Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Alarm do garażu + sterowanie bramą.

premiero 09 Sep 2014 09:15 8943 35
Optex
 • #1
  premiero
  Level 11  
  Witam.

  Chciałbym uzyskać poradę, jaki zestaw alarmowy należy zakupić, aby spełniał poniższe funkcjonalne wymagania.

  Alarm ma chroni zawartość garażu znajdującego się w podziemny garażowisku, pod blokiem, przed nieautoryzowaną próbą wejścia poprzez 2 czujki PIR, kontaktrony zainstalowane w bramie (jeden na wózku, drugi gdzieś na drzwiach), i do tego syrena akustyczna. Dodatkowo ma być sprzężony z mechanizmem otwierania/zamykania bramy w taki sposób, że zazbrojenie ma domykać bramę, a rozbrojenie otwierać. Musi też istnieć możliwość zamknięcia / otwarcia garażu bez zazbrajania / rozbrajania alarmu (ale to rozumiem da się załatwić przy użyciu pilota od silnika bramy (FAAC d600), choć fajnie by było mieć wszystko na jednym pilocie)

  Nie jestem całkowicie zielony, ale też nigdy nie instalowałem alarmu, więc niktóre rzeczy mogły mi umknąć. Jeżeli dobrze rozumuję, potrzebuję takiej centralki która ma:
  - 5 wejść, z czego przynajmniej jedno programowalne (2xPIR + 2xkontaktron + 1x sterownik radiowy)
  - 3 Wyjścia, z czego co najmniej 2 programowalne (1 na syrenę akustyczną, 2 na bramę)

  Myślałem o połączeniu Satel CA-5 + dwukanałowy sterownik radiowy RXH-2K. Czy na takim zestawie uda mi się zbudować rozwiązanie o założonej funkcjonalności?

  No i czy z poziomu oprogramowania tej centrali da się zrobić dodatkową logikę że na przykład: jeśli impuls na wejście 4 i kontaktron 1 i 2 rozwarty, zamknij bramę?

  PS. Alarm nie jest "kaprysem". Zostałem okradziony, złodzieje nie wyważyli drzwi, po prostu otworzyli sobie kluczem (żeby nie było, wkładka w zamku klasy C6).

  Jeśli macie jakieś lepsze sugestie co do sprzętu, bądź to w ogóle nie ma szansy działać, proszę o wskazówki, co poprawić.
 • Optex
 • #3
  premiero
  Level 11  
  Dzięki za odpowiedź.
  Napisałem do Satela i zaproponowali mi Integrę 24 + INT-RX-S, ale jak czytam co może Micra to wygląda to całkiem fajnie. Tylko po co miałbym do Micry dokupować sterownik radiowy, skoro jak wyczytałem w specyfikacji zawiera "wbudowany odbiornik pilotów 433 MHz do załączania/wyłączania czuwania i sterowania pracą modułu, z możliwością zaprogramowania 8 pilotów"?

  Jeśli chodzi o 2 czujki - garaż ma kształt litery L i łączy się cienką ścianą działową z komórką lokatorską sąsiada. No i chyba będę musiał dać PIR+MW, bo wszystkie garaże w górnej części (nad bramą uchylną) mają siatkę wentylacyjną i boję się o fałszywe alarmy od przeciągów przejeżdżających samochodów.
 • #4
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  premiero wrote:
  Tylko po co miałbym do Micry dokupować sterownik radiowy


  Po to, że Micra posiada tylko 2 wyjścia i byłby problem ze sterowaniem bramą. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia, czy w garażu masz zasięg GSM aby w pełni wykorzystać Micrę.

  Pozdrawiam.

  PS: Chyba, że chcesz "cichy alarm" oparty tylko na powiadamianiu GSM, wtedy możesz obydwa wyjścia Micry wykorzystać do sterowania bramą.
 • #5
  premiero
  Level 11  
  Czyli może jednak ta Integra 24 nie jest takim złym rozwiązaniem? A w dodatku ma możliwość podłączenia ekspanderów i podział na 4 strefy. Moje mieszkanie znajduje się na parterze, nad garażem (niestety nie bezpośrednio, tylko jakieś 10 metrów obok), więc już zaświtał pomysł, żeby rozbudować w przyszłości alarm o monitoring mieszkania za pomocą czujek bezprzewodowych.
 • Optex
 • Helpful post
  #6
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  To raczej zrobiłbym odwrotnie. Centrala w domu, a w garażu czujniki bezprzewodowe. Do takiego celu idealnie nadaje się Versa. Można ją rozbudować o moduł MCU (wtedy obsługuje czujki bezprzewodowe systemu Micra i piloty) lub moduł Abax. Oczywiście MCU wychodzi dużo taniej, ale wadą jest to, że system jest jednokierunkowy. Versa posiada dwie strefy (dom, garaż) oraz możliwość załączenia w każdej czuwania dziennego, nocnego lub całości. Ograniczeniem jedt jednak liczba wejść - max. 30, ale w Twoim przypadku ich chyba wystarczy. Możesz również zastosować bezprzewodowe czujki dymu czy zalania. Oczywiście plusem jest to, że nie musisz wszystkiego kupować od razu (czujniki) jeśli nie dysponujesz odpowiednią gotówką. Możesz rozbudowywać system stopniowo. Do Versy GPRS-T1 do powiadamiania GSM.

