Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompedium wiedzy z techniki mikroprocesorowej

Greebqmaster 09 Wrz 2014 16:01 1428 16
  • #1 09 Wrz 2014 16:01
    Greebqmaster
    Poziom 12  

Witam,

Na wstępie zaznaczę, że wiem o istnieniu podobnych (to słowo ma tu kluczowe znaczenie) tematów zarówno na forum, jak i gdzie indziej w internecie. Z tego co znalazłem na ogół jednak były to tematy, w których padały zapytania o zbiory zadań, książki o tym jak używać mikroprocesorów, czy ogólnie takie, w których użytkownik pojmie zasady podstaw elektroniki typu "czemu muszę podpiąć rezystor tu i tam".

Ja z kolei chciałbym zapytać Was, drodzy użytkownicy elektrody, czy macie jakieś godne polecenia książki, które byłyby swoistym kompedium wiedzy z techniki mikroprocesorowej od A do Z. O co mi chodzi - o dzieło, w którym poznałbym istotę działania tej dziedziny od zupełnych podstaw, tj. konstrukcja przerzutników, liczników, czy pamięci z bramek logicznych (popartych przykładami lub zastąpienie tego zbiorem zadań z rozwiązaniami, który poruszałby podobne zagadnienia) do bardziej skomplikowanych układów jak jednostka arytmetyczno-logiczna itp.

Zdaję sobie sprawę, że w internecie jest tego bardzo dużo. Mi jednak zależy na czymś, co mógłbym postawić w swojej biblioteczce i do czego wiedziałbym, że mogę się odnieść w przypadku chęci przypomnienia sobie esencji techniki mikroprocesorowej jak i składających się z niej zagadnień. Jeżeli naprawdę potrzeba do tego kilku książek - cóż, trzeba z tym żyć...

Pozdrawiam,
    greebqmaster

0 16
  • Relpol
  • #2 09 Wrz 2014 16:44
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Jednej takiej pozycji kompleksowej nie ma.

Ujęty w ten sposób temat porusza kilka różnych "warstw" konstrukcji mikroprocesorów - jednym słowem zbyt szerokie ujęcie tematu.

Co do realizacji warstwy elektroniki tj. konstrukcji samych bramek i przerzutników -> elektronika cyfrowa.

Synteza i konstrukcja układów kombinacyjnych i sekwencyjnych -> teoria układów cyfrowych.

Architektury procesorów -> tu trzeba poznawać poszczególne rozwiązania, ja osobiście przez programowanie w asemblerach.

No i na koniec znajomość architektur systemów komputerowych i budowy systemów operacyjnych jako otoczenie w którym te procesory pracują.

Generalnie mówiąć temat bardzo obszerny, napisz do czego to Ci potrzebne, to będę mógł coś więcej pomóc. Nie ma za bardzo sensu robić na leksykonu książek na forum.

0
  • Relpol
  • #3 09 Wrz 2014 17:19
    Greebqmaster
    Poziom 12  

Chciałbym związać swoją przyszłość z systemami wbudowanymi i ich programowaniem na niższych szczeblach, tj. C/asm. Dlatego też chciałbym jak najdogłębniej poznać temat - nie tylko wiedzieć jak "obsłużyć nóżki procesora", czyli co robi dany pin i jak się do niego odwołać, czy jak wykorzystać dany rejestr w procesorze, ale także ZROZUMIEĆ dlaczego ta nóżka robi to, co robi, jak to się stało, że ten rejestr w ogóle funkcjonuje, co pozwoliło na stworzenie takiego układu (zagadnienia związane ze zjawiskami fizycznymi, które pozwoliły na dany zabieg też byłyby mile widziane) itp. - od samusieńkich podstaw, aby być jak najlepszym specem/profesjonalistą/fachowcem/autorytetem w tej dziedzinie.

0
  • #5 09 Wrz 2014 17:58
    Greebqmaster
    Poziom 12  

dondu napisał:
    No to ponad 300 artykułów na początek: http://mikrokontrolery.blogspot.com/p/spis-tresci.html
    Wystarczy?

Znam Twojego bloga i wiem, że jesteś zwolennikiem wiedzy w formie elektronicznej - mi jednak chodzi o książki. Sprawdzone tytuły, które można polecić.

0
  • #6 09 Wrz 2014 17:58
    elktr_infrm
    Poziom 21  

Noooo... powiem tak:

Nie nauczysz się tego powiedzmy w pół roku.

Ja do tematu podszedłem tak samo :) lubię się rzucać na głęboką wodę :P ale to zajmuje dużo czasu i nie robiłem tego ze względów hobbystycznych a zawodowych.

Jeżeli robisz to hobbystycznie to może obierz sobie na razie skromniejszy cel.

Idąc tą drogą nie licz na szybkie efekty ( to też oczywiście zależy od twojej aktualnej wiedzy z elektroniki i informatyki).

Dodano po 53 [sekundy]:

Programujesz coś?

