generuje zegar?...

0
  • #3 09 Wrz 2014 07:30
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Wrz 2014 08:12
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 09 Wrz 2014 08:28
    BlueDraco
    Specjalista - Mikrokontrolery

Dodatkowo nie wiemy nic o mikrokontrolerze. W datasheet znajdziesz jego parametr VIHmin. VIHmin uC musi być mniejsze od VOHmin modułu GPS, na co masz raczej nikłe szanse.

0
  • #8 09 Wrz 2014 10:36
    atom1477
    Poziom 43  

No w Twoim przypadku pewnie tak (skoro nie chcesz podać informacji żebyśmy Ci pomogli tylko wolisz kupować konwerter).

0
  • #9 09 Wrz 2014 11:17
    nsvinc
    Poziom 35  

Ja wiem, kto na pewno pomoże: wróżbita Maciej. Z nieoficjalnych pogłosek wynika, ze specjalizuje się on w rozwiązywaniu tajemniczych problemów z układami elektronicznymi ;) ;) ;)

0
  • #10 09 Wrz 2014 11:29
    atom1477
    Poziom 43  

U niego może być za drogo :D
    Konwersja w dół poszła by prosto. Wystarczy dzielnik napięcia jeżeli prędkość nie jest za duża. Powiedzmy 3k3 i 2,7k.
    Albo dokonać konwersji za pomocą diody i rezystora (było by to bezpieczniejsze). Rezystor podciągał by wejście RXD modułu GPS do napięcia 2,8V. A dioda (pasuje żeby była dioda Shottky'ego) szła by od tego pinu do pinu uC. Wtedy masz pewność że procek nie upali modułu podając na jego wejście jakieś napięcie jak nie ma on napięcia zasilania.
    Wersja z diodą jest też lepsza w działaniu bo zadziała z raczej każdym prockiem. A my na razie nic nie wiemy o procku.
    Bo wystarczy aby procek dostarczał stanu niskiego. Czyli zadziała ze starymi prockami '51 (które stan wysoki osiągają jedynie za pomocą Pull-upów).
    Wersja z dzielnikiem wymaga już wyjść typu Push-Pull.
    Ale żeby wymyślić coś do konwersji w drugą stronę to niestety musowo już poznać parametry modułu i procka.
    I tu faktycznie wróżbita Maciej może pomóc. Tyle że to my musieli byśmy go wynajmować, bo to w końcu my nic nie wiemy o Twoim układzie. A to, przynajmniej jak dla mnie, odpada. Bo raczej dopłacać do tego interesu nie będziemy. Tak więc koniec tematu raczej.

PS. I jeszcze słówko o tym konwerterze co znalazłeś.
    Wersja konwertera "w dół" z rezystorem i diodą Shottky'ego dostarcza stanu niskiego o poziomie około 0,4V. Z diodą zwykłą było by to 0,8V i GPS niekoniecznie musiał by to uznać za stan niski. 0,3* 2,8V = 0,84V, ale oczywiście nie wiemy czy ten GPS ma tak zdefiniowany stan niski więc tylko strzelam (chcę po prostu zwrócić Twoją uwagę na to że te dane są ważne, i że trzeba je po prostu sprawdzić).
    A ten konwerter z tranzystorami to jest konwerter dwukierunkowy na tranzystorach MOSFET. I stan niski jest uzyskiwany również przez diodę (pasożytniczą w tranzystorze). I tu niespodzianka, ta dioda jest zwykła a nie Shottky'ego.
    Więc ten konwerter, mimo że to gotowiec, też niekoniecznie musi zadziałać.

0