  Pozdrawiam.
 • #7
  premiero
  Level 11  
  Fajnie, fajnie, ale co wtedy z syreną alarmową która ma być w garażu, podczas gdy centrala będzie w domu. Nie mam absolutnie żadnej możliwości połączenia ich kablem.
 • #9
  premiero
  Level 11  
  No z Abaxem rzeczywiście tanio nie wychodzi.
  Porównałem sobie (papierowo) trochę i jednak chyba wezmę tą Integrę. Różnica w gołej Versie10 a Integrze24 to cenowo ... 6zł a centrala ma jednak większą funkcjonalność i możliwości rozbudowy. Na razie zostanie opcja wszystko kabel i sterowanie w garażu. W przyszłości dokupię sobie Abaxa i przeniosę sterowanie do domu. W związku z tym mam jeszcze pytanie odnośnie zasięgów czujek bezprzewodowych. Jeśli rzeczywiście zdecyduję się kiedyś na manipulator w domu, to zastanawiam się jak będzie z komunikacją. Dzielić nas będzie w linii prostej około 10 - 15 metrów i bardzo gruby strop. Poradzi sobie?
 • #10
  suworow
  Admin of Property security
  Jak to z zasięgiem radiowym. Szansa jest.
  zanim kupisz centralę oprócz wejść policz też potrzebne wyjścia....
  Pozdrawiam
 • #12
  premiero
  Level 11  
  Ok, a więc po analizie pewnie nie wszystkich za i przeciw skłaniam się na taką konfigurację na początek:

  Centrala Satel Integra 32
  ACU-100 - Kontroler systemu bezprzewodowego
  APT-100 - Dwukierunkowy pilot zdalnego sterowania
  GREY PLUS - Czujka podczerwieni PIR+MW
  TR 40 VA - Transformator 230V/20V AC
  OPU-4 P - Obudowa uniwersalna z polistyrenu
  SPW-210 R - Sygnalizator wewnętrzny (ewentualnie model SPW-220 R)
  Akumulator żelowy do alarmu UPS 7Ah 12V
  2 kontaktrony (nie wiem które modele wybrać, jeden ma być na górnym wózku bramy, a drugi myślałem wpuścić w beton w miejscu styku bramy z podłożem)
  Na razie bez manipulatora, programowanie przez RS-232.

  Gdyby nie ACU-100, to cenowo wyszłoby nawet przyzwoicie, a tak jest troszkę drogo. Z drugiej strony INT-RX-S jest tylko 100 tańszy, ale funkcjonalnie obsługuje tylko piloty.

  W przyszłości:
  ETH-M1 - moduł sieciowy
  NT-TSG-BSB - Manipulator z ekranem dotykowym do mieszkania
  Kontaktrony na wszystkie okna i drzwi wejściowe w mieszkaniu
  Czujki PIR do każdego pomieszczenia
  Może jakieś sterowanie światłami

  Te 1,2A chyba nie stanowi jakiejś wielkiej przeszkody?
 • #13
  sosarek

  Level 43  
  Kolego, zaopatrz się w klawiaturę. Dwa kontaktrony na jednej bramie garażowej - nie widzę potrzeby. Umiejscowienie centrali w pomieszczeniu chronionym tylko przez kontaktron - nigdy w życiu. Zewnętrzy sygnalizator gdzie masz zamiar umiejscowić?
 • #14
  premiero
  Level 11  
  Centrala w pomieszczeniu chronionym przez kontaktron i 2 czujki PIR+MW, sygnalizator nie zewnętrzny, tylko wewnętrzny w środku w garażu.
  Po co mi teraz klawiatura, skoro codzienna obsługa ma być z pilota a programowanie przez komputer? Bez klawiatury nie będę mógł oprogramować centrali?
 • #17
  sosarek

  Level 43  
  premiero wrote:
  Centrala w pomieszczeniu chronionym przez kontaktron i 2 czujki PIR+MW, sygnalizator nie zewnętrzny, tylko wewnętrzny w środku w garażu.
  Po co mi teraz klawiatura, skoro codzienna obsługa ma być z pilota a programowanie przez komputer? Bez klawiatury nie będę mógł oprogramować centrali?