0
  • #8 09 Wrz 2014 18:17
    Greebqmaster
    Poziom 12  

elktr_infrm Aktualnie kończę studia inżynierskie AiR na MEiL'u PW. Także jakąśtam wiedzę przyswoiłem. Elektroniki i elektrotechniki uczyliśmy się ze starej dobrej cegły - Elektronika i Elektrotechnika dla Nieelektryków. Niestety, nie przekonała mnie + wtedy, kiedy musiałem się do przedmiotów na "e" uczyć, akurat miałem ciekawsze zajęcia :D . Trochę tego żałuję, ale czasu nie cofnę i teraz chcę ogarnąć to na własną rękę.

Jestem w pełni świadom, że niczego nie nauczę się od razu i czeka mnie bardzo długa droga. I jestem na to przygotowany i z objętością wiedzy nie ma problemu - kiedyś w końcu wszystko przyswoję.

Pracowałem trochę jako stażysta automatyk-elektryk. Składnię C znam w miarę dobrze, z AVRami miałem do czynienia przy dwóch projektach ("zamek na szyfr" z klawiaturą+ekranem LCD oraz zbudowany, zaprogramowany i jeżdżący linefollower) assembleropodobne języki tylko musnąłem podczas programowania sterowników PLC. Z elektroniką też nie jest najgorzej, także ogółem mam jakieś fundamenty. Ale w wielu kwestiach te fundamenty są kiepskie dlatego szukam czegoś z podstawami.
    Do samej elektroniki mam "Przygodę z Elektroniką" + później chciałem jeszcze coś bardziej akademickiego kupić, do AVRów mam pierwszą książkę Tomasza Francuza i książkę Mirosława Kardasia, ale cały czas nie wiem co kupić do techniki mikroprocesorowej/elektroniki cyfrowej/układów cyfrowych/itp. -> dlatego też założyłem ten temat.

Chętnię przyjmę kilka tytułów - zawsze mogę je wypożyczyć w bibliotece uczelnianej i sprawdzić, która podpasuje mi najbardziej. Jednak dalej nie wiem co konkretnie mógłbym sprawdzić, bo takich książek jest multum...

[edit] dondu
    Chyba jestem ślepy, ale serio nie mogę znaleźć żadnej, recenzowanej przez Ciebie, pozycji, w której byłoby coś chociażby o układach logicznych, konstruowaniu ich z bramek itp.

0
  • #9 09 Wrz 2014 18:21
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

To zmień podejście - zamiast szukać i czytać wszystkie książki świata, postaw sobie cel w postaci budowy jakiegoś konkretniejszego projektu. Następnie opisz na forum i na bazie dyskusji obierzesz platformę, która podoła Twoim wymaganiom. Dopiero wtedy zakupisz odpowiednią do niej literaturę.

0
  • #10 09 Wrz 2014 18:32
    Greebqmaster
    Poziom 12  

Aktualnie pracuję nad robotem-manipulatorem. Na 99% będę go robił na jakimś mikrokontrolerze Atmela. Mam książki o takowych traktujące, jednakże to, o co mi chodzi niekoniecznie zawiera się w tych pozycjach. Nie chodzi mi o konkretne procesory - mam tu na myśli bardziej książkę/książki, w których przyswoiłbym teorię związaną z... hm... Czymś o poziom niżej niż programowanie procesorów - bardziej ich projektowanie? Z czego zbudowane są pamięć, rejestr, licznik, ALU - coś w ten deseń.

0
  • #11 09 Wrz 2014 18:40
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

OK, rozumiem. Za moich szkolnych czasów miałem jakąś fajną, ale tytułu już nie pamiętam.
    Dodatkowe dotyczyły rodziny 8051 więc to już nie te czasy :)
    Poszukaj może w wydawnictwie BTC.

EDIT:
    A jak u Ciebie z angielskim?

0
  • Pomocny post
    #12 09 Wrz 2014 18:48
    elktr_infrm
    Poziom 21  

No to tak na pierwszy etap:
    - pisz programy w C i w Asm z duuużym naciskiem na Asemblery (dla oswojenia się z z jakąś konkretną architekturą)

Lektura:
    Elektronika cyfrowa - Józef Kalisz;
    Synteza i analiza układów cyfrowych - Halina Kamionka Mikuła, Henryk Małysiak, Bolesław Pochopień ( to był mój podręcznik na Teorii Układów Cyfrowych na AEI - POLSL ).
    Organizacja i architektura Systemów Komputerowych - Wiliam Stallings.

Co do architektury procesorów i systemów myślę że przed chwyceniem książki trzeba coś
    solidnie popisać w asemblerach jakkolwiek zdarzało się że komuś dawałem tą książkę do przeczytania to jednak okazywało się to zbyt abstrakcyjne jak ktoś nie kodował niskopoziomowa a nawet jeżeli ktoś rozumiał przedstawiane w niej koncepcje to po paru miesiącach praktycznie nie umiał tego przełorzyć na efekty - dlatego (według mnie) warto kodować w asm

0
  • #13 09 Wrz 2014 18:49
    Greebqmaster
    Poziom 12  

dondu, anglojęzyczne jak najbardziej wchodzą w grę.

