Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Delonghi Esam 5600 - brak gorącej wody w dyszy

09 Sep 2014 21:59 4944 12
  • Level 8  
    Witam,
    Mam problem z ekspresem Delonghi Esam 5600.
    Przestała działać dysza gorącej wody (ta która służy do spieniania mleka).

Podczas odkamieniania woda z niej wylatuje, jednak kiedy chce zrobić gorącą wodę lub spienić mleko, słychać delikatny stuk, a woda mimo długiego czasu nie wylatuje.
    Tak jakby coś ją blokowało, lub nie była nagrzana do tego stopnia aby ekspres przepuścił ją dalej (na wyświetlaczu komunikat = "Trwa nagrzewanie").

Czy ktoś wie o co może chodzić?
    Czy jestem w stanie zrobić to samemu?
    Jaki może być koszt naprawy?
    I czy znacie kogoś z okolic Częstochowy co nie zedrze ze mnie ostatnich groszy a pomoże?

Ekspres jest po gwarancji.

Dziękuję za pomoc.
  • Level 23  
    Możliwości kilka. Mikrowyłączniki lapiące montarz dyszy, elektrozawór puszczający wodę, grzałka pary, bezpiecznik na grzałce.
  • Level 8  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Napisz proszę czy +/- da się oszacować koszt takiej naprawy w zależności od rodzaju uszkodzenia.
    I czy może znasz kogoś/możesz polecić w Częstochowie lub w okolicach kto mógłby się tego podjąć?

Dziękuję,
    Karol
  • Level 23  
    W częstochowie nie znam. Ale w krk jest dobry serwis. Centrala serwisiwa Extra na ostatniej. Zadzwon oszacuja koszt naprawy.
  • Level 8  
    Dziękuję.
    W poniedziałek, przedzwonię może uda się coś wstępnie przez telefon ustalić.

Miłego weekendu.

Pozdrawiam,
    Karol
  • Level 2  
    Witam, czy problem został rozwiązany? Jeśli tak to jaki był koszt naprawy? Czy któraś z wymienionych przyczyn przez Misiek85 miała miejsce? Mam identyczną usterkę.
    Pozdrawiam, Whitemann
  • Level 2  
    "elektrozawór puszczający wodę, grzałka pary, bezpiecznik na grzałce" sprawdziłem mikrowyłączniki. Czy ktoś może sprawdził inne. Przed tą awarią było słychać takie drobne strzelanie jakby plastiku.
  • Level 8  
    Witam,
    U mnie niestety ekspres cały czas bez działającej dyszy wody. Dzwoniłem do serwisu. Pan podał mi kilka scenariuszy (tak bez prawdziwej diagnozy) jakie mogły mieć miejsce (w tym elektronika) koszt od 200 do 500 zł. Aktualnie trochę krucho z finansami więc odpuszczam - może w przyszłym tygodniu oddam to napiszę co było przyczyną.
  • Level 2  
    Naprawiłe. Sprawdziłem mikrowyłaczniki, przedmuchałem, były dobre. Elktrozawór sprawdziłem podłaczająć bezpośrednio 230v i było słychać wyrażne puknięcia. Została grzałka. Sprawdziłem omomierzem i brak było wartości. Wymieniłem i hula jak nowy. Czyli jeśli nie działa para i kawiarka pokazuje informację podgrzewa wodę to trzeba sprawdzić. Udało się.
  • Level 2  
    Witam,
    dobrałem się do ekspresu i okazało się, że jedno z zabezpieczeń termicznych na grzałce od spieniacza "zadziałało". Drugie jest sprawne. Mierząc napięcie (pomijając bezpiecznik term.) jakie podaje triak okazuje się, że w momencie uruchamiania spieniacza jest prawidłowe i wynosi ok. 230, natomiast po wyłączeniu spieniacza nadal na zaciskach jest ok. 120V. W ten sposób grzałka bez podawania wody cały czas grzała, lecz nie z pełną mocą, aż do zadziałania zabezpieczenia. W najbliższym czasie napiszę co dalej w temacie.
  • Level 23  
    Wymiana samego bezpiecznika nie pomoze na dlugo. Wymien czujnik NTC do tego a jesli dalej kiedys wywali bezpiecznik to czeka Cie wymiana elektroniki.
  • Level 2  
    Witam, sprawa grzałki spieniacza rozwiązana. Czujnik NTC okazał się dobry. Wymieniłem triak BTA24-600BW na BTB24-600B (konieczne odizolowanie od radiatora) oraz elektrolity w zasilaczu. Moją uwagę zwrócił kondensator polipropylenowy 220nF, który jak się okazało miał zaledwie ok. 115nF. Założone nowe zabezpieczenie termiczne (oryginał). Ekspres kilka kaw zaparzył i jak dotąd działa poprawnie. Pozdrawiam.
  • Level 11  
    Stary kotlet, ale odgrzeję, bo mam taki sam problem. Po wymianie termików grzałka zaczyna grzać po włączeniu głównego włącznika ekspresu, do przepalenia zabezpieczenia. Wymieniłem triak (zamiast BTB16 700BW włożyłem BTB16 600BW bo taki akurat znalazłem). Teraz po włączeniu głównego włącznika na grzałce jest ok 20V napięcia. Po włączeniu pary, na grzałce początkowo pojawiało się ok 80 - 90V, teraz pozostaje 20 - 30V (tzn. widać że coś się zmienia, ale nie ma wyraźnego, gwałtownego skoku napięcia. Grzałka nie grzeje (w każdym razie nie wyczuwalnie). Po wyłączeniu na grzałce pozostaje te 20V. Grzałka ma rezystancję 50 ohmów. Gdzie szukać problemu? Wymieniać grzałkę? Może coś głębiej w elektronice? Czujnik temp. według mnie nie ma wpływu, bo gdyby dawał sygnał, że temperatura jest ok, to ekspres zacząłby podawanie pary "na zimno", tymczasem wciąż każe czekać.
    Poza parą, ekspres działa prawidłowo - miele kawę, podaje gorącą.