Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator NI-Cd do przyczepy

09 Wrz 2014 10:34 2541 17
  • Poziom 9  
    Witam

chciałbym założyć akumulator w przyczepie kempingowej do oświetlenia wewnętrznego, odpalenia gazowej lodówki i czasem do podłączenia laptopa, najbardziej popularne są żelowe ale drogie i nie można rozładowywać do zera a to się może zdarzyć.
    Tak sie zdarzyło że mam 50 sztuk pakietów ogniw NI-Cd 3,6V 4Ah

Można by je złożyć tak aby miały 14,4V

Teraz moje pytanie czy ktos móglby mi doradzic jak dokładnie je połaczyć (schemat), i czym je ładować.
    Mam tez podciagniety przewód 6mmkw z akumulatora samochodu do przyczepy, czy jestem w stanie nim zasilic ładowanie tego pakietu w trakcie jazdy z alternatora?

Dzieki za pomoc
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Bierzesz 4 pakiety 3,6V. Minus pierwszego łączysz z plusem drugiego, minus drugiego z plusem trzeciego, minus trzeciego z plusem czwartego. U ciebie zostają wolnymi plus pierwszego i minus czwartego.To będą wyprowadzenia nowego pakietu,napięcie którego będzie 3,6х4=14,4V, że ci i należy.U ciebie 50 pakietów po 3,6V, a to oznacza, że możesz zrobić 12 pakietów po 14,4V. Kiedy zrobisz 12 pakietów po 14,4V to należy wszystkie minusy połączyć między sobą, to będzie wyprowadzenie minus nowego akumulatora.Potem połącz wszystkie plusy -to będzie wyprowadzenie plus akumulatora. Nowy akumulator będzie miał takie charakterystyki - napięcie 14,4V, pojemność 48 A/h.Ładować akumulatory rekomenduje się prądem 1/10 pojemności.Сzas ładowania 14 godzin.Akumulatory dopuszczają przyśpieszony cykl ładowania.Przy czym czas ładowanie ustalają tak - Pojemność akumulatora dzieli się na prąd ładowania, a otrzymana wielkość mnoży się na 1,4.
  • Poziom 9  
    aksakal napisał:
    Bierzesz 4 pakiety 3,6V. Minus pierwszego łączysz z plusem drugiego, minus drugiego z plusem trzeciego, minus trzeciego z plusem czwartego. U ciebie zostają wolnymi plus pierwszego i minus czwartego.To będą wyprowadzenia nowego pakietu,napięcie którego będzie 3,6х4=14,4V, że ci i należy.U ciebie 50 pakietów po 3,6V, a to oznacza, że możesz zrobić 12 pakietów po 14,4V.

tak własnie myslałem z tym że chce zrobic 2 niezalezne akumulatory aby mięc możliwosc uzywania jednego w czasie ładowanie drugiego

aksakal napisał:
    Kiedy zrobisz 12 pakietów po 14,4V to należy wszystkie minusy połączyć między sobą, to będzie wyprowadzenie minus nowego akumulatora.Potem połącz wszystkie plusy -to będzie wyprowadzenie plus akumulatora. Nowy akumulator będzie miał takie charakterystyki - napięcie 14,4V, pojemność 48 A/h

Z czego wyszło 48Ah? mamy 48 sztuk po 4 Ah każda

aksakal napisał:
    Ładować akumulatory rekomenduje się prądem 1/10 pojemności.Сzas ładowania 14 godzin.Akumulatory dopuszczają przyśpieszony cykl ładowania.Przy czym czas ładowanie ustalają tak - Pojemność akumulatora dzieli się na prąd ładowania, a otrzymana wielkość mnoży się na 1,4.

mozesz polecic jakąs gotową ładowarkę do tego zestawu?