A propo BTC - książek o takiej tematyce mają miliard, ale wiąże się z nimi problem, który m.in. sprawił, że założyłem ten temat. Prawie w ogóle nie ma recenzji i opinii o ich książkach. Jednak jeśli nie znajdę nic konkretnego pewnie skończy się na tym, że wypożyczę wszystko z BTC i będę kartkował, aż znajdę to, co mnie interesuje :D

[edit] PS - zaletą w tej dziedzinie jest to, że na ogół nic się tam DUŻEGO nie zmieniło i książki np z lat osiemdziesiątych dalej wchodzą w grę.

elktr_infrm, dzięki, na pewno wszystko sprawdzę

0
  • #14 09 Wrz 2014 18:53
    elktr_infrm
    Poziom 21  

PS.

Jakby co to pisz . Ja właśnie ostrzej wziąłem się za temat.

Dodano po 56 [sekundy]:

Mam trochę ich książek ale to lektury o charakterze do doraźnego korzystania.

Dodano po 29 [sekundy]:

Tj. do konkretnych realizacji.

Dodano po 1 [minuty]:

BTC nie ma książek o charakterze traktujących temat po akademicku. Polecam WNT i WKŁ.

0
  • Pomocny post
    #15 09 Wrz 2014 21:11
    Jado_one
    Poziom 22  

Ja ze swej strony mogę polecić książkę: Jerzy Grabowski, Stanisław Koślacz "Podstawy i praktyka programowania mikroprocesorów" WNT rok 1987.
    Mam ją już tyle lat, a wciąż znajduję w niej rzeczy, które nadal są aktualne.

Oczywiście - opisuje stare procesory, ale zasady ich działania - póki co się nie zmieniły (chyba że wejdą NeuroProcesory do poweszechnego użycia ;-) ).
    Wszystko ASM i niskopoziomowe sprawy - rejestry, akumulatory, sumatory, itp....

0
  • #16 24 Wrz 2014 17:23
    trol.six
    Poziom 30  

Greebqmaster napisał:
    Mi jednak zależy na czymś, co mógłbym postawić w swojej biblioteczce i do czego wiedziałbym, że mogę się odnieść w przypadku chęci przypomnienia sobie esencji techniki mikroprocesorowej jak i składających się z niej zagadnień. Jeżeli naprawdę potrzeba do tego kilku książek - cóż, trzeba z tym żyć...

Książka do której zaglądam w miarę często, to "Cyfrowe układy scalone - katalog podręczny" Jan Sajdyk, Zbigniew Janik, Artur Skoczylas, Zbigniew Michalski.

Wiem że nie jest to bezpośrednio kompedium wiedzy, i sama jako taka, zawiera tylko podstawowe układy (dla początkujacego może to być stanowczo za mało), ale dzięki temu niesamowicie przemawia do wyobraźni. W końcu mikroprocesor to pewnego rodzaju filozofia (w końcu to samo podłoże jakim jest logika) zrealizowana na bramkach logicznych. ;)

Greebqmaster napisał:
    Z czego zbudowane są pamięć, rejestr, licznik, ALU - coś w ten deseń.

Pamięć w rzeczywistości może być zrealizowana np. na bramkach, tranzystorach, kondensatorze, albo czymkolwiek jeszcze o czym producent może nie chcieć powiedzieć ;) . Tylko czy kolegę to też interesuje? Moim zdaniem w praktyce liczą się parametry, możliwości, cena.

0
  • #17 25 Wrz 2014 14:18
    Greebqmaster
    Poziom 12  

To, do czego aktualnie zdołałem się dokopać to właściwie oddzielna część elektroniki, która obraca się wokół układów PLD (układy programowalne, np. FPGA, CPLD itp).

elektr_infrm wypożyczyłem m.in. Kalisza - świetna pozycja, stokrotne dzięki za nią! :)

trol.six napisał:
    Pamięć w rzeczywistości może być zrealizowana np. na bramkach, tranzystorach, kondensatorze, albo czymkolwiek jeszcze o czym producent może nie chcieć powiedzieć ;) . Tylko czy kolegę to też interesuje? Moim zdaniem w praktyce liczą się parametry, możliwości, cena.

Jestem świadom, że w praktyce liczą się trzy ostatnie, wymienione przez Ciebie rzeczy. Jednak nie chciałbym się sztywno ograniczać do zastosowania danego podzespołu, a zależałoby mi na dogłębnym poznaniu tematu, świadomości i wiedzy jak coś zostało zrealizowane. Nie mogę powiedzieć, że w moim przypadku jest to główny czynnik, który pomaga mi w nauce jakiejś dziedziny, ale jest na tyle istotny, że chciałbym się tym zainteresować.

Już swoją drogą, że z tego co zauważyłem, PLD to bardzo potężna sprawa, która czasem jest w stanie zastąpić układy wbudowane oparte na "gotowej" architekturze i na liście "rzeczy do nauczenia" dopisałem sobie znajomość powyższego :D

0