Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Współczynnik utrzymania - dobór wartości, teoria

10 Wrz 2014 17:39 1959 7
  • Poziom 10  
    Witam,

Chciałem dowiedzieć się czegokolwiek na temat współczynnika z tematu.

Oczywiście rozumiem czym on jest, wiem, że na niego składa się tak jakby 6 składowych współczynników.

Chciałbym jednak wiedzieć jakie wartości dobierać i kiedy. Zastanawia mnie to chocby na podstawie dialuxa, w którym te współczynniki są chyba trochę zaniżone?

Z góry dziękuje za jakiekolwiek odpowiedzi, choćby z literaturą na ten temat.
  • Poziom 10  
    I to i to by mnie interesowało.

Oczywiście, że w dialuxie ustawiam wszystko sam, jednak zastanawiam się czy przyjęcie współczynnika powiedzmy 0.9-0.92 dla bardzo czystego pomieszczenia o nowej, stabilnej instalacji, i lampy IP 4X, 6X z dobrej jakości materiałów byłoby błędem.
  • Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    To trochę nie tak działa.
    Generalnie projektując, lepiej zejść trochę w dół z tym współczynnikiem, niż dążyć do wysokich jego poziomów.
    Jest to związane z tym, że zakładasz np.
    Czyszczenie lamp i renowację pomieszczenia co 3 lata. Jak chcesz podnieść RSMF (czystość w pomieszczeniu) to zakładasz renowację co 1 rok. Jak chcesz jeszcze wyżej (np. 0,9999) to zakładasz renowację co każdą plamę (3-4 dni?). Nie o to w tym chodzi.
    Wymiana źródeł, zakładasz np 10 tys. godzin i masz np. LLMF = 0,94. Chcesz 1? proszę: wymiana co 1 dzień.
    I tak dalej...
  • Poziom 10  
    Jak najbardziej wiem, że powinno się dążyć do zmniejszania.

Przeważnie dla brudnych pomieszczeń z 3 letnim cyklem konserwacji zakładam od 0.5 do 0.58 (tutaj duzo zalezy jak dla mnie od IP jak i jakości opray), dla pomieszczen o srednim zbarudzeniu np zakldam od 0.72 do 0.78.

Dla czystych, biurowych pomieszczeń zaladam przewaznie od 0.8 do 0.86. Też staram sie to oczywiście przewidywać.

Moje pytanie wzięło się stąd gdyż widzialem w pracy jak ktoś założył dla pow. biurowej około 0.91.
  • Poziom 10  
    Staram się obliczyć, jednak nie jestem w stanie (jeszcze) na tyle dobrze dobrać współczynniki by faktycznie były one bardzo dobrze pasujące do danej sytuacji.

wedle wzoru u(t)=u1*u2*u3*u4*u6 gdzie un to są odpowiednie współczynniki.

Mam jeszcze pytanie dotyczące współczynnika procentowego odbicia dla sufitu.
    Jakie wartości będzie przyjmował dla opraw przemysłowych, przykładowo http://www.rms.com.pl/obrazki/grafika/oprawy_przemyslowe/chip_led10.jpg , dla których światło przede wszystkim odbijać będzie oprawa?
  • Pomocny post
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci
    Współczynnik odbicia od sufitu będzie niezależny od typu oprawy jaką wstawisz.
    Jest zależny jedynie od materiału jaki jest na nim zastosowany.