Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostrza eliminacja zakłócen od zasilaczy

RaQ1911 10 Wrz 2014 13:17 3075 9
  • #1 10 Wrz 2014 13:17
    RaQ1911
    Poziom 17  

Witam, jak można najprościej wyeliminować zakłócenia wprowadzane do sieci elektrycznej powodowane przed załączenie zasilacza impulsowego do LED? Generalnie chodzi o to, żeby radio podłączone do gniazda obok nie buczało. Czy wystarczy zastosować jakiś kondensator, dławik? Nawinąć na ferryt? Da sobie to z tym radę? Czy koniecznie będzie zastosowanie filtra składającego się z większej ilości elementów?

Pozdrawiam.

0 9
  • Sklep HeluKabel
  • #2 10 Wrz 2014 13:27
    xury
    Poziom 39  

Zastosować zasilacze dobrej jakości.

0
  • #3 10 Wrz 2014 13:30
    RaQ1911
    Poziom 17  

Jakiś konkret? Wiem, że to było by najprostrze i najlepsze rozwiązanie, bo takie filtry powinne mieć wbudowane, ale gdzie teraz taki znaleść?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 10 Wrz 2014 15:05
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 10 Wrz 2014 15:12
    MrDoimer
    Poziom 38  

Miałem radio samochodowe no-name za 80 zł nowka podłączone do zasilacza który siedział w komputerze (zasilacz pracował normalnie jako zasilka dla komputera). Po podłączenii radia do komputera tzn. AUX były słyszalne ciche trzaski, zakłócenia podczas przewijania scrollem itp.
    Kiedy wymieniłem radio na markowe JVC nie słychać żadnego szmeru ani nic.
    Zasilacz ATX oczywiście ten sam.

0
  • #6 10 Wrz 2014 15:53
    jack63
    Poziom 42  

Bronek22 napisał:
    Filtr nic nie da jak zasilacz a emituje zakłócenia w powietrze - w "eter".

To akurat można łatwo sprawdzić. Wystarczy emaliowany garnek lub inna puszka/ pudełko z jak najgrubszej stali węglowej (nie nierdzewka). Jak włożymy zasilacz do takiego garnka i zakłócenia się zmniejszą to ...tu cię mam. :D
    Jak nie, to jest cofka do zasilania. Wtedy kondensatory dławiki i inne wynalazki lub zasilenie długą skrętką z innego gniazda.

0
  • #7 22 Wrz 2014 10:46
    TyPeczek
    Poziom 23  

Polecam rozwiązanie "Common mode power line choke". To są akurat cewki Wurtha, ale może znajdziesz coś podobnego innych tańszych firm. Konstrukcja to nawinięte uzwojenie na jakiś okrągły ferryt. Z doświadczenia wiem, że cudo takie jest dość skuteczne. Oczywiście dobierz to pod względem częstotliwości (zakresu), którą chcesz wytłumić, oraz z odpowiednim nadmiarem prądowym (jak swoją charakterystyką łapie 50 Hz, potrafi wprowadzić sporą impedancję).

Dodano po 1 [minuty]:

Bronek22 napisał:
    Kup zasilacz, sprawdź, jak zakłóca to oddaj sprzedawcy.
    Znak CE oznacza, że zasilacz spełnia normy EMC = nie ma prawa zakłócać.

I próbuj tak dalej, aż z ceną dojdziesz do 200, 300 zł.

0
  • #8 22 Wrz 2014 19:13
    Guferowaty
    Poziom 10  

Do ledów ( pewnie taśmy led ) to nie tylko zasilacz jest ale i gotowy w jednym driver LED . Tak to najprościej by było zastosować klasyczny zasilacz na transformatorze sieciowym i osoby moduł drivera LED . Tylko część z nich pracuje właśnie impulsowo i tematu nie przeskoczysz .

1
  • #9 24 Paź 2014 13:01
    koscik
    Poziom 13  

Witam

Dobre zasilacze ma np. Mean Well.

0
  • #10 24 Paź 2014 14:53
    TyPeczek
    Poziom 23  

Może i dobre, nawet mają badania i spełniają normy, póki nie podłączysz lampy i nie zechcesz sprzedawać.

0