Dziękuje za zainteresowanie tematem
    Kolega ito napisał -
    Z czego wyszło 48Ah? mamy 48 sztuk po 4 Ah każda .Nie pomyliłem się!!! Przy łączeniu akumulatorów do szeregu zwiększa się napięcie, a ich ogólna pojemność będzie taka jak u jednego akumulatora - 4 A/h.Ci należy połączyć do szeregu 4 pakiety 3,6V 4A/h dla otrzymania napięcia 14,4V.,lecz ogólna pojemność nowego pakietu będzie 4 A/h. Z 48 pakietów 3,6V 4A/h otrzymasz 12 pakietów 14,4V 4A/h. Ich ogólna pojemność będzie 12х4=48 A/h.Jeśli chcesz zrobić 2 akumulatory, to musi połączyć 6 pakietów 14,4V, lecz pojemność każdego akumulatora będzie 24 A/h, że dosyć mało i zażąda częstego ładowania akumulatorów. Nie należy zapominać, że akumulatory mają dosyć ograniczoną liczbę cykli ładowania.Rekomendować gotową ladowarku nie mogę, dla tego należy znać wasz rynek, a żyję więcej niż 4000 kilometrów od Polski. Schemat dla samodzielnego wyrobu mogę rekomendować.Życzę zdrowia i powodzenia!
  • Poziom 9  
    aksakal napisał:
    Kolega ito napisał -
    Z czego wyszło 48Ah? mamy 48 sztuk po 4 Ah każda .Nie pomyliłem się!!! Przy łączeniu akumulatorów do szeregu zwiększa się napięcie, a ich ogólna pojemność będzie taka jak u jednego akumulatora - 4 A/h.Ci należy połączyć do szeregu 4 pakiety 3,6V 4A/h dla otrzymania napięcia 14,4V.,lecz ogólna pojemność nowego pakietu będzie 4 A/h. Z 48 pakietów 3,6V 4A/h otrzymasz 12 pakietów 14,4V 4A/h. Ich ogólna pojemność będzie 12х4=48 A/h.Jeśli chcesz zrobić 2 akumulatory, to musi połączyć 6 pakietów 14,4V, lecz pojemność każdego akumulatora będzie 24 A/h, że dosyć mało i zażąda częstego ładowania akumulatorów. Nie należy zapominać, że akumulatory mają dosyć ograniczoną liczbę cykli ładowania.Rekomendować gotową ladowarku nie mogę, dla tego należy znać wasz rynek, a żyję więcej niż 4000 kilometrów od Polski. Schemat dla samodzielnego wyrobu mogę rekomendować.Życzę zdrowia i powodzenia!

pięknie wytlumaczone!
    Dziekuje
    Schemat do samodzielnego montażu bardzo mile widziany!
    http://elportal.pl/pdf/k01/80_64.pdf Na tej stronie internetowej instrukcja eksploatacji akumulatorów.Zawiadom który wariant akumulatora będziesz wykorzystywał - 24A/h czy 48 A/h.
    Jeśli ci 10,8V wystarczy, to tak i zrób. 32A/h to już coś .
    Dla oświetlenia wariantów dużo. Można wykorzystać 12V sufitowy LED kinkiet z sklepu. Drugi wariant wykorzystać LED taśmę - SMD 3528 030 12v, SMD 3528 060 12v, SMD 3528 120 12v.30-60-120 - tо ilość diod na 1 metr długości. Tylko należy poprawnie wybrać kolor, którym świecą diody. Kinkiet można zrobić i samodzielnie. On pozwala regulować jaskrawość. Akumulator NI-Cd do przyczepy Można zrobić i bez regulacji- Akumulator NI-Cd do przyczepy Względem schematu odpalenia iskrownika lodówki rekomendacji dać nie mogę - należy mieć instrukcję i schemat.
    2N2218 = 2N3053 = 2N2224 = BSW54 = BC337 = BC140D. http://softmax.xoom.it/hardware/alimlab/alimlab.html Na tej włoskiej stronie internetowej schemat prostownika z regulacją wyjściowego napięcia i prądu. Akumulator NI-Cd do przyczepy Jeszcze jeden schemat prostownika. I jeszcze jeden wariant prostownika - Akumulator NI-Cd do przyczepy Akumulator NI-Cd do przyczepy Akumulator NI-Cd do przyczepy Myślę, że schematy dosyć, żeby wybrać z ich jedną.
    Mostek GRAETCA pozwoli wykorzystać jak przemienne tak i stałe napięcie . Przy przemiennym napięciu on będzie prostownikiem, a przy stałym napięciu pozwoli nie dotrzymywać się biegunowej podłaczania - w jakimkolwiek wypadku na wyjściu mostku plus i minus będą tam gdzie należy. Należy tylko pamiętać, że na mostku będzie spadek napięcia blisko 0,6-1V dla krzemowych diod i 0,2V dla diod SHOTTKI.
    Myślisz poprawnie!!! Jeśli u ciebie akumulator 10,8 V ( 3 zjednoczonych do szeregu elementy) to ładować ich należy napięciem 12,6 V .Ustal potencjometrem takie napięcie na wyjściu prostownika i wlacz przez wskazaną tobą diodę na akumulator.To dioda Schottki,na nim napięcie obniży się na 0,2-0,3A. Kiedy napięcie na akumulatorze porówna się z napięciem prostownika prąd ładowania obniży się do 0-30 mA.Skrajne nóżki diody połącz między sobą i do ich podłacz wyjście ladowarky, a średnią nóżkę diody na plus akumulatora.