Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm do garażu + sterowanie bramą.

premiero 11 Feb 2016 17:18 9006 35
Optex
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

Jeszcze pomyślałem sobie o jednym udogodnieniu które możesz wprowadzić. Pod wyjście FT Micry (ustawione jako wskaźnik czuwania) podłączyć przekaźnik i za pomocą jego styków blokować możliwość otwarcia bramy w czuwaniu.
    Czyli dopóki będzie czuwanie włączone, nie otworzysz bramy.

Pozdrawiam.
  • Optex
    premiero
    Level 11  
    Ok, Micra wisi, korytka pod kable położone (chińskie wiertło sds plus poddało się po wywierceniu 15 dziur w żelbecie), jedna czujka MPD-300 zainstalowana. Teraz czas na instalację części przewodowej. Zrobiłem sobie schemacik, jakby ktoś mógł rzucić okiem, czy to ma ręce i nogi.

Alarm do garażu + sterowanie bramą.Schema..png Download (84.88 kB)

Rozumiem, że o ile nie wykorzystam wejść Z3 (na przykład na AM) i Z4, w celu łatwiejszej diagnozy ewentualnych uszkodzeń, mogę sobie rozdzielić sabotaże i na przykład na wejściu TMP MICRY zostawić oba tampery obudowy, na Z3 podpiąć tampery obu sygnalizatorów, a na Z4 tampery czujki i kontaktronu i ustawić wejścia jako 24H?
  • Optex
    premiero
    Level 11  
    Temat uważam za wyczerpany. Instalacja wykonana. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Pozostaje mi tylko rozwiązanie problemu z brakiem zasięgu czujki MPD-300 (zmiana lokalizacji) ale to już temat na inny wątek.
    premiero
    Level 11  
    W schemacie dwa posty wyżej jest prawdopodobnie błąd, a przynajmniej tak mi wyszło podczas instalacji - nie da się podłączyć bezpośrednio na jednym wyjściu SOW-300 i SPW-150, a przynajmniej ja nie umiem bez dodatkowego przekaźnika :) Z tego co widzę jeden sygnalizator działa jako NO, a drugi NC, więc przy powyższym schemacie sygnalizator optyczny świeci się gdy nie ma alarmu, a gaśnie gdy alarm się pojawia.

Problem z zasięgiem czujki rozwiązałem poprzez wyciągnięcie anteny na zewnątrz, za pomocą kabla RG-58. Do oryginalnej anteny przylutowałem przewód, na końcu kabla dolutowałem "antenkę" w postaci drutu w izolacji 2,5 [mm²] na 1/4 [λ]. Pomimo iż kabel miał 10 metrów, i obawiałem się że będą duże straty, zasięg z 0 wzrósł do przedziału 14-16, czyli maksymalnego.

Kolejna sprawa - udało mi się rozwiązać problem z automatycznym domykaniem i otwieraniem bramy przy uzbrajaniu / rozbrajaniu alarmu. Może komuś się przyda ten opis, bo chwilę mi zajęło wymyślenie tego. Zwłaszcza że panowie z Satela powiedzieli mi że nie da się tego zrobić na Micrze.
    Wyjście FT ustawiłem jako wskazujące czuwanie. Połączyłem je z dwoma wejściami (Z3 i Z4), z czego jedno wejście ustawiłem jako NO, a drugie jako NC. Wyjście NO2 podłączone wg schematu dwa posty wyżej, ustawione jako sterowalne. Reakcja na naruszenie obu wejść Z3 i Z4 ustawiona na "Załącz wyjście 2 na czas".

No i tutaj napotkałem na pewien problem. Ponieważ chciałem mieć możliwość zatrzymywania bramy podczas otwierania / zamykania pierwotnie ustawiłem czas załączenia wyjścia NO2 na 2s. Jednak to w połączeniu z opcją "czas na wyjście" ustawioną na 15 sekund (tyle akurat zamyka się brama) dała taki efekt, że owszem brama zamykała się przy uzbrajaniu i otwierała przy rozbrajaniu, ale przy uzbrojeniu, po przejściu ze stanu "oczekiwanie na wyjście" do stanu "czuwa" od razu się otwierała. Aby obejść problem musiałem ustawić czas załączenia przekaźnika na NO2 na 16 sekund (1 sekunda więcej niż czas na wyjście), ale przez to straciłem możliwość zatrzymywania bramy podczas otwierania/zamykania pilotem od micry.

Jeśli ktoś ma jakiś pomysł, jak to rozwiązać, będę wdzięczny za sugestie.
    bhtom
    Level 38  
    Witam,

premiero wrote:
    Problem z zasięgiem czujki rozwiązałem poprzez wyciągnięcie anteny na zewnątrz, za pomocą kabla RG-58. Do oryginalnej anteny przylutowałem przewód, na końcu kabla dolutowałem "antenkę" w postaci drutu w izolacji 2,5 [mm²] na 1/4 [λ]. Pomimo iż kabel miał 10 metrów, i obawiałem się że będą duże straty, zasięg z 0 wzrósł do przedziału 14-16, czyli maksymalnego.

Możesz dokładniej opisać swój "patent"? Gorącą żyłę RG-58 przylutowałeś do antenki na płytce czujnika, tak? A co z ekranem? Jaką długość przewodu zastosowałeś jako nowa antena na końcu RG-58? Około 16,5 cm, tak?

Pozdrawiam.
    premiero
    Level 11  
    Wszystko tak jak napisałeś, oprócz tego, że przylutowałem gorącą żyłę RG58 bezpośrednio do oryginalnej antenki centralki, nie czujnika (czyli do tego białego kabelka, nic go nie skracałem, zostawiłem oryginalną długość - nie chciałem tego robić bezpośrednio do płytki), więc ekran od RG-58 sobie "wisi". Początkowo chciałem zrobić dipol i wlutować się ekranem do masy centralki, ale nie wyciągnąłem od Satelowców żadnej pomocy oprócz informacji o utracie gwarancji i że oni nie testowali takich rozwiązań (jedynie potwierdzili że odbiornik jest 50Ω, więc teoretycznie nie trzeba było się bawić w dopasowanie). Ponieważ zasięg jest więcej niż dobry, nie kombinowałem nic z przeciwwagą ani innymi krotnościami fali.