Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux/EWF106110W - Pralka niszczy ubrania

Guli99 09 Wrz 2014 18:44 3279 10
  • #1 09 Wrz 2014 18:44
    Guli99
    Poziom 9  

Mam pralkę Electrolux od ponad 2 lat - model EWF106110W. Pralka od początku niszczy ubrania - wciąga pod bęben l;ub przeciera. W okresie gwarancyjnym wzywałem serwis i dwukrotnie wymieniali fartuch co pomagało może na 2-3 tygodnie - po kolejnych praniach pralka znów niszczyła ubrania. W tej chwili minął okres 2 lat i Electrolux (brzydko mówiąc) wypiął się na mnie odmawiając mi naprawy tego sprzętu w ramach gwarancji.
    Wczoraj rozebrałem tą pralkę i nie widzę nic niepokojącego - łożyska wydają się OK, amorki i sprężyny też, bęben w miarę równo pracuje.
    Oczywiście nie pierzemy pojedynczych drobnych rzeczy - wszystko w workach i nic pod bęben nie wpadło. Zazwyczaj niszczy rękawy bluz i swetrów czy nogawki dresów lub spodenki (ale to nie jest reguła bop zdarza się, że pralka wytarła na plecach dziurę). Ewidentnie wygląda to jakby wytarte/wypalone - prawdopodobnie od fartucha (nie jest to rozdarcie).
    Zastanawiam się co z tym dalej robić - czy bawić się w naprawę tej pralki (wymieniać łożysko, amorki, sprężyny, fartuch) czy może ten model ma jakąś wadę fabryczną.

0 10
  • #2 09 Wrz 2014 19:07
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Guli99 napisał:
    Mam pralkę Electrolux od ponad 2 lat - model EWF106110W. Pralka od początku niszczy ubrania - wciąga pod bęben l;ub przeciera.
    Zastanawiam się co z tym dalej robić - czy bawić się w naprawę tej pralki (wymieniać łożysko, amorki, sprężyny, fartuch) czy może ten model ma jakąś wadę fabryczną.

Możliwe,że jest to wada produkcyjna.Proszę sprawdzić jak jest odległość krawędzi bębna od fartucha (jaka szczelina). Prawdopodobnie to jest przyczyna, potwierdza to fakt wymiany fartucha przez serwis.

0
  • #3 10 Wrz 2014 16:35
    Guli99
    Poziom 9  

Szczelina pomiędzy fartuchem a bębnem ma ok 4,5-5mm

0
  • #4 10 Wrz 2014 17:36
    POL02

Guli99 napisał:
    Szczelina pomiędzy fartuchem a bębnem ma ok 4,5-5mm

Wykonaj foto tej szczeliny.

0
  • #5 10 Wrz 2014 18:00
    Guli99
    Poziom 9  

Dołożyłem fotki - chociaż nie wiem po co.
    Przerabiam temat amortyzatorów i sprężyn - bo pralka niszczy/wciąga ubrania przy większym obciążeniu.
    Nie wiem co to za amortyzatory mam w tej pralce - jakieś nietypowe. Symbol 1326240015 80N
    a tak wyglądają:
    http://www.omniacomponents.com/catalogo-ricam...mmortizzatore-zanussi-1326240015-80n/SAR010ZN

Nie wiem czy jest sens próbować zmieniać amorki i sprężyny.

0
  • #6 10 Wrz 2014 20:28
    POL02

Szczelina wygląda na prawidłową.Jednak wciąganie bielizny może być tylko tą drogą.Trudno zdiagnozować taki przypadek bez obejrzenia pralki.
    Czy bęben jest osadzony na wale bez luzów.Chodzi mi o luz promieniowy.

Guli99 napisał:
    Nie wiem czy jest sens próbować zmieniać amorki i sprężyny.

Amortyzatory nic nie maja do tego zostaw je w spokoju.

0
  • #7 11 Wrz 2014 07:20
    Guli99
    Poziom 9  

Może nie pisałem wcześniej ale jak wciągnie mi ubranie to właśnie szczeliną między bęben a fartuch.
    Amorków się przyczepiłem bo czemu przy większym obciążeniu niszczy ubrania?

Bęben nie ma żadnych luzów a i obserwując bęben przy wirowaniu nie widać żadnych uskoków względem fartucha.

Podsumowując - Wizualnie wszystko wygląda idealnie.

0
  • #8 11 Wrz 2014 08:04
    POL02

Guli99 napisał:
    Może nie pisałem wcześniej ale jak wciągnie mi ubranie to właśnie szczeliną między bęben a fartuch.
    O tym właśnie pisałem,że nie ma innej możliwości wciągania bielizny.
    Guli99 napisał:
    czemu przy większym obciążeniu niszczy ubrania?

Bieliznę bardziej wciąga przy większym wsadzie dlatego,że jest większa objętość bielizny i bardziej naciska na drzwiczki pralki.Przy obrotach bielizna wchodzi w przestrzeń okna drzwi i fartucha (jest po prostu tam wciskana).
    Natomiast przy mniejszym wsadzie bielizna rozkłada się w bębnie i nie naciska tak na okno.Problem jednak leży w fartuchu.

0
  • #9 11 Wrz 2014 09:25
    Guli99
    Poziom 9  

Wszystko OK ale w przeciągu 2 lat miałem wymieniany 3 razy fartuch (jeszcze w ramach gwarancji) i nic to nie pomagało (no może przez 2-3 tygodnie po zmianie fartucha) - pralka jak niszczyła tak dalej niszczy ubrania.
    Nie wiem czy jest sens kolejny raz zmieniać fartuch.

0
  • #10 11 Wrz 2014 12:05
    POL02

Guli99 napisał:
    W tej chwili minął okres 2 lat i Electrolux (brzydko mówiąc) wypiął się na mnie odmawiając mi naprawy tego sprzętu w ramach gwarancji.

Ja bym spróbował jeszcze zwrócić się do centrali Electroluksa i opisał bym to co było robione przez serwis (wymieniane kilkakrotnie fartuchy) co nie przyniosło oczekiwanych efektów.
    Serwis nie wywiązał się z naprawy gwarancyjnej.Załatwiał to półśrodkiem poprzez wymianę kolejnego fartucha a problem pozostał dalej.

0
  • #11 11 Wrz 2014 14:39
    Guli99
    Poziom 9  

A myślisz, że nie pisałem? i to wielokrotnie.
    Centrala brzydko mówiąc "wypięła się na mnie" pisząc krótko:
    "że odpowiada za swój sprzęt wyłącznie w okresie gwarancyjnym, który w moim przypadku już się zakończył"

I jeszcze jedno: napisałem do Rzecznika Praw Konsumenta ale nie odpowiedział (też chyba mnie "olał")

1