  Sorki, robiłem kilka rzeczy na raz i nie doczytałem. Klawiatura powinna być w systemie - to jak kupowanie i używanie auta bez karoserii - niby jeździ ale jednak czegoś brakuje.
 • #18
  premiero
  Level 11  
  No to jak w końcu z tą Integrą, da się, czy nie da, a jeśli nie to dlaczego?
  Nie wiem czemu się upierać na tym etapie przy tej klawiaturze, na prawdę, teraz do niczego mi nie potrzebna. Pilot ma zazbrajać i rozbrajać system nic więcej i dodatkowo sterować bramą. Alarm jak będzie wył to go usłyszę, w domu.
 • #19
  sosarek

  Level 43  
  premiero wrote:
  No to jak w końcu z tą Integrę, da się, czy nie da, a jeśli nie to dlaczego?


  Przeczytaj instrukcję lub zadzwoń do producenta to się dowiesz dlaczego klawiatura powinna być integralną częścią systemu. Najprościej rzecz ujmując - jak uruchomisz chociażby tryb serwisowy, sprawdzisz usterki występujące w systemie, dowiesz się z jakiego czujnika był alarm itp.?
 • #20
  premiero
  Level 11  
  Ale ja się nie pytam czy powinna być czy nie ;) Nie musisz mnie uświadamiać, bo że powinna być to z tym nie dyskutuję - oczywiście powinna być. Ja pytałem czy musi być.
  Chcesz mi powiedzieć, że w tej centrali przez RS-a nie mogę sprawdzić stanu czujek, logów itp?
 • #21
  sosarek

  Level 43  
  Klawiatura w systemie zawsze powinna być (możesz ją nawet umieścić wewnątrz obudowy centrali). Jasne że przez RS można sprawdzić za pomocą GuardX, ale mija się to zupełnie z celem. Weź pod uwagę jeszcze jedno - w przypadku awarii modułu bezprzewodowego bądź pilotów jak rozbroisz i będziesz użytkował system?
 • #22
  premiero
  Level 11  
  Wiesz, nie wiem czy doczytałeś, że docelowo w systemie ma być NT-TSG-BSB zainstalowany w domu, ale do tego jeszcze parę gratów i sporo kasy trzeba będzie dorzucić. Na razie sam garaż, więc chcę zminimalizować koszta.

  A jak nawali moduł bezprzewodowy lub pilot, to założę ochronniki słuchu i podepnę się bezpośrednio do centrali ;-)
 • #23
  sosarek

  Level 43  
  Czytałem, i szczerze mówiąc odradzam. Produkt mało dopracowany, klienci którym go zakładałem narzekają na jego obsługę i czasami prędkość działania. Zwykła klawiatura LCD w zupełności wystarczy do obsługi systemu alarmowego - co zresztą potwierdzi każdy instalator, tego typu wynalazki to tylko "wodotryski" w żaden sposób nie wpływające na funkcjonalność samej centrali. Wolałbym zainwestować w Integrę 64 z LCD niż pchać się w zestaw który chcesz.
 • #24
  premiero
  Level 11  
  Dzięki za wskazówki. Oczywiście miło posłuchać praktycznych opinii z instalacji.
  Mnie tam akurat wodotryski się podobają :), ale skoro urządzenie sprawia kłopoty, to rzeczywiście nie ma sensu się w nie pchać.
 • #25
  sosarek

  Level 43  
  Od tego jest Forum, prócz tego ile czasu praktycznie spędza się przy klawiaturze - 10sekund? Nikt przecież nie będzie przy niej stał godzinami - dlatego lepiej zainwestować w lepszą płytę centrali.
 • #26
  premiero
  Level 11  
  Suma sumarum,ze względu na koszt, zdecydowałem się i kupiłem Micrę. Po drodze okazało się że garaż będzie inny, za to będzie odrębna piwnica, więc chronione będą 2 pomieszczenia - garaż i piwnica, gdzie do piwnicy nie ma możliwości pociągnięcia kabla.
  Micra ma chyba wszystko czego potrzebuję - 4 wejścia, 2 wyjścia, sterowanie pilotem, sterowanie komórką, powiadamianie CLIP/SMS, czujki bezprzewodowe. No i oczywiście dochodzi możliwość odrębnego sterowania centralą i jej wyjściami z pilota / komórki.
  Centrala już prawie całkowicie oprogramowana i sprawdzona, teraz czas na instalację w miejscu eksploatacji.

