Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G50-30 - Kopia systemu i partycji recovery

09 Wrz 2014 10:17 19050 14
  • Poziom 16  
    Witam, zakupiłem nowego Lenovo G50-30, który posiada Windowsa 8 wraz z partycją recovery tylko na HDD. Więc jeśli kiedykolwiek dysk ulegnie uszkodzeniu utracę na zawszę system przypisany do tego sprzętu. Po telefonie do Lenovo otrzymałem informację, iż płyt recovery już nie wysyłają.

Oczywiście system partycji to GPT. Pytanie jak zrobić mądrze backup tego dysku, aby w przyszłości mieć szansę odzyskać cały system wraz z partycją recovery?

Pozostaje tylko kopia sektor po sektorze? Ale wtedy kopiowane jest też wolne miejsce, więc obraz ważyłby 500GB.
  • Poziom 39  
    Istnieje chyba możliwość przeniesienia recovery na płyty DVD.
  • Poziom 16  
    Właśnie nie ma takiej opcji. Nawet gość z Lenovo to potwierdził, że przy Win 8 nie ma opcji.
  • Poziom 39  
    Acronis True Image i kopia ukrytej partycji recovery.
  • Poziom 16  
    Rozumiem, że wystarczy mi backup partycji recovery? Później na nowym dysku tworze system GPT i z recovery przywracam system?
  • Poziom 39  
    Powinna być jeszcze partycja "Tools" potrzebna tak samo jak recovery. Odpal DMDE zobaczysz jaki jest układ partycji. Zrób screena dla siebie potomnych. Z obrazu partycji możesz wyciągnąć sterowniki urządzeń.
  • Spec od komputerów
    Najlepiej to zrób backup całego dysku np gzip pod linuksem live. Obraz zajmie ok 30 % zajętego miejsca na dysku. Obraz zgraj na DVD/dysk USB i w razie wymiany dysku przywrócisz wszystko na nowy.
    Oczywiście można też zrobić dodatkowo obraz partycji systemowej i używać do przywracania na bieżąco zamiast recovery.
    Pozdrawiam
    Regss napisał:
    Rozumiem, że wystarczy mi backup partycji recovery? Później na nowym dysku tworze system GPT i z recovery przywracam system?

Nie jest tak prosto. Recovery na win8 jest bardzo kapryśne. Sugerował bym zrobienie obrazu systemu na zewnętrzny nośnik zewnętrznym narzędziem tym bardziej, że aktualizacja do win8.1 nie zawsze przebiega pomyślnie i po aktualizacji system się nie uruchamia.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    W recovery jest już Win 8.1 podobno tam siedzi plik .wim z którego można odtworzyć system.

Kapryśny jest system OKR w Lenovo i po zmianie rozmiarów partycji, które ustawione są tragicznie bo C: ~ 400GB d: ~ 40GB nie da się uruchomić recovery z przycisku OKR. Niestety nie wiedząc tego pierwsze co zrobiłem to zmieniłem ich rozmiar na optymalny.
    Mniejsza o to bo dla mnie różnicy nie ma czy będę odtwarzał to przyciskiem OKR czy po prostu z Pendrive'a.

Po pracy trochę po testuje ale najpierw zrobię kopię całego dysku.
  • Spec od komputerów
    Najprościej obraz całego dysku gzipem
    gzip -c /dev/sda > /mnt/sdb1/obraz.gz
    sdb1 to zamontowana partycja dysku USB lu odpowiednio dużego pena..
    Plik .wim to jest obraz oryginalnego systemu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Okazał się, że po zmianie wielkości partycji systemowej C: oraz D: OKR działa nadal. Może spowodowane jest to nowszą wersją OKR 8.1.

Tak przedstawia się dysk. Co ciekawe windowsowy menadżer widzi puste ukryte partycje.

Oprócz partycji recovery są też inne które domniemam też pełnią jakąś funkcję.

Lenovo G50-30 - Kopia systemu i partycji recovery Lenovo G50-30 - Kopia systemu i partycji recovery Lenovo G50-30 - Kopia systemu i partycji recovery
  • Poziom 10  
    Witam
    Ostatnio również zakupiłem ten model laptopa Lenovo G50-30.
    Od razu wymieniłem dysk w laptopie na dysk SSD i sprawnie przeniosłem na niego system, czyli pierwsze pięć partycji z dysku oryginalnego. Dysk działa sprawnie, system hula, tak więc tu jest OK.
    Niestety jak to zwykle u pechowców bywa, zdarzyło mi się sformatować przypadkowo dysk
    oryginalny. Ponieważ miałem wcześniej przygotowane obrazy tych pięciu partycji, po czasie przywróciłem w pełni całą strukturę dysku. Niestety mam problem z ustaleniem tyþów poszczególych partycji, tzn. partycji recovery (ustawiłem id na 27). Obecnie struktura partycji jest taka jak na załączonym obrazku. Użyłem gdisk'a z ubuntu 14. Jak wczesniej wspomniałem, partycje 1 do 5 zostały przywrócone z obrazu, jednak podejrzany jest id dla partycji nr 3 (ffff). Ponadto na stronie Lenovo podane jest id = 12 dla partycji recovery, a na liście typów gdisk'a nie ma takiego.
    To wszystko sprawiło, że przywracanie systemu za pomocą okr stało się niemożliwe.

W związku z tym mam prośbę do tych, którzy mają sprawny dysk w tym laptopie - potrzebny jest listing partycji zrobionych gdisk'iem ubuntu, bym mógł ustawić prawidłowo typy poszczególnych partycji. Byc może również ich etykiety. . Lenovo G50-30 - Kopia systemu i partycji recovery

Z góry dzieki za pomoc
    Altym12119
    matador12119(malpa)gmail.com
  • Poziom 2  
    altym12119 czy uporałeś się już z problem partycji recovery,a dokładnie błędu FFFF partycji ?
  • Poziom 10  
    Na razie nie rozwiązałem problemu ustawienia typu poszczególnych partycji. Tak akurat się złożyło, że siostra kupiła taki sam laptop i jak znajdę trochę czasu to do tego problemu wrócę. Natomiast udało mi się odczytać numer seryjny Windowsa, który zapisany jest w pamięci UEFi. To powinno pozwolić na instalację systemu na czysto, bez tych wszystkich dodatków producenta komputera.
  • Poziom 2  
    Jeśli chodzi o ten błąd partycji
    ffff i wywoływanie recovery przez specjalny przycisk czy jakoś tak ;) to może coś pomoże Tobie ostatni post w tym temacie:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2729438.html

Dodano po 5 [minuty]:

Daj znać jak już ogarniesz te kopie partycji bo również chciałem sobie je zrobić. Mam zamiar jakoś normalnie utworzyć partycje na swoim laptopie.
    Mam Lenovo Z510 i dwie partycje na dysku:
    1. C: 950 gb
    2. D: 50 gb
    Czytałęm na necie że jak się zacznie coś kombinować przy partycjach to później jest problem z recovery :)
  • Poziom 10  
    Regss napisał:
    Witam, zakupiłem nowego Lenovo G50-30, który posiada Windowsa 8 wraz z partycją recovery tylko na HDD. Więc jeśli kiedykolwiek dysk ulegnie uszkodzeniu utracę na zawszę system przypisany do tego sprzętu. Po telefonie do Lenovo otrzymałem informację, iż płyt recovery już nie wysyłają.

Obraz recovery sytemu można zrobić narzędziem systemowym
    http://support.lenovo.com/us/en/documents/ht076024
    potrzebny będzie pendrive 16GB