  Teraz odnośnie tego "prawie". Chciałbym jak pisałem na wstępie aby uzbrojenie centrali zamykało automatycznie bramę. Do sterowania silnikiem bramy chcę wykorzystać wyjście przekaźnikowe NO2. (Do NO1 podłączony jest SPW-150 R i SOW-300 R). Z pilota wiadomo, problemu nie ma, programuję guzik na NO2 i tyle. A jak to zrealizować automatycznie na uzbrojenie alarmu?
  Zauważyłem, że w Micra można zaprogramować iż "Wyjście FT wskazuje czuwanie". Czy w takim razie mógłbym je wykorzystać do "wygenerowania" naruszenia wejścia Z4, które z kolei byłoby ustawione na "6. ZAŁĄCZAJĄCA WYJŚCIE 2 NA CZAS"?

  Jeżeli tak, to jak prawidłowo powinien wyglądać schemat połączenia?
  Z tego co się doczytałem, sterownik E600 od napędu FAAC 600 ma na płycie wejście na zaciskach śrubowych oznaczone jako "OPEN A" (NO), "STOP" (NC) oraz "-".

  Czyli co, z centrali pierwsze NO2 do "OPEN A", drugie NO2 do "-", a FT do Z4, czy coś usmażę?

  Alarm do garażu + sterowanie bramą.Micra - ..C.png Download (62.87 kB)

  Jeżeli napisałem tu jakieś głupoty to z góry przepraszam.
 • #27
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  Nie do końca rozumiem jak to ma działać... Brama ma się zamykać przy włączaniu czuwania, a co z otwieraniem? Też tym samym pilotem?
  Jeśli potrzebujesz pojedynczego impulsu do zamykania bramy, możesz wykorzystać opcję sygnalizacji zał./wył. czuwania na wyjściu 2. Dostaniesz wtedy 1 impuls przy załączaniu czuwania i dwa przy wyłączaniu.

  premiero wrote:
  teraz czas na instalację w miejscu eksploatacji.


  Obyś się nie zdziwił... Nie wiem jak daleko masz tą komórkę z czujkami bezprzewodowymi, ale pamiętaj, że przy systemie na 433Mhz pojawiają się problemy z zasięgiem nawet przy bardzo małych odległościach.

  Pozdrawiam.
 • #28
  premiero
  Level 11  
  Przy otwieraniu - osobnym guzikiem będę rozbrajał alarm, a osobnym otwierał bramę (pilot od micry ma 5 przycisków).
  Jeśli chodzi o zasięgi, to nie ma obawy, jest aż zbyt dobry (okazało się że pilotem od micry, z mieszkania, jestem w stanie włączyć/wyłączyć czuwanie, gdy Micra była w garażu, z czego z uwagi na małe dzieci nie jestem zbyt zadowolony - oooo tato, fajny pilot, a do czego ten przycisk... ). Zasięg GSM mam na 2 kreski, czujka też łapie Micrę.

  Co do opcji sygnalizacji czuwania - to ta opcja jest aktywna tylko w przypadku gdy typ wyjścia jest ustawiony jako "Alarm włamaniowy" albo "Alarm do skasowania", a jeśli dobrze myślę, to raczej byłby to zły pomysł, bo w przypadku naruszenia czujki, albo wywołania sabotażu ... otworzyłaby mi się brama.
 • Helpful post
  #29
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  premiero wrote:
  Co do opcji sygnalizacji czuwania - to ta opcja jest aktywna tylko w przypadku gdy typ wyjścia jest ustawiony jako "Alarm włamaniowy" albo "Alarm do skasowania", a jeśli dobrze myślę, to raczej byłby to zły pomysł, bo w przypadku naruszenia czujki, albo wywołania sabotażu ... otworzyłaby mi się brama.


  Jeśli ustawisz czas działania wyjścia na 0 sekund i zaznaczysz opcję sygnalizacji zał./wył. czuwania, będziesz miał samą sygnalizację.
  Moim zdaniem, jak pisałem wcześniej, lepiej zrobić wszystko na osobnych przyciskach pilota.

  Pozdrawiam.
 • #30
  premiero
  Level 11  
  W sumie racja z tym czasem, nie pomyślałem o tym. Ciekawe tylko czy impuls będzie na tyle długi, żeby wyzwolić otwarcie bramy i jak będzie się zachowywała brama przy podwójnym impulsie przy otwarciu (albo poczwórnym po alarmie). Będę musiał to sprawdzić, dzięki za podpowiedzi. W "najgorszym" wypadku zostanie sterowanie z 4 przycisków, co i tak nie jest jakimś wielkim